Προς το περιεχόμενο

Τι μαγνήτες σε Fender Strat?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά θα (ξανα) εβαζα ένα keystone set Bill Lawrence κσι ισως εναν twin blade στη γεφυρα....εναλλακτικα 57-62  fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κατοπιν παρενεσης και του superfumk(Ευχαριστω Νικο) , εχω τους texas special σε neck middle . Εχουν ωραια καθαρα γλυκα , οχι και τοσο παχια , δεν βρωμιζουν ευκολα... Αν θες καθαρα εχεις καθαρα...

 

Στην γεφυρα ισοροπουν πολυ με τον duncan sl59 ο οποιος ειναι ενας κλασσικος paf humbucker in a single coil size ,  ο οποιος ταιριαζει σε volume με τους texas ... Σε drive οι texas ειδικα στα ταστα απο 12 και κατω δεν εχουν τοσο twang , καθαριζουν καλα με το βολιουμ και ακογονται αρκετα παχιοι με πολυ open ηχο... Ο 59 στα γκαζια ειναι φοβερος... Βγαζει τα γκαζια που εβαλες στο βιντεο στο χαλαρο. Αναλογα με τον ενιχυτη μπορεις να εχεις οσο γκαζι θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καλυτερη λυση απο τους texas specials(που εμενα μου αρεσουν αρκετά παντως) και φθηνότερη:Tonerider city limits που και  ποιο all around ειναι, αλλα και εχουν εναν bridge που μπορεις να χρησιμοποιησεις για πολλες καταστάσεις(απο SRV μεχρι modern high gain soloing) χωρις τσιριγματα και τσιριμονιες ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για high gain είναι αυτός ο bridge των city limits.

Καλοί οι μαγνήτες κατά τ'άλλα.

 

Επίσης οι texas specials και όλοι οι "μιμητές" αυτών (βλέπε city limits) έχουν φτιαχτεί για να "βρωμίζουν" εύκολα ακόμα και με πολύ λίγο drive, δεν θα έλεγα ότι είναι η επιτομή του καθαρού strat ήχου.

 

Αν ο OP θέλει να παίζει μόνο με ήχους σαν το τραγούδι που πόσταρε, τότε οι texas specials του κάνουν.

Αν θέλει σε κάποιες στιγμές να παίζει και πιο clean θα του έλεγα να πάει προς cs 54 που τα κάνουν όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για high gain είναι αυτός ο bridge των city limits.

Καλοί οι μαγνήτες κατά τ'άλλα.

 

Επίσης οι texas specials και όλοι οι "μιμητές" αυτών (βλέπε city limits) έχουν φτιαχτεί για να "βρωμίζουν" εύκολα ακόμα και με πολύ λίγο drive, δεν θα έλεγα ότι είναι η επιτομή του καθαρού strat ήχου .

 

Δεν έχω μεγαλη εμπειρία στους μόνους αλλα έχω προσέξει μετά απο κάποιες αλλαγές μονών μαγνητων οτι οι Τέξας με έναν μαρσαλ jVM δεν βρωμίζουν σε ακορντα κτλ εν αντίθεση με του scn , noiseless , n3 όπου έπρεπε να κάνω και roll off το volume για να μην αρπάζουν σε strumming . Εκτός αν εννοείς οτι μπορείς να τους πουσαρεις πολυ . Δεν ξέρω απλα αυτο έχω δει εγω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για high gain είναι αυτός ο bridge των city limits.

 

 

 

O bridge των city limits δεν ειναι μονο για high gain ειναι KAI για high gain...υπαρχει σημαντικη διαφορα σε αυτο.....μπορει να κανει οτι και ο bridge texas special χωρις τα...shrillοκαμωματα του δευτερου ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bridge των city limits δεν ειναι μονο για high gain ειναι KAI για high gain...υπαρχει σημαντικη διαφορα σε αυτο.....

 

Για τα δικά σου αυτιά και ακούσματα ίσως, για τα δικά μου όχι.

(Για παράδειγμα ο bridge humbucker που χρησιμοποιώ στην guild s300 που έχω, έχει χαμηλότερο output απο αυτόν!!)

 

Και επίσης "χαλάει" και τη θέση 4 στην κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δικά σου αυτιά και ακούσματα ίσως, για τα δικά μου όχι.

(Για παράδειγμα ο bridge humbucker που χρησιμοποιώ στην guild s300 που έχω, έχει χαμηλότερο output απο αυτόν!!)

 

Και επίσης "χαλάει" και τη θέση 4 στην κιθάρα.

 

Το χαμηλο output δεν λεει απαραιτητα κατι...και εγω εχω  τον hs3 που εχει χαμηλοτερο output ακομα και απο...τους..ευγενεστερους single coils(παροτι stacked humbucker)  αλλα με overdrive πεταλι μπροστα εχει εναν απο τους ποιο χαρακτηριστικους 80ς lead humbuckerish ηχους.

 

Για τα δεδομενα του στενομυαλου "strat" ηχου εξαλλου ουτε και οι texas specials ειναι χαρακτηριστικοι αν το παμε ετσι, αλλα σε συγκριση με τους...μιμητες τους ο bridge των city limits εχει απειρα περισσοτερες χρησεις  απο αυτον των texas specials...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου