Προς το περιεχόμενο

Τι είδους καλώδιο για ήχο απο stage piano ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα αγαπημένα μου παιδια!!

το θέμα έχει μάλλον ξανατεθεί αλλά πια γίνεται ένας χαμός απο threads.

Έχω λοιπόν και εγώ ένα απο τα κλασικά stage pianos που η έξοδος για live είναι αυτή των ακουστικών.(yamaha p-85).

Αυτό έχει 2 εξόδους ακουστικών κλασικά.

Και ρωτώ.τι να του κουμπώνω για να έχω την καλύτερη ποιότητα ήχου;;

Αυτη τη στιγμή δουλεύω με 2xΜonoJACKS σε 2xRCA.

1xStereoJack σε 1xStereoJack θα ήταν καλύτερο;;

ευχαριστώ!Αλέξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το συγκεκριμένο όργανο αλλά θα σου πώ τί κάνω με το korg M1. Από την έξοδο του των ακουστικών έχω ένα καλώδιο το οποίο συνδέεται με την κονσόλα μίξης σε 2 εισόδους, στερεο τζακ από έξοδο ακουστικών σε είσοδο λεφτ και ράητ στην κονσόλα μίξης. Αυτό έχει την ίδια ποιότητα ήχου με το όταν χρησιμοποιώ 2 καλώδια μονο από τις 2 κανονικές εξόδους του Μ1 σε 2 εισόδους της κονσόλας μίξης. Δεν υπάρχει διαφορά ακουστική. Οπότε θεωρώ ότι το ίδιο θα ισχύει και στην περίπτωση σου. Άρα, νομίζω ότι αν χρησιμοποιείς ένα καλώδιο στέρεο σε στέρεο, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενική αρχή που ισχύει σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι αν το μηχάνημα έχει και έξοδο ακουστικών και έξοδο line out, για κονσόλα είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσουμε την έξοδο line out, καθότι γενικά η έξοδος ακουστικών βγάζει πιο hot σήμα, καθότι έχει προενίσχυση.

Αν δεν έχεις ξεχωριστές εξόδους, τότε δε μπορείς να κάνεις αλλιώς, στέλνεις ήχο απ' τα ακουστικά.

 

Ως προς το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις, το stereo jack σε stereo jack μπορεί να βολέψει εσένα, γιατί είναι πιο εύκολο να βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί, αλλά θα δυσκολέψει οποιονδήποτε ηχολήπτη χρειαστεί να πάρει ήχο απ' το πιάνο σου, καθώς συνήθως δεν υπάρχουν κανάλια με είσοδο stereo jack σε μια κονσόλα.

Η καλύτερη λύση είναι να αγοράσεις ή να φτιάξεις ένα καλώδιο stereo jack σε δύο mono jacks, ώστε να συνδέεται εύκολα σε δύο μονοφωνικά ή ένα στερεοφωνικό κανάλι οποιασδήποτε κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου