Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάποιον που δεν είναι "πιουρίστας", δηλαδή δεν αναζητά το 110% του αυθεντικού organ ήχου, υπάρχουν και φθηνότερες ή πιο ευέλικτες λύσεις. Για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες, δε χρειάζεται να πας ντε και καλά σε ένα πλήκτρο που έχει μόνο organ και είναι φτιαγμένο για να κάνει 100% Hammond B3 recreation. Υπάρχουν πολύ καλές modeling και sample-based λύσεις, είτε ενσωματωμένες σε μηχανές σύνθεσης synth workstations ή computer software.

 

Τώρα βέβαια αν δουλεύεις σε ένα πολύ συγκεκριμένο project (Pink Floyd cover band) όπως ο φίλος μας ο neeq που πρέπει να μιμηθεί και να αναπαράγει σε σχεδόν τέλειο βαθμό τους B3 ήχους του σχωρεμένου του ινδάλματος πολλών εδώ μέσα (κι εμού συμπεριλαμβανομένου), του Rick Wright, τότε ναι, θα συμφωνήσω απόλυτα, χρειάζεσαι τέλεια προσομείωση.

Για τους υπόλοιπους από μας που απλά θέλουμε έναν πολύ καλό και editable organ ήχο, και μία βιβλιοθήκη για Kontakt φτάνει (καθότι η αγαπητή μας η ΝΙ το ψόφησε το έρμο το B4 II και δεν έβγαλε ποτέ modeling αντικαταστάτη του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα βέβαια αν δουλεύεις σε ένα πολύ συγκεκριμένο project (Pink Floyd cover band) όπως ο φίλος μας ο neeq που πρέπει να μιμηθεί και να αναπαράγει σε σχεδόν τέλειο βαθμό τους B3 ήχους του σχωρεμένου του ινδάλματος πολλών εδώ μέσα (κι εμού συμπεριλαμβανομένου), του Rick Wright, τότε ναι, θα συμφωνήσω απόλυτα, χρειάζεσαι τέλεια προσομείωση.
Οχι, δεν χρειαζεται τελεια προσομοιωση, με την εννοια του να αγορασει καποιος ενα κανονικο organ για να παιξει, και με ενα sampler γινεται η δουλεια. Οταν ομως το ειδος της μουσικης θελει πραγματικα ενα organ, οπως στη Soul Jazz/JazzFunk για παραδειγμα, εκει αγοραζεις κανονικο organ γιατι ειναι το παιξιμο ετσι που μονο ενα κανονικο organ μπορει να σε καλυψει.

 

Κανονικο organ με drawbars και waterfall πληκτρολογιο(α) δηλαδη. Οι λυσεις πλεον ειναι πολλες και καρα-αξιοπιστες. Απο τα νεα ψηφιακα οργανα της ιδιας της Hammond τα οποια ειναι κορυφη μεχρι clonewheels αλλων εταιρειων οπως Clavia (Nord C2D), Studiologic (Numa organ), Crumar (Mojo organ), DLQ (KeyB organ) κλπ. Προσωπικα δεν θα με χαλαγε ενα Hammond XK-1c. :-*

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους υπόλοιπους από μας που απλά θέλουμε έναν πολύ καλό και editable organ ήχο, και μία βιβλιοθήκη για Kontakt φτάνει (καθότι η αγαπητή μας η ΝΙ το ψόφησε το έρμο το B4 II και δεν έβγαλε ποτέ modeling αντικαταστάτη του).

 

GSI - VB3 vst

 

Ολα τα άλλα ερχονται απο πισω ;D

 

Παντως εγω στο floyd tribute χρησιμοποιώ την KB3 του Κ2661.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να πώ κι εγώ για το SY77.

Φίλος το είχε και γνωριστήκαμε (με το όργανο) το 92. Μεγαλύτερη παπάρα χωρίς support δεν μπορούσε να υπάρξει για την εποχή.Όλοι έπαιζαν τότε Μ1-01-Τ3 σε μαγαζιά και ο φίλος πανικόβλητος είχε μόνο ένα Grand Piano και symphonic strings. Άκουγες τότε τι έκανε το Μ1 στο 1/3 της τιμής του 77 κι έλεγες ανάθεμα την ώρα που πήγα και το ψώνισα.Για trance της τότε εποχής ήταν καλό. Μεροκάματο όμως δεν έβγαζε με τπτ.

Οπότε fail το εργαλείο για τα δικά μας δεδομένα.Τα λεφτά του δεν τα βγαζε.

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ κι εγώ για το SY77....

Πες κι αλλα, κρεμομαστε απ'τα χειλη σου. Ειναι τιμη μας που ενας "ειδημονας" των synth οπως εσυ μας κανει την χαρη γραφοντας την γνωμη του για ενα απο τα καλυτερα synths ολων των εποχων. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ κι εγώ για το SY77.

Φίλος το είχε και γνωριστήκαμε (με το όργανο) το 92. Μεγαλύτερη παπάρα χωρίς support δεν μπορούσε να υπάρξει για την εποχή.Όλοι έπαιζαν τότε Μ1-01-Τ3 σε μαγαζιά και ο φίλος πανικόβλητος είχε μόνο ένα Grand Piano και symphonic strings. Άκουγες τότε τι έκανε το Μ1 στο 1/3 της τιμής του 77 κι έλεγες ανάθεμα την ώρα που πήγα και το ψώνισα.Για trance της τότε εποχής ήταν καλό. Μεροκάματο όμως δεν έβγαζε με τπτ.

Οπότε fail το εργαλείο για τα δικά μας δεδομένα.Τα λεφτά του δεν τα βγαζε.

 

Φυσικά, που να συγκριθεί στους σκυλοήχους το SY77 με τα μηχανήματα που αναφέρεις. Μην έχουμε και παράλογες απαιτήσεις. Όταν έχεις στα χέρια σου μια Maserati, δεν την πας στο χωράφι να σου οργώσει. Παίρνεις τρακτέρ για να σου κάνει τη βρώμικη δουλειά.

 

Κατά τα άλλα ευχαριστούμε για την πραγματικά εμπεριστατωμένη άποψη από έναν έμπειρο και καταξιωμένο επαγγελματία στο χώρο της ποιοτικής γνήσιας λαϊκής μουσικής.

 

 

Πραγματικά απορώ τι θα κάναμε αν δεν είχαμε τους γυφτολαϊκούς, με ποιους κλόουν άραγε θα γελούσαμε...  ::) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως να ξερεις σε παω πολυ cyclops, σε εκτιμω βαθυτατα σαν συμφορουμιτη μουσικο αλλα πρεπει να καταθεσω οτι διαφωνω με την απεχθεια πολλων μουσικων και πληκτραδων πως τους σκυλολαϊκους λατρεις παικτες, επαγγελματιες και μη.

 

Ειναι τοσο αδικη αυτη η αντιμετωπιση του αξιου αλλα και δυσκολου καποιες φορες σε αποδοση μουσικου είδους και των ενασχολούντων όσο αδικος ειναι ο χαρακτηρισμος ως παπαρα και μαλιστα σε οργανο που απλα δεν προτιμηθηκε χωρις να σημαινει οτι δεν θα μπορουσε να αποδώσει ακομα και καλύτερα σε μερικες περιπτωσεις αν προγραμματιζοταν αναλογα και διαδιδονταν αναλογα οι ηχοι του με τα korg

 

Και αλλο τοσο αδικα που τα korg την Ελλαδα πηραν την φημη ως και των αποκλειστικα σκυλολαϊκων εργαλειων, φημη που διαδοθηκε μεχρι και επισκιάζοντας τα  σε συνειδησεις στα αλλα μουσικα ειδη, φτανοντας πολλους αντιστοιχα να λενε οτι μονο γι αυτο κανουν τα korg

 

  Σωστός? lol

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ειχα  κι εγω το sy77 πριν δυο χρονια για 6 μηνες το κρατησα.Αν και ηθελα να το αποκτησω αρκετα χρονια πριν οταν τελικα επεσε στα χερια μου δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε ιδιαιτερα λογω του οτι αν και ειχε πολλες δυνατοτητες προγραμματισμου δεν με βολεψε καθολου το λειτουργικο του συστημα και τα μενου με αποτελεσμα να φτιαξω ελαχιστους ηχους.Στην σημερινη εποχη που εχουμε διαθεσιμους πολλους ηχους και απο vsti φαινεται καπως περιττο και χρονοβορο να καθησει καποιος να "παλευει" για την δημιουργια ηχων.δυστυχως δεν μου εκανε το κλικ να δουλεψω μαζι του ,δεν ειχα την υπομονη που απαιτουσε για συνθεση νεων ηχων.παντως ειχε πολυ καλα φιλτρα για digital synth  της εποχης του και πολυ καλη FM ,αν και προτιμουσα τον ηχο ενος dx7 mk1 (που ειχα για λιγο επισης)  ισως επειδη εβγαζε βρωμια και ογκο με τους 12-bit d/a converters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να καταθεσω οτι διαφωνω με την απεχθεια πολλων μουσικων και πληκτραδων πως τους σκυλολαϊκους λατρεις παικτες, επαγγελματιες και μη.

 

+1000

 

Oι περισσοτεροι (ειδικα οι επαγγελματιες) ειναι ΦΟΒΕΡΟΙ πληκτραδες....

 

Αλλωστε εχω υπαρξει και εγω,προϊστορικα  ;D, ενας απο αυτους...εις την Αμερικην  ;D (που να βγουν τα εξοδα των σπουδων με τις υποτιμημενες σοσιαλΗστικες δραχμες του πατερα στα 80s.... :'( επρεπε να δουλεψω 2-3 δουλειες για να τα βγαλω περα)    αν και τοτενες μεχρι Farfisa φταναμε αντε και κανα JEN ή CS1 για ηχους "ηλεκτροκλαρινου".... ;D...παντως το κοκκινο Farfisa Compact (με ΛΥΧΝΙΕΣ περικαλω πολυ) που ειχα...μαμουσε και εδερνε... :)

 

Παντως αν δεν μελετας...το σκυλολαϊκο το χανεις...γρηγορα...το "θα λυγισω τα σιδερα" το επαιζα ανετα το.. 1985... ;D....τωρα ουτε στη μιση ταχυτητα δε μπορω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Oι περισσοτεροι (ειδικα οι επαγγελματιες) ειναι ΦΟΒΕΡΟΙ πληκτραδες....

 

Αλλωστε εχω υπαρξει και εγω,προϊστορικα  ;D, ενας απο αυτους...εις την Αμερικην  ;D (που να βγουν τα εξοδα των σπουδων με τις υποτιμημενες σοσιαλΗστικες δραχμες του πατερα στα 80s.... :'( επρεπε να δουλεψω 2-3 δουλειες για να τα βγαλω περα)    αν και τοτενες μεχρι Farfisa φταναμε αντε και κανα JEN ή CS1 για ηχους "ηλεκτροκλαρινου".... ;D...παντως το κοκκινο Farfisa Compact (με ΛΥΧΝΙΕΣ περικαλω πολυ) που ειχα...μαμουσε και εδερνε... :)

 

Παντως αν δεν μελετας...το σκυλολαϊκο το χανεις...γρηγορα...το "θα λυγισω τα σιδερα" το επαιζα ανετα το.. 1985... ;D....τωρα ουτε στη μιση ταχυτητα δε μπορω....

 

γενικοτερα σε οτι εχει σχεση με το δεξι χερι στα πληκτρα, που αναλωνεται βασανιστηκα σε σολο φρασεις πολλων μετρων, διαφορετικων τονων και μικρων αξιων σε γρηγορη ταχιτητα θελει συντηρηση και εξασκηση, οσο καλος και να εισαι.

 

  Οπως στο πιανο , οπως σε ολα, θελει συνεχεια δυστυχως. Non stop.

Λιγο να το αφησεις τρεχεις για να το πιασεις παλι.

 

Που να δεις τι επαιζα εγω φιλε μου στα καλα μου η και και  τωρα αμα ειμαι "ζεστος", σε φορμα. Τοτε θα καταλαβεις γιατι ειμαι τοσο ξιπασμενος, ψωνιο και επιδειξιομανής. lol Φταινε και οσοι με κολακευαν και μου φουσκωναν τα μυαλα μεχρι και σημερα.

 

Πριν μηνες αμα σου ελεγα τι εκανα σε εναν μπασιστα γνωστο στο χωρο που με γνωρισε ο κιθαριστας μου και τι μου ειπε μετα......... (αλλα off topic και non sense, παω παρακατω)

 

Και εγω εχω περασει απο το λαϊκο χαρτηλικι, λιγο μεν, αλλα ειναι ακριβως οπως τα λες, το θεωρω σχολείο για τον πληκτρα και καθε πληκτρας οποιουδηποτε επιπεδου και στοχου κατα την ταπεινη μου αποψη και ταπεινοτητα που με χαρακτηριζει ως ανθρωπο (!) πρεπει να το περασει, για το παικτικο του καλο, μονο κερδος θα εχει, οσο και να του τη σπαει.

 

Αμα δεν κανεις ταξιμιοbendariσματα πως θες να φτασεις το απολυτο στα πληκτρα?(ρητορικο)

 

γι αυτο σε παω, γιατι εισαι ολοκληρωμενος , εχεις περασει απο παντου, γι αυτο βγαζεις αριστουργηματα.

 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου