Προς το περιεχόμενο

Συγκριση φθηνων οικιακων recorders.Tascam vs Zoom.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους. Ειμαι κατα βαση κιθαριστας,ερασιτεχνης με μικρη σχετικα γνωση απο μουσικη θεωρια. Παιζω ομως απο αρκετα μικρος. Κατι φεγγαρια εχω δουλεψει και σε παλκο (μπασο) και για χρονια επαιζα σε μια μπαντα με δικες μας δουλειες και μπολικα live.

 

Αυτα πανω κατω για να συστηθω, και τωρα στο θεμα μου.

 

Θα ηθελα να παρω ενα μικρο οικιακο recorder για να γραφω ιδεες μαζι με κανα δυο φιλους.

 

Μεσα απο ενα συντομο ψαξιμο βρηκα το Tascam dp-008ex και το Zoom R8.

 

Ενω το Zoom με εντυπωσιασε ,η αναμνηση που εχω απο ενα zoom 505 που ειχε καποτε ενας ξαδερφος μου και τον φρικτα ψευτικο ηχο του ,με απομακρυνει.

 

Εχω την εντυπωση οτι το Tascam θα ειναι πιο "επαγγελματικο" πχ καλα λογια διαβαζω για τα δυο πυκνωτικα μικροφωνα που εχει εγκατεστημενα.

 

Το Zoom το βλεπω σαν πιο "παιχνιδι"-ετσι μου φαινοταν και το 505,"αγιοβασιλιατικο". Παρολα αυτα εχει ενα καρο εφε, drum machine και το cubase δωρο.Φοβαμαι ομως οτι θα ειναι το τυρι στην φακα.

 

Εχει κανενας εμπειρια απο αυτα τα δυο ή τουλαχιστον αναλογες συσκευες απο τις δυο εταιριες?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=30397&gotolast=1#ixzz2lKlwKtqY

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φιλε! εγώ έχω το zoom R16 και θα σου το πρωτινά ανεπιφύλακτα! επίσης είναι και controller για τα περισσότερα DAW που κυκλοφορούνε κάτι που μου έχει λύσει τα χερια! για το taskman να μην σε πάρω στο λαιμό μου δεν το έχω δοκιμάσει! ένα κακό των zoom είναι ότι βγαίνουνε update και drivers κάθε φορα που ο slash παίζει με άλλη κιθάρα εκτος les paul :P κατά τα αλλα είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος και είναι από τα μηχανήματα που δεν θα άλλαζα! στα τεχνικά τώρα θα σου πω για την r16 (δεν ξέρω για την 8) εκτος ότι την κοτσάρεις πάνω στο pc και είσαι έτοιμος, δουλεύει και με μπαταρίες (!) και με τροφοδοτικό! και έχει επάνω και 2 normal "μικοφωνακια" αυτό σημαίνει κατά κάποιο τρόπο ότι η χρήση τις μπορεί να είναι σαν φορητή κάρτα ήχου! αυτά ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bunnys, καλώς ήλθες.

 

Έχω κι εγώ το R16 και προσυπογράφω αυτά που λέει ο randy.

 

Αλλά... Απ' ότι βλέπω προσανατολίζεσαι σε κάτι πιο απλό. Το R16 έχει τη δυνατότητα ταυτόχρονης εγγραφής 8 καναλιών ενώ τα R8 και DP-008EX μόνο 2. Το θέμα είναι αν χρειάζεσαι τα 8 κανάλια. Αν όχι, το R16 είναι υπερβολή.

 

Εκτός από το R8 υπάρχει και το H4N που είναι μικρότερο σε όγκο και γράφει 4 κανάλια ταυτόχρονα - δύο με τα ενσωματωμένα πυκνωτικά μικρόφωνα, συν δύο με εξωτερικά μικρόφωνα (ή απ' ευθείας όργανα), συνδεδεμένα στις υποδοχές XLR/phone.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω γαι τις απαντησεις σας. Μαλλον τα 8 ταυτοχρονα καναλια ειναι πολλα για εμενα και δεν τα χρειαζομαι.

Το ξερω οτι τα dp-008ex και το r8 γραφουν μεχρι 2 ταυτοχρονα και πιστευω οτι μια χαρα θα μου κανουν ειναι και αρκετα φτηνοτερα.

Το Tascam στην ΕΛΙΝΑ εχει 230 ευρω, ειναι σημαντικη η διαφορα!

Απλα αναρωτιεμαι πιο εχει πιο καλο ηχο, για να αποφυγω την "ψηφιακουρα" που με ανατριχιαζει.

Ατιμο πραμα η παλια εμπειρια, εκεινο το ψευτικο "τζιτζικοdrive" απο το παλιο zoom505 μου εχει στοιχειωσει το μυαλο. μπρρρρρ

Τα 4 καναλια ταυτοχρονα δεν ειναι και ασχημη φαση ,αλλα θελω κατι σε "κονσολα" και οχι handheld.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

μπαινω ενα χρονο μετα για να ενημερωσω και καποιον αλλον που τυχον ενδιαφερεται για το θεμα.

Τελικα αγορασα το Boss BR-800. Εχει κουμπωσει ακριβως με αυτα που θελω να κανει.

4 καναλια ταυτοχρονα, με την μια εισοδο να δινει και 48VDC αν θελεις για πυκνωτικο.

Drum machine, η προενισχυση του GT-10 μεσα και του GT-10B, προενισχυση/εφε για vocals,δυο πολυ καλα πυκνωτικα ενσωματωμενα. Μετατροπεας κιθαρα σε μπασο, ηλεκτρικη σε ακουστικη, προσομειωσεις μαγνητων, κουμπι για αμεση ηχογραφηση ευκολα σε στυλ δημοσιογραφικου.....γενικα πολυ πολυ ευχαριστημενος.

Δυστυχως δεν υπηρχε πουθενα Ελλαδα, ή εγω τουλαχιστον δεν το βρηκα και ετσι το πηρα απο το Thomman. Το βρηκα σε στοκ και ηταν σχετικα καλη η τιμη του.

Στο κουτι ειχε μεσα και το Sonar Cakewalk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες καλησπέρα!

 

Ψάχνω συσκευή ηχογράφησης,η οποία να έχει πολύ καλή ανάλυση,ούτως ώστε να ηχοφραφώ τη μελέτη μου στο άλτο σαξόφωνο,για να κάνω διορθώσεις στην άρθρωση μου.

Συνεπώς αυτό επιβάλλει κάτι αρκετά ποιοτικό.Πιστεύετε πώς τα 300 ευρώ είναι λίγα γι αυτό που ψάχνω?

 

ΥΓ: Είμα άσχετος στο θέμα ήχος και PA.

 

Καλό Απόγευμα

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εγώ πιστεύω ότι είναι πολλά για αυτό που θες να κάνεις.

Ενα οποιοδήποτε portable recorder άνω των 100e θα σου κάνει μια χαρά για αυτή τη δουλειά. Φίλος έχει το zoom H2n και έχει πολύ καλό ήχο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω ειναι πολλα τα 300,με 100-150 εισαι κομπλε,αν κανεις λιγο υπομονη,το αλλο σ/κ σου στελνω ενα κλιπακι απο jazz προβα μ τν μπαντα μου(δεν εχουμε ομως σαξοφωνο :P) με ενα recorder ZOOM-H1,το χω παρει 80 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω ειναι πολλα τα 300,με 100-150 εισαι κομπλε,αν κανεις λιγο υπομονη,το αλλο σ/κ σου στελνω ενα κλιπακι απο jazz προβα μ τν μπαντα μου(δεν εχουμε ομως σαξοφωνο :P) με ενα recorder ZOOM-H1,το χω παρει 80 euro

 

Aμε θα περιμένω...ε μήπως θα θέλατε ένα σαξοφωνίστα ?

(επίπεδο intermediate)

;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτό που ψάχνεις γίνεται και με ένα μικρόφωνο που θα επιλέξεις για live χρήση. Απλά θα το κουμπώσεις στην κάρτα ήχου του υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου