Προς το περιεχόμενο

Analog Keys. Νέο synth απο την elektron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλα αν καποιος δεν εχει ουτε ενα πληκτρο ειναι το αλλο ακρο...

Ενα και καλο (με FATAR keybed αν γινεται) ειναι το ιδανικο ομως για εμενα....

 

Παντως για χαρη συζητησης... τι διαφορα εχει δηλαδη το step recording απο το "γράφει πατώντας κουμπάκια".. κατι δεν μου κολλαει σε αυτο που λες.....

Ειδικα με τα Elektron που εχουν πολλες δυνατοτητες με αυτο το interface....

(σε αντιθεση ας πουμε με τους κουβαδες της Roland)

 

Αν με το "κουβάδες" εννοείς τα grooveboxes της Roland, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν κατέχω το συγκεκριμένο είδος, τι απαιτήσεις έχει κάποιος που χρησιμοποιεί τα συγκεκριμένα μηχανήματα. Όσο για τη διαφορά του step-time recording εν αντιθέσει με τον προγραμματισμό με κουμπιά και knobs, πρακτικά δε νομίζω να υπάρχει διαφορά, απλά στο step time εισάγεις νότες. Αν και κατά πόσον με τα κουμπιά επιλέγεις κλίμακα, αξίες κλπ, δεν το ξέρω. Πάντως αν δεν απατώμαι αυτού του είδους μουσική είναι κυρίως riff-based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το "κουβάδες" εννοείς τα grooveboxes της Roland, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν κατέχω το συγκεκριμένο είδος, τι απαιτήσεις έχει κάποιος που χρησιμοποιεί τα συγκεκριμένα μηχανήματα. Όσο για τη διαφορά του step-time recording εν αντιθέσει με τον προγραμματισμό με κουμπιά και knobs, πρακτικά δε νομίζω να υπάρχει διαφορά, απλά στο step time εισάγεις νότες. Αν και κατά πόσον με τα κουμπιά επιλέγεις κλίμακα, αξίες κλπ, δεν το ξέρω. Πάντως αν δεν απατώμαι αυτού του είδους μουσική είναι κυρίως riff-based.

 

οποτε... να υποθεσω οτι δεν εχεις παιξει elektron μηχανηματα....

αφου δεν ξερεις.....γιατι εκφερεις (βιαια, με βαριοπουλες κ σπασμενα δαχτυλα) και γνωμη για αυτο? ;D

 

ολο το μυστικο σε αυτα ειναι το interface που εσενα σου φαινεται κουμπια & knobs να κινουνται αριστερα και δεξια....

 

 

* οσο για το κουβαδες ενοω οτι η roland αν και λογω ονοματος και προιστοριας προσπαθησε να φτιαξει κατι τετοιο...

απετυχε παταγωδως γιατι εβαλε ενα jv1080 σε ενα 303οειδες κουτι πχ

γιατι το interface ειναι για κλαματα.

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε... να υποθεσω οτι δεν εχεις παιξει elektron μηχανηματα....

αφου δεν ξερεις.....γιατι εκφερεις (βιαια, με βαριοπουλες κ σπασμενα δαχτυλα) και γνωμη για αυτο? ;D

 

ολο το μυστικο σε αυτα ειναι το interface που εσενα σου φαινεται κουμπια & knobs να κινουνται αριστερα και δεξια....

 

 

* οσο για το κουβαδες ενοω οτι η roland αν και λογω ονοματος και προιστοριας προσπαθησε να φτιαξει κατι τετοιο...

απετυχε παταγωδως γιατι εβαλε ενα jv1080 σε ενα 303οειδες κουτι πχ

γιατι το interface ειναι για κλαματα.

 

 

 

 

 

Δεν έχω παίξει με μηχανήματα της Elektron, αλλά αυτό δεν έχει νόημα. Το νόημα είναι ότι για μένα αν δεν πατάς άσπρα και μαύρα πλήκτρα, δεν έχει πλάκα. Κουμπιά και knobs (και μόνο αυτά, χωρίς "κανονικά" πλήκτρα) γυρνάνε και πατάνε μόνο οι DJs, όχι οι μουσικοί.

Γνώμη μου, και φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να είναι αποδεκτή από όλους. Ούτε φυσικά διεκδικώ το αλάθητο του πάπα. ;D

 

Και για τα grooveboxes της roland μάλλον έχεις δίκιο, φαντάζομαι εννοείς το MC909. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει με μηχανήματα της Elektron, αλλά αυτό δεν έχει νόημα. Το νόημα είναι ότι για μένα αν δεν πατάς άσπρα και μαύρα πλήκτρα, δεν έχει πλάκα. Κουμπιά και knobs (και μόνο αυτά, χωρίς "κανονικά" πλήκτρα) γυρνάνε και πατάνε μόνο οι DJs, όχι οι μουσικοί.

Γνώμη μου, και φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να είναι αποδεκτή από όλους. Ούτε φυσικά διεκδικώ το αλάθητο του πάπα. ;D

 

Και για τα grooveboxes της roland μάλλον έχεις δίκιο, φαντάζομαι εννοείς το MC909. 8)

 

οποτε το μονο που θα σου πω ειναι προσπαθησε να βρεις καποιο απο κοντα (οχι youtube) και θα δεις οτι αν μη τι αλλο.. "εχει πλακα" και δεχεται και midi in. (αρα και "κανονικα πληκτρα")

 

επισης ουτε εγω εχω το αλαθητο και μπορει να μην σου αρεσει ουτε τοτε... ;D

 

 

απο roland αποτυχιες ενοωω τα... MC909,MC808,MC505,MC303 με τα ελλεινα φιλτρα και ηχους απο το "ενδοξο παρελθον" και ολα τα αλλα που σε εχουν κανει να νομιζεις οτι το φορματ αυτο ειναι για "DJs". αυτα ειναι για το καλαθο των αχρηστων.

 

ειχα αρκετα πιο παλια το MC808 και δεν μπορουσα να το πιστεψω τι ΠΑ^&^*&ΡΙΑ ειταν απο ολες τις αποψεις....ευτυχως εφυγε στην τιμη που το πηρα πολυ γρηγορα .

 

 

τα ελεκτρον για μενα μετρανε γιατι κανουν πραγματα που συνηθως χρειαζεται υπολογιστης, εξω απο τον υπολογιστη....

Και για μενα πχ ολα τα virtual μπλιμπλικια δεν εχουν "πλακα". κανεις την δουλεια σου αλλα δεν εχουν πλακα.

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το Elektron FB:

 

 

"Analog Keys revealed. But we have been working on another machine as well. It is shown in Berlin - placed inside a cube with frosted glass, meaning no one has seen it in the flesh - and will be released very very soon."

 

 

ειναι τρελοι αυτοι οι σουηδοι. ;D

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο roland αποτυχιες ενοωω τα... MC909,MC808,MC505,MC303 με τα ελλεινα φιλτρα και ηχους απο το "ενδοξο παρελθον" και ολα τα αλλα που σε εχουν κανει να νομιζεις οτι το φορματ αυτο ειναι για "DJs". αυτα ειναι για το καλαθο των αχρηστων.

 

ειχα αρκετα πιο παλια το MC808 και δεν μπορουσα να το πιστεψω τι ΠΑ^&^*&ΡΙΑ ειταν απο ολες τις αποψεις....ευτυχως εφυγε στην τιμη που το πηρα πολυ γρηγορα.

 

Μα τι ηχητικό αποτέλεσμα περιμένεις να βγάλεις με samples; Η προσομείωση της analog subtractive γίνεται μόνο με αυθεντικά αναλογικά κυκλώματα ή με modeling. Οτιδήποτε άλλο απλά δεν αρκεί.

 

τα ελεκτρον για μενα μετρανε γιατι κανουν πραγματα που συνηθως χρειαζεται υπολογιστης, εξω απο τον υπολογιστη....

 

Σ΄ αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.

 

Και για μενα πχ ολα τα virtual μπλιμπλικια δεν εχουν "πλακα". κανεις την δουλεια σου αλλα δεν εχουν πλακα.

 

Αν εννοείς τα virtual analog synths που τρέχουν σε υπολογιστή (είτε standalone είτε σε μορφή vst μέσα σε sequencer), τότε θα συμφωνήσω, έχει πιο πολύ πλάκα, και είναι και σαφώς πιο δημιουργικό και άμεσο, να παίζεις με ένα μηχάνημα με knobs, sliders και πλήκτρα, είτε είναι πραγματικό αναλογικό είτε virtual analog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mamonu, τι θα στολισεις φετος τα Χριστουγεννα? Περσι ειχες στολισει το Elektron σου. Φετος? :P

 

mamonu_3.png

 

Εγώ πάντως για 5η χρονιά θα στολίσω τη φαντομίτσα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mamonu, τι θα στολισεις φετος τα Χριστουγεννα? Περσι ειχες στολισει το Elektron σου. Φετος? :P

 

mamonu_3.png

δηλαδη τωρα θες να βαλω κατω απο το δεντρο...

και τα φωτακια απο τα modular?  ;D ;D

 

παντως το Α4 το εχω ηδη. αρα οχι το Keys. :)

η αληθεια ειναι οτι πουλησα το monomachine προσφατα οποτε τωρα ειναι 3 τα Elektron.

γιαααα να δουμε τι αλλο θα βγαλουν...

Αν και μαλλον τιποτα αυτα τα χριστουγενα... ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου