Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι , το ξυλο φοβαμαι και το διασυρμό, γι αυτο θελω να ειμαι σε φορμα αλλιως δεν παλευω ποτε.

 

Μαλιστα ειχα μια εμπνευση λογω των ανα καιρούς review και αναφορες του waterfall σε classic synths να φτιάξω ενα κομμάτι tribute στο m1 μου στυλ 80 με ηχους αποκλειστικά απο αυτό και να το ανεβασω στα clips,  και το έχω στο μυαλό μου ολοκληρωμενο αλλα δεν εχω χρονο για τα διαδικαστικά αυτες τις μερες.

 

Ειμαι πραγματικα μεγάλος μουσικος, με θαυμάζω! Ειμαι ο καλυτερος fan μου. Δεν χάνω συναυλία μου  και αγοράζω τις παραγωγές μου πρωτος απο όλους.

Εχω συλλογή απο όλο  μου το έργο. Η πιο ωραια στιγμη ειναι να καθομαι στον καναπέ μου και να με ακουω να παίζω.

 

Το sy22 μπορεις να μου το κάνεις δωρεά φιλε μου. Θα το προσέχω σαν να ηταν δικό σου :-)

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το sy22 μπορεις να μου το κάνεις δωρεά φιλε μου. Θα το προσέχω σαν να ηταν δικό σου :-)

 

Ουτε 5 μπυρες δε πιανει?  :(

 

μαλλον θα ειναι το μονο που θα μου μεινει απ'ολα οσα εναι για να φευγουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ντάξ, το να κάνεις δικό σου ήχο στο DX7 (και γενικά σε FM) , δεν είναι ούτε το απλούστερο, αλλά σίγουρα ούτε το δυσκολότερο πράμα στον κόσμο.

 

Από την άλλη, εγώ όταν το χα, είχα περίπου ένα δισεκατομμύριο ήχους (καλά είναι; να το αφήσω;  ;D) , από διάφορους λεβέντες που έστρωσαν τον τέτοιο τους, και τους έκαναν, και τους μοίραζαν και free.

 

Πλέον τους χρησιμοποιώ στο fm7, αλλά δεν το ίδιο.  :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξ, το να κάνεις δικό σου ήχο στο DX7 (και γενικά σε FM) , δεν είναι ούτε το απλούστερο, αλλά σίγουρα ούτε το δυσκολότερο πράμα στον κόσμο.

 

Από την άλλη, εγώ όταν το χα, είχα περίπου ένα δισεκατομμύριο ήχους (καλά είναι; να το αφήσω;  ;D) , από διάφορους λεβέντες που έστρωσαν τον τέτοιο τους, και τους έκαναν, και τους μοίραζαν και free.

 

Πλέον τους χρησιμοποιώ στο fm7, αλλά δεν το ίδιο.  :'(

 

 

Ο δάσκαλός μου στο ωδείο τότε, είχε ένα DX7II FD με ήχους φτιαγμένους από το μέγιστο Κώστα Γανωσέλη, που ήταν ο επίσημος demonstrator/editor του Νάκα τότε (έφτιαχνε ήχους για όλα τα νέα synths/workstations της Yamaha τότε), και έχω ακούσει μονοφωνικό βιολί με μικροκουρδίσματα και portamento που μου έφυγε η μαγκιά.

Την εποχή εκείνη τέτοιο ήχο δεν είχα ακούσει ούτε από Μ1 ούτε από D50.

 

Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το fm7 ειναι εξαιρετικο, εχω και εγω ολα τα patch που εχουν κυκλοφορήσει

Μου αρεσει πάρα πολυ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο δάσκαλός μου στο ωδείο τότε, είχε ένα DX7II FD με ήχους φτιαγμένους από το μέγιστο Κώστα Γανωσέλη, που ήταν ο επίσημος demonstrator/editor του Νάκα τότε (έφτιαχνε ήχους για όλα τα νέα synths/workstations της Yamaha τότε), και έχω ακούσει μονοφωνικό βιολί με μικροκουρδίσματα και portamento που μου έφυγε η μαγκιά.

Την εποχή εκείνη τέτοιο ήχο δεν είχα ακούσει ούτε από Μ1 ούτε από D50.

 

Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ. 8)

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις, ότι μάλλον είναι δύσκολο να κάνεις πολύ εξειδικευμένους ήχους σε FM;

 

Δεν διαφωνούμε στην ουσία.

 

παντως το fm7 ειναι εξαιρετικο, εχω και εγω ολα τα patch που εχουν κυκλοφορήσει

Μου αρεσει πάρα πολυ.

 

Από το τίποτα (πλέον), μια χαρά είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις, ότι μάλλον είναι δύσκολο να κάνεις πολύ εξειδικευμένους ήχους σε FM;

 

Δεν διαφωνούμε στην ουσία.

 

Προσυπογράφω αυτά που έγραψες, δηλαδή ότι αν θέλεις να στρώσεις τον πωπό σου κάτω, να διαβάσεις το manual και να δουλέψεις, φτιάχνεις παπάδες, ακόμα και με το πιο δύσκολο στη σύνθεση synth. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσυπογράφω αυτά που έγραψες, δηλαδή ότι αν θέλεις να στρώσεις τον πωπό σου κάτω, να διαβάσεις το manual και να δουλέψεις, φτιάχνεις παπάδες, ακόμα και με το πιο δύσκολο στη σύνθεση synth. 8)

Ε, μα ναι (αν και μάλλον λέμε το αυτονόητο).

Για να το χειρίζονται/ παίζουν άνθρωποι κατασκευάστηκε, όχι εξωγήινοι.

 

 

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ' ότι είχα διαβάσει πιο παλιά, ο άνθρωπος στον οποίο χρεώνεται ίσως η πιο άρτια και αποτελεσματική γνώση και χρήση της FM, τουλάχιστο στο DX7, είναι αυτός εδώ ο κύριος:

 

brian_eno_studio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά , ο brian είναι Θεός.

 

Το DX7 είναι ιστορικότατο σύνθ.

 

Το "τίμησαν" πολλές προσωπικότητες.

 

Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις.

 

Μέχρι και ο Carpenter  ;D

edit:

 

Πάντως εμένα ο αγαπημένος μου απ' όλους συνθέτης/ πληκτράς είναι ο Pino Donaggio .

 

Όταν δε μιλάω για synth , αυτόν τον ήχο έχω στο κεφάλι μου.  ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου