Προς το περιεχόμενο

Analog Keys. Νέο synth απο την elektron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωραιο. Το analog4 εχει τρελο sound engine και δυνατοτητες...

 

 

Τωρα ακομα και οι πιο κολλημενοι "πληκτραδες" δεν θα εχουν θεμα.

αφου εχει και "πληκτρα" (Διοτι αυτοι δεν μπορουν μιντι και ρακ και τετοια. ;D)

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο φαινεται, αλλα...Αν το desktop Analog Four κοστιζει 1133€ (Thomann) ποσο θα κοστιζει η keyboard version του? Για να δουμε...chin2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο. Το analog4 εχει τρελο sound engine και δυνατοτητες...

 

 

Τωρα ακομα και οι πιο κολλημενοι "πληκτραδες" δεν θα εχουν θεμα.

αφου εχει και "πληκτρα" (Διοτι αυτοι δεν μπορουν μιντι και ρακ και τετοια. ;D)

 

Εγώ κολλημένος πληκτράς δεν είμαι, με την έννοια που το θέτεις, αντιθέτως μου αρέσει να έχω καλύτερα 2-3 midi racks και να πιάνουν λιγότερο χώρο. Αν πάντως περνούσε απ' το χέρι μου θα θέσπιζα υποχρεωτική ευθανασία σε όλους αυτούς τους τυπάδες που απλά φτιάχνουν patterns παίζοντας με κουμπάκια και γυρνώντας knobs, αφού πρώτα έσπαζα τα ξερά τους αργά και βασανιστικά με μία βαριοπούλα. ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κολλημένος πληκτράς δεν είμαι, με την έννοια που το θέτεις, αντιθέτως μου αρέσει να έχω καλύτερα 2-3 midi racks και να πιάνουν λιγότερο χώρο. Αν πάντως περνούσε απ' το χέρι μου θα θέσπιζα υποχρεωτική ευθανασία σε όλους αυτούς τους τυπάδες που απλά φτιάχνουν patterns παίζοντας με κουμπάκια και γυρνώντας knobs.

 

επισης, επειδη αυτος ειναι ο τροπος που δουλευουν τα Elektron (δηλαδη με κουμπια και knobs κανουν automate παραμετρους.) μηπως τα παραλες ???

 

(δηλαδη με καταδικαζεις σε τετραπλη ευθανασια...)  ;D

 

 

anyway κακο σκυλι ψοφο δεν εχει οποτε δεν φοβαμαι...

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης, επειδη αυτος ειναι ο τροπος που δουλευουν τα Elektron (δηλαδη με κουμπια και knobs κανουν automate παραμετρους.) μηπως τα παραλες ???

 

(δηλαδη με καταδικαζεις σε τετραπλη ευθανασια...)  ;D

 

 

anyway κακο σκυλι ψοφο δεν εχει οποτε δεν φοβαμαι...

 

Πληκτράς να δουλεύει μόνο με κουμπάκια και να μην έχει έστω ένα 25άρι ή 37άρι keyboard, για μένα δε νοείται. Δεν τον θεωρώ καν πληκτρά. Και δεν εννοώ να χρειαστεί να προγραμματίσει now and then και patterns για το είδος της μουσικής που δουλεύει, αλλά από τη στιγμή που καταργεί εντελώς το πληκτρολόγιο (υπάρχουν τέτοια άτομα, δεν εννοώ εσένα αναγκαστικά), τουτέστιν κατά 99% δεν υπάρχουν μελωδίες (εκτός κι αν τις γράφει πατώντας κουμπάκια και όχι κλασικά παραδοσιακά black+whites, ή όπως παλιά, με step recording) με κάποιον lead ήχο ή μελωδική γραμμή στη μουσική του. Και προσωπικά έναν τέτοιο "πληκτρά" του αφαιρώ τον τίτλο "πληκτρά" και τον κατατάσσω στους DJs, όχι στους μουσικούς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι είναι πολυφωνικο, αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα είναι 4voice.

Και στην περίπτωση που θα είναι 4voice μένει να δούμε εάν η αρχιτεκτονική του θα είναι 4 monos ή κανονικό πολυφωνικο

 

Στην τελευταία περίπτωση αποκλείεται να κοστίζει λιγότερο απο 1500 ευρώ.

 

Edit: παρατήρησα την φωτογραφία και λέει 4 voice analog synthesizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληκτράς να δουλεύει μόνο με κουμπάκια και να μην έχει έστω ένα 25άρι ή 37άρι keyboard, για μένα δε νοείται. Δεν τον θεωρώ καν πληκτρά. Και δεν εννοώ να χρειαστεί να προγραμματίσει now and then και patterns για το είδος της μουσικής που δουλεύει, αλλά από τη στιγμή που καταργεί εντελώς το πληκτρολόγιο (υπάρχουν τέτοια άτομα, δεν εννοώ εσένα αναγκαστικά), τουτέστιν κατά 99% δεν υπάρχουν μελωδίες (εκτός κι αν τις γράφει πατώντας κουμπάκια και όχι κλασικά παραδοσιακά black+whites, ή όπως παλιά, με step recording) με κάποιον lead ήχο ή μελωδική γραμμή στη μουσική του. Και προσωπικά έναν τέτοιο "πληκτρά" του αφαιρώ τον τίτλο "πληκτρά" και τον κατατάσσω στους DJs, όχι στους μουσικούς. ;)

καλα αν καποιος δεν εχει ουτε ενα πληκτρο ειναι το αλλο ακρο...

Ενα και καλο (με FATAR keybed αν γινεται) ειναι το ιδανικο ομως για εμενα....

 

Παντως για χαρη συζητησης... τι διαφορα εχει δηλαδη το step recording απο το "γράφει πατώντας κουμπάκια".. κατι δεν μου κολλαει σε αυτο που λες.....

Ειδικα με τα Elektron που εχουν πολλες δυνατοτητες με αυτο το interface....

(σε αντιθεση ας πουμε με τους κουβαδες της Roland)

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου