Προς το περιεχόμενο

Τι μαγνήτες σε Fender Strat?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είπα γενικότερα vintage oriented με αρκετό drive.

 

τοτε παρε vintage style μαγνητες και οταν θελεις drive χρησιμοποιησε,οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων,καποιο ΠΕΤΑΛΑΚΙ για αυτη τη δουλεια...

 

υπαρχουν εκατονταδες σετ μαγνητων με vintage προσανατολισμο οποτε the sky is the limit.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να δωσεις αλλη μια ευκαιρια στους lace! Παιξε με το υψος τους! Κολλησε τους στους μαγνητες (οχι τελειως)! Χαμηλωσε τους αρκετα! Βαλτους στη μεση!! Εγω εχω τους gold βεβαια αλλα πιστευω οτι ειναι μαγνητες που τα κανουν ολα (σχεδον)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριμαριστοι φουλ ηταν οι texas special που χα βαλει σε μια στρατο με maple μανικι .

ναι ..γενικα οι texas specials ''ξυνουν''....

Eίστε σίγουροι;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1990 AmStd Strat μου (που έχω ...vintageοποιήσει) έχω ενα σετ Duncan SSL1 (Vintage staggered for Strat) και της έχουν κάτσει κουτί.

 

Ειναι αρκετά δυνατοί παρά το vintage ύφος, και τους έχω σεταρισμένους χαμηλά σε ύψος (όπως κάνω πάντα άλλωστε).

Έχουν ωραία κρυστάλλινα πρίμα και δυνατά μπάσα, με την κλασσική για Strat "λακούβα" στα μεσαία.

 

Και φυσικά με χρήση Drive/gain πεταλιών ακούγονται (σε μένα τουλάχιστον) περίφημα.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ..γενικα οι texas specials ''ξυνουν''....

 

ναι ..ειδικα middle-bridge

 

Εγώ, με τη μικρή μου εμπειρία με strat, στην american special μου δε βρίσκω καθόλου πριμαριστούς τους texas specials. Ίσα-ίσα που γύρισα από το drive του ενισχυτή σε πετάλι με πιο πρίμο drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, με τη μικρή μου εμπειρία με strat, στην american special μου δε βρίσκω καθόλου πριμαριστούς τους texas specials. Ίσα-ίσα που γύρισα από το drive του ενισχυτή σε πετάλι με πιο πρίμο drive.

 

μπορεί η (πραγματική) τιμή του ποτενσιομέτρου του Volume στην κιθάρα σου να είναι πολύ κάτω απο τα 250Κ και να τους "σκοτεινιάζει"...

 

Γενικώς, παίζουν πολλά ..."μπορεί"  ;)

 

Πάντως οι TS είναι γενικά "τσιριχτοί", με έμφαση στα πριμομεσαία (ανώτερα μεσσαία) που είναι μια ζώνη συχνοτήτων που έχει τον χαρακτήρα "love or hate" ανάμεσα στους απανταχού κιθαρίστες...

 

Έχω σετ (απο τα πρώτα που κυκλοφόρησαν) αλλά στην πορεία τους αφαίρεσα μέρος των τυλιγμάτων μπάς και τους ...ηρεμησω, γιατί με κούρασαν με την ιδιοτροπία τους.

 

Άλλοι, βρίσκουν οτι μπορούν να συμβιώσουν μαζί τους.

 

Πιστεύω οτι μπορεί κάποιος να έχει "και μια Strat με TS", παράλληλα με την "κανονική" του...   :P

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, με τη μικρή μου εμπειρία με strat, στην american special μου δε βρίσκω καθόλου πριμαριστούς τους texas specials. Ίσα-ίσα που γύρισα από το drive του ενισχυτή σε πετάλι με πιο πρίμο drive.

εχει rosewood ταστιερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα οι 57/62 μεχουν καλυψει απολυτα και σε καθαρα και σε γκαζια

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου