Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντικατασταση του FDD με το παραπανω για να φορτωνεις/σωνεις ηχους απο/προς μια SD καρτα, η οποια μπορει να ειναι ως 32GB. Καρα-λεει. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(sorry για το offtopic)

 

για OS αλλα και για ήχους..  

 

OS : για γρηγορο και σιγουρο boot (δεν θελω να βασιζομαι στο ποτε θα σταματησει το

FDD του S-760 ουτε ποτε η system δισκετα θα τα παιξει...)

 

ήχους:  πιο συγκεκριμενα για αρχειοθετηση ηχων απο S-760 στον υπολογιστη

για την αντιθετη κατευθυνση εχω scsi cd + μεγαλο μερος απο τη Roland CD library :)

 

οταν sampl-αρω κατι ξεκαρφωτο απο ενα μονοσυνθ (πχ.  μια νοτα την φορα σε μια οκταβα για ενα ωραιο pad)

δεν θελω να κανω save σε δισκετες πλεον. (ουτε διατιθεμαι να αγορασω 40-50 αδειες ;D)

οταν εχουν μαζευτει και αρκετοι ηχοι μπορω να τους μετατρεπω σε roland cd format ISO.

(με μερικες bash εντολες σε unix based OS σαν το Mac OSX.)

το εχω κανει ηδη με ηχους s760 απο δω και απο κει στο νετ

 

και μετα το συγκεκριμενο ISO image γραφεται σε cd απο οποιοδηποτε PC/Mac με συγκεκριμενο software

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθανατο SY77. :-*

Αχταρμας, μην καθεσαι, πουλα το M1 και χτυπα ενα SY77 στο eBay, τα σκοτωνουν για 250-350€. Τοσο τους κοβει...eyeroll.gif

 

Waterfall-K, η μόνη περίπτωση που θα δείς το korg M1 Μου να φεύγει από το σπίτι μου (εκτός από περίπτωση μετακόμισης μου ή συνεργείου) θα είναι όταν θα πηγαίνει μέσα στο φέρετρο μου όταν με θάψουν, θα το πάρω μαζί μου όταν πεθάνω. Για το 77αρι, ίσως πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ σύντομα, να έχω νέα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί κύριοι, σήμερα είπα σε έναν φίλο μου για την αγορά του sy77 που έκανα πρίν 2 μέρες και φυσικά χάρηκε. Αλλά αυτός μιας και άσχετος με αυτά τα πράγματα, δεν ασχολείται με μουσική, μου έκανε μία ενδιαφέρουσα ερώτηση η οποία ήταν "εάν κυκλοφορούσε αυτό το όργανο σήμερα ακριβώς με τις ίδιες δυνατότητες όπως είναι, πόσο θα κόστιζε σαν καινούριο";

Τί λέτε λοιπόν; Ποιά η γνώμη σας, εάν το ξανακυκλοφορούσε η yamaha δίχως να αλλάξει το απολύτως τίποτα, ολόιδια υλικά κατασκευής, ολόιδιες δυνατότητες, πόσο θεωρείτε ότι θα μπορούσε να κοστολογηθεί; Αν πούμε ότι θα μπορούσε να πωληθεί και στα 1500 ευρώ, θα είναι υπερβολή; Ή μήπως θα ήταν λίγα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου