Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εγω ψηνομαι να παρω αυτες τις μερες πολλά πραγματα και εκτος απο synth , ετσι νιωθω και πιστεύω αλλα μολις βλεπω τους λογαριασμους, τα χρεη, τα τελη και τις ασφαλειες που πλησιαζουν και δεν μπορω να ανταποκριθώ και καθε φορα που παω σουπερ μαρκετ για τα οικογενειακα ψωνια, καταλαβαινω οτι δεν γινονται αυτα που σκεφτομαι.

 

Αλλα δεν μπορω εστω και να επιτρεπω στον εαυτο μου να σκεφτεται αυτα που θελει να αγορασει και να φανταζεται οτι εχει το απαιτουμενο ποσο διαθεσιμο.

 

Να αυθυποβάλλομαι σε συνήθειες που μέχρι προσφατα ειχα την δυνατοτητα να ικανοποιώ χωρίς να στερώ κατι απο την οικογένειά μου.

 

Δεν θα νικησουν το πνευμα μας, την θεληση μας, την υπομονή μας.

Ολα θα έρθουν στην ώρα τους.

 

Αυτός έρχεται, ειναι κοντά...................

 

Θα μας σωσει παιδια ολους μικρους και μεγάλους.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτός έρχεται, ειναι κοντά...................

 

Θα μας σωσει παιδια ολους μικρους και μεγάλους.

 

 

 

giorgakis.jpg

 

 

ΕΛΑ ΠΙΣΩ ΑΡΧΗΓΕ

ΕΛΑ ΠΙΣΩ ΑΡΧΗΓΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ένα SY-77 σε ενα στουντιο που νοικιάζαμε καπου το 2003-4. Το χρησιμοποιούσα συχνά ως MIDI keyboard για το pc που ειχαμε εκεί, για να μη στήνω-ξεστήνω τα δικα μου.

 

Ειχε πολυ ωραίο κλαβιέ, και ήταν απιστευτα βαρύ.

 

Ως ήχος, δε με ενδιέφερε ποτε αυτή η μόδα των FM, LA, κτλ, οπότε απλά το προσπέρασα, και δεν το μετανιώνω :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα πριν μερικά χρόνια, και το πούλησα 3-4 μήνες αργότερα, διότι απογοητεύθηκα από την ποιότητα των ήχων του. Είναι ενδιαφέρον ότι αναφέρθηκε ο Ρακιντζής, διότι πράγματι έτσι ακούγεται το SY-77, σα δίσκος εποχής Ρακιντζή.

 

Παρ' όλα αυτά, σίγουρα είναι (κατασκευαστικά) ένα κτήνος, έχει πολύ ωραίο κλαβιέ ΚΑΙ το θεωρώ καλή προσθήκη στην ηχητική παλέττα οποιουδήποτε, έστω και μόνο αν θέλει να χρωματίσει κάποιο κομμάτι με lame 80ίλα.

 

Μπράβο λοιπόν στον Waterfall-K, στον οποίο προτείνω (αν δεν είναι πολύ αργά) να αναζητήσει άμεσα ανταλλακτικό floppy drive και δισκέττες.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα πριν μερικά χρόνια, και το πούλησα 3-4 μήνες αργότερα, διότι απογοητεύθηκα από την ποιότητα των ήχων του. Είναι ενδιαφέρον ότι αναφέρθηκε ο Ρακιντζής, διότι πράγματι έτσι ακούγεται το SY-77, σα δίσκος εποχής Ρακιντζή.

 

Παρ' όλα αυτά, σίγουρα είναι (κατασκευαστικά) ένα κτήνος, έχει πολύ ωραίο κλαβιέ ΚΑΙ το θεωρώ καλή προσθήκη στην ηχητική παλέττα οποιουδήποτε, έστω και μόνο αν θέλει να χρωματίσει κάποιο κομμάτι με lame 80ίλα.

 

Μπράβο λοιπόν στον Waterfall-K, στον οποίο προτείνω (αν δεν είναι πολύ αργά) να αναζητήσει άμεσα ανταλλακτικό floppy drive και δισκέττες.

 

:)

 

Δε φταίει το όργανο αν ο Ρακιντζής (όσο γατζετάκιας και ψαγμένος τεχνολογικά κι αν είναι ή δείχνει), ουσιαστικά χρησιμοποιούσε factory sounds, τους οποίους τους τυχαίνει να αναγνωρίζω, αν όχι απέξω και ανακατωτά, τουλάχιστον πολύ καλά, καθότι μια παλιά εποχή αφιέρωσα πολύ χρόνο στο συγκεκριμένο μηχάνημα.

 

Και φυσικά η ηχητική παλέτα του SY77 δεν είναι μόνο lame 80ίλα. Για του λόγου το αληθές, να ένα βίντεο το οποίο είμαι σίγουρος πως αν κάποιος σε βάλει να το ακούσεις χωρίς να ξέρεις τι ακούς, σίγουρα δε θα πεις ότι ακούς ένα PCM+FM hybrid, αλλά κάτι σε πρώιμο VA. Και πρόσεχε κοντά στο 6'55" τα φίλτρα του, για να αντιληφθείς για τι είδους θηρίο μιλάμε:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι να μαθουμε FM και ολο το μενού της ΥΑΜΑΗΑ, για να φτιάξουμε ήχους της πολύ πιο απλής subtractive, μάλλον κάνουμε κάτι λάθος ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φταίει το όργανο αν ο Ρακιντζής (όσο γατζετάκιας και ψαγμένος τεχνολογικά κι αν είναι ή δείχνει), ουσιαστικά χρησιμοποιούσε factory sounds, τους οποίους τους τυχαίνει να αναγνωρίζω, αν όχι απέξω και ανακατωτά, τουλάχιστον πολύ καλά, καθότι μια παλιά εποχή αφιέρωσα πολύ χρόνο στο συγκεκριμένο μηχάνημα.

 

Και φυσικά η ηχητική παλέτα του SY77 δεν είναι μόνο lame 80ίλα. Για του λόγου το αληθές, να ένα βίντεο το οποίο είμαι σίγουρος πως αν κάποιος σε βάλει να το ακούσεις χωρίς να ξέρεις τι ακούς, σίγουρα δε θα πεις ότι ακούς ένα PCM+FM hybrid, αλλά κάτι σε πρώιμο VA. Και πρόσεχε κοντά στο 6'55" τα φίλτρα του, για να αντιληφθείς για τι είδους θηρίο μιλάμε

 

Δεν διαφωνώ σε τίποτε από όσα έγραψες, επί της αρχής.

 

Στην πράξη, οι άνθρωποι που είναι σε θέση να κάνουν FM προγραμματισμό, παίζει να είναι καμιά εικοσαριά σε όλον τον πλανήτη, και εγώ δεν ανήκω σε αυτούς. Οπότε δεν είχα τον χρόνο, την υπόμονη ή την ανάγκη (έχω και άλλα όργανα) για να αναδείξω τις κρυφές αρετές του SY-77, καλώς ή κακώς.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για το ότι το synth μπορεί να βρεθεί σε τόσο χαμηλή τιμή.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός έρχεται, ειναι κοντά...................

Θα μας σωσει παιδια ολους μικρους και μεγάλους.

 

Σε 100 μέρες, να μην ξεχνιόμαστε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου