Προς το περιεχόμενο

Τι μαγνήτες σε Fender Strat?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε ένα πολυφορεμένο.

 

Έχω μια Fender Stratocaster American Deluxe Plus του 91'(αυτή που έφαγε νερά σε προηγούμενο τόπικ ;D) με Lace Sencors(Red-Gold-Blue).

 

Πλέον κατέληξα ότι οι μαγνήτες της δεν μου αρέσουν και δεν είναι αυτό που ψάχνω για τον ήχο μου.

 

Καταρχάς παίζω γενικότερα blues-hard-psych-stoner rock με fuzz και αρκετό drive ανάλογα την περίπτωση.

 

Το θέμα τώρα είναι προς τα που κοιτάμε;Το μπάτζετ είναι γενικότερα μέχρι τα 200 ευρώ.Υπολογίζω να βγάλω και μερικά χρήματα αν πουλήσω τους Sencors.

 

Έχω ακούσει καλά λόγια για τους Seymour Duncan και τους Bill Lawrence.Κάντε τις προτάσεις παρακαλώ.

 

Ευχαριστώ. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Vintage oriented είναι και οι 57/62 που είναι all-around και οι CS54 που μπασοφέρνουν και οι CS69 που ξυρίζουν.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες εχω για δωσιμο ενα ετοιμο pickguard με fender 57-62 neck-middle και ενα dimarzio dp110 bridge. oτι πρεπει για vintage ηχο ΚΑΙ ΓΚΑΖΙΑ........απο αυτα που ανεφερες ειναι ταμαμ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχα την plus εστω και του 91 ,δεν ξερω αν θα εβγαζα τους lace .Τελος παντων εγω στην reissue 62 που εχω εβαλα c69 κι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον ηχο μου .Δεν μου φαινονται καθολου πριμαριστοι .Πριμαριστοι φουλ ηταν οι texas special που χα βαλει σε μια στρατο με maple μανικι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα πιο all-round και προς πριμαριστό ήχο ψάχνω.Δηλαδή κοιτάω προς 57/62 και CS69?

 

All around και πριμαριστό ήχο αλλα και πολυ καλες σχεσεις με το distortion εχουν οι dimarzio area αλλα ειναι noiseless....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα γενικότερα vintage oriented με αρκετό drive.

 

 

 

Αυτα τα δυο ειναι λιγο αλληλοσυγκρουομενα.. Αν θες pure vintage ηχο για εμενα τα πιο καλα σετ που εχω δοκιμασει ειναι οι fralin vintage hots, οι cs54 ( και οι δυο με ελαφρα πιο hot wound bridge μαγνητη), και οι duncan ssl1. Οι cs69 καλοι ειναι αλλα δεν νομιζω τι ειναι εξισου καλοι με τους προηγουμενους, και το eq τους ειναι λιγο τραβηγμενο "απ τα αυτια" (πολυ μεγαλο mid scoop, bridge μαγνητης που πριμαρει παρα πολυ). Οι 57/62 μου φαινονται καπως generic sounding χωρις να φτανουν την ποιοτητα αυτων που ανεφερα προηγουμενως.

 

Απο εκει και περα εαν θες πολυ περισσοτερα γκαζια απο αυτα ενος vintage oriented bridgeμαγνητη (που δεν ειναι πολυ) μαλλον θες καποιον overwound μαγνητη στη γεφυρα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου