Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oι περισσοτεροι (ειδικα οι επαγγελματιες) ειναι ΦΟΒΕΡΟΙ πληκτραδες....

 

Φανταζομαι πως ο χλευασμος οπως υπηρξε πιο πριν ,αναφερεται σε ατομα που το μοναδικο τους κριτηριο αξιολογησης του synth ειναι κατα ποσο γαβγιζει

 

Παντως αν δεν μελετας...το σκυλολαϊκο το χανεις...γρηγορα...

 

Φαντασου αν αφησει κανεις και το κλασσικο ποσο γρηγορα θα το χασει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φανταζομαι πως ο χλευασμος οπως υπηρξε πιο πριν ,αναφερεται σε ατομα που το μοναδικο τους κριτηριο αξιολογησης του synth ειναι κατα ποσο γαβγιζει

 

Φαντασου αν αφησει κανεις και το κλασσικο ποσο γρηγορα θα το χασει  ;)

 

αυτο φιλε μου ειναι και ενα αδικο θεμα σε συναρτηση με την προσπαθεια της μουσικης.

  η θεωρια της μουσικης, τα ακουσματα μας η απλες δεξιοτητες συγκρατονται και γινονται επικτητες.

Οταν ομως ερχεται η ωρα της εκτελεσης που χρειαζεται περισσοτερη δεξιοτητα απο την δυνατοτητα βραχεας μνημης, δηλαδη της access memory μας , πρεπει να εξασκουμαστε, γιατι αλλιως η μνημη αδειαζει.

 

Δεν μπορουσαν να φτιαξουν τα κεντρα του εγκεφαλου, τα βασικα γαγγλια και την παρεγκεφαλιδα ετσι ωστε να λειτουργει αυτο με μεγαλυτερη "RAM" και να θυμομαστε ολες τις δεξιοτητες μας σε ολα χωρις εξασκηση?

 

ας μας διναν απο το εργοστασιο με καλυτερο συστημα ψυξης και μεγαλυτερη χωρητικοτητα.

Η μηπως οι εξωγηινοι μας σχεδίασαν επίτηδες ετσι τροποποιημενους γενετικα για να ειμαστε πιο αποδοτικοι σκλαβοι και να μας εχουν βαλει φραγμους?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι πως ο χλευασμος οπως υπηρξε πιο πριν ,αναφερεται σε ατομα που το μοναδικο τους κριτηριο αξιολογησης του synth ειναι κατα ποσο γαβγιζει

Αυτό ακριβώς. Προσωπικά μου άναψαν τα λαμπάκια γι' αυτό το λόγο και μόνο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο σε παω, γιατι εισαι ολοκληρωμενος , εχεις περασει απο παντου, γι αυτο βγαζεις αριστουργηματα.

 

το μονο αριστουργημα που εχω βγαλει στη ζωη μου ειναι ο..νεαρος στο avatar μου...αλλα να΄σαι καλα ετσι κι αλλοιως... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αθανατο SY77. :-*

Αχταρμας, μην καθεσαι, πουλα το M1 και χτυπα ενα SY77 στο eBay, τα σκοτωνουν για 250-350€. Τοσο τους κοβει...eyeroll.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικο συνθ οντως ,ειδικα για την εποχη του...μοναδικο μειονεκτημα ειναι κατα τη γνωμη μου η οργανωση του μενου του,αλλα κ παλι φανταζομαι πως εστω κ ετσι για την εποχη του ηταν κατι πρωτοφανες. Απεκτησα ενα πριν καιρο στην εξευτελιστικη τιμη των 200 ευρω σε αριστη κατασταση,και θα ηθελα να γραψω καποιες εντυπωσεις,αλλα πιστευω δν του εχω δωσει το χρονο που πρεπει... Fm rulez  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκομα και με τα σημερινα δεδομενα η AFM του σκοτωνει. Η sound engine του ειναι μια ανεξαντλητη πηγη νεων ηχων, αρκει να του δωσεις τον χρονο που χρειαζεται και να μπεις στο κλιμα του προγραμματισμου του. Αυτα τα synths ειναι για μια ζωη.

 

Ασχετο, σημερα εφαγα κανα διωρο ψαχνοντας στο internet να βρω καποιο floppy disc emulator για να αντικαταστησω το FD drive του δικου μου SY77. Η πλακα ειναι οτι ακομα δεν ξερω αν λειτουργει το drive του, δεν εχω καποια δισκετα να το δοκιμασω. Η αντικατασταση του με καποιο FD emulator παντως ειναι επιβεβλημενη.

 

Βρηκα αρκετα emulators, απο 15-20€ (Κινεζικα) μεχρι 100€. Το πιο καλο που βρηκα ειναι το HXC Floppy Drive Emulator απο μια Πολωνικη εταιρεια. Ο τυπος που το φτιαχνει φαινεται πως κανει καλη δουλεια, μεχρι τωρα το emulator αυτο φοριεται απο παρα πολλα synths/samplers που ειχαν FD drive και απο εταιρειες οπως οι E-mu, AKAI, Yamaha, Korg, Roland, Kurzweil, Ensoniq, Sequential Circuits, Hammond κ.α.

 

Στο παρακατω λινκ υπαρχει η πληρης λιστα των synths που εχουν τσεκαριστει οτι δουλευουν με το HXC Emulator.

http://hxc2001.com/download/floppy_drive_emulator/support.htm

 

Το συγκεκριμενο emulator εχει δοκιμαστει στο SY99, και για το SY77 γραφει "Should Work! Waiting confirmation". Λογικα θα δουλευει και στο 77ρι αφου εχει ακριβως το ιδιο drive με το 99ρι. Σκεφτομαι να το δοκιμασω συντομα. Η τιμη του ειναι 100€. Οσοι ενδιαφερεστε ριξτε ενα ματι παρακατω.

 

 

http://hxc2001.com/showroom

http://lotharek.pl/product.php?pid=120

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλη εταιρια... θα παρω απο αυτην για να βαλω στο Roland S760 μου το ιδιο...μεσα στον μηνα...

 

(ρωτα τους για το SY77 αν χρειαζεται καποια εξτρα αντισταση ,το drive

γιατι για το Roland S760 πχ χριεαζεται αλλα του το λες και το στελνει μονταρισμενο με αυτη...)

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγγνώμη, να αντικαταστήσετε το FDD του S-760 με το πιο πάνω για να φορτώσετε τι ακριβώς...... OS ή ήχους;

Αφού αυτή την δουλειά (φόρτωμα) την κάναμε μέσω SCSI, ειδικά όταν φορτώνεις volumes από CD κλπ.

 

Μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου