Προς το περιεχόμενο

62 Jazz Bass Wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες παραπισω, εκανα edit το προηγουμενο ποστ μου οση ωρα γραφατε comments...

 

PS: υπαρχει και βημα 3.5: αντι για parallel, δοκιμαζεις καποιο serial wiring, ετσι για την πρωτοτυπια και τη νοστιμια...

 

Μου φαίνεται ότι θα πάω στο σχέδιο με ένα concentric και ένα απλό pot.

Δηλαδή V/V & T.

 

Κατσε ντε, μην τα παρατας ακομα... Αλλωστε και ετσι να το κανεις, παλι το ιδιο προβλημα θα εχεις... αν οχι, τοτε ειμαστε στο βημα 2, οποτε υπαρχει ελπιδα.

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατσε, ο J δεν ειναι ο noiseless...; Υποθετω εννοουσες τον J, αλλα νομιζω πως ειναι stacked (το ενα πηνιο επανω στο αλλο και οχι ξεχωριστα για τις ΕΑ και DG).

 

Λοιπον, first thing first. Προφανως με τις τιμες των εξαρτηματων που εχεις, σχηματιζεται ενα συντονισμενο κυκλωμα (μαλλον δυο καλυτερα) που αλληλεπιδρουν σε καποιο σημειο του φασματος ασχημα. Τι μπορεις να δοκιμασεις:

 

1. Αφαιρωντας (βραχυκυκλωνοντας) τις αντιστασεις, το κυκλωμα της δευτερης εικονας γινεται ουσιαστικα ιδιο με το κυκλωμα της πρωτης εικονας - αλλα μονο οταν τα pots ειναι maxed out. Καθως το προβλημα σου ειναι στις max θεσεις, κανε αυτο σαν πρωτη δοκιμη, ωστε να μη χρειαστει να κανεις ολο το wiring της πρωτης εικονας from scratch. Αν παλι ο ηχος με maxed out pots (ανοιχτοι P & J) εχει προβλημα, τοτε αποκλειουμε και το wiring της πρωτης εικονας και παμε βημα 2.

Επειδή οι αντιστάσεις στο δικό μου κύκλωμα ενώνονται στο jack δε νομίζω ότι φταίνε αυτοί και ναι το κύκλωμα ουσιαστικά είναι το ίδιο. Μπορεί και να το κάνω.

 

2. Αποκοπτεις εντελως το tone circuit και απο τους 2 μαγνητες (ξεκολλας το ενα ποδαρακι του καθε πυκνωτη) και δοκιμαζεις τον ηχο. Αν τα πραγματα ηχητικα ειναι οκ, τοτε προφανως οι τιμες των πυκνωτωνμε σε συνδυασμο με την αυτεπαγωγη των πηνιων και τις αντιστασεις και ποτς ειναι που δημιουργουν το συντονισμενο κυκλωμα και προφανως πρεπει να αλλαξεις τιμες στους πυκνωτες ή/και στα ποτς. Αν το προβλημα παραμενει, παμε βημα 3.

Πολύ λογικό και δεν είναι άσχημο ως ιδέα.

Προκρίνεται.

Με τη διαφορά ότι δεν παίζει να αλλάξω τιμές στα pots... ;)

 

 

3. Δοκιμαζεις αλλον bridge pickup με τον Ρ που εχεις, ή αλλον Ρ με τον J που εχεις. Αν το προβλημα παραμενει, παμε βημα 4.

Έχει ήδη προκριθεί. Για αλλαγή J

 

4. Βαζεις onboard preamp για να μιξαρεις τους μαγνητες ή βαζεις 2 jacks (α-λα Ricky) και το κανεις stereo το μπασσο...

Μπααα

 

5. Αν δε σου κανει ουτε το 4, πετας στα σκουπιδια το μπασο, τους μαγνητες, το κολλητηρι και τον ενισχυτη που χρησιμοποιουσες και μου γνωριζεις το ακριβες σημειο του καδου. Με πμ παρακαλω...  ;D

Δεν το χα σκεφτεί.

Κι αυτό είναι καλό.

Όχι τώρα όμως γιατί βρέχει...

 

 

Thanks μαν...  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι αντιστάσεις στο δικό μου κύκλωμα ενώνονται στο jack δε νομίζω ότι φταίνε αυτοί

 

Επειδη υποπτευομαι οτι ισως παρανοησες ελαφρως την προταση, οταν λεω "βραχυκυκλωνω" τις αντιστασεις, εννοω οτι παρακαμπτω την καθε μια με ενα συρματακι (παρε ενα κομματι κολληση, τυλιξε τη μια ακρη στο ενα ποδαρακι της αντιστασης και το αλλο ακρο στο αλλο ποδαρακι και κανε το ιδιο με ενα αλλο κομματακι κολληση και για την αλλη αντισταση).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου