Προς το περιεχόμενο

Αγορά 5χορδου μπάσου.


dmarin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.  :)

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά μπάσου 5χορδο.

 

Είμαι μουσικός, αλλά καμία επαφή με μπάσο, και θέλω να ξεκινήσω σαν δεύτερο όργανο.

Βασικά με ενδιαφέρουν μόνο λαϊκά παιξίματα και ακούσματα (συγνώμη αν γίνομαι βέβυλος :-) ) οπότε θέλω την συμβουλή σας (σαν ήχος) πάνω σε αυτό. Για αρχή θέλω ένα "μαλακό" όργανο με αντίστοιχο ήχο για τέτοιου είδους ακούσματα (λαϊκά).

 

Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές (οι δύο είναι από τις αγγελίες του noiz) και γενικά θέλω να κινηθώ maximun στα 300 ευρώ.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=167950

http://smart.noiz.gr/details.php?id=135825

http://www.artsound.gr/catalog/yamaha-ilektriko-mpaso-mayro-p-21753.html

 

Παρακαλώ όποια βοήθεια ή άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν γιατί 5 χορδό? Ισως σε δυσκολέψει στην αρχή. Στη θέση σου θα πήγαινα για 4χορδο. Τώρα στο δια τάυτα... Το yamaxa το έχω σε 4χορδο και είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ όργανο αλλά σε λαικά δεν ξέρω...είνα γενικά λίγο μεταλλάδικο. Είναι ένα σύγχρονο active όργανο, φοβερά ευκολόπαιχτο αλλά "τσαμπουκαλεμένο". Στα αλλα 2 που προτείνεις με κλειστά μάτια στο warwick rockbass. Μακράν ανώτερο όργανο και σε πολύ καλή τιμή. Τα specs του είναι ανώτερα του cort, που γενικά βγάζει πολύ καλά μπάσα. Γιατί δεν κοιτάς για κανένα squier? O fender style ήχος θα ταιριάξει καλύτερα στο λαικό. Ειναι πιο ουδέτερος και πιο all around.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=163175

 

(φυσικά ουδε μία σχέση έχω με τον πωλητή)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις 5χορδο που να παίζει... Οπότε το 4χορδο είναι μονόδρομος αν θες να πάρεις κάτι που να παίζει αξιοπρεπώς...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ειλικρινά.

 

Ένα επιπλεόν σύν για το yamaha είναι επίσης ότι μπορώ να το πάρω με δόσεις...

Είναι κατώτερο ποιοτικά σε σχέση με το warwick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις 5χορδο που να παίζει... Οπότε το 4χορδο είναι μονόδρομος αν θες να πάρεις κάτι που να παίζει αξιοπρεπώς...

 

Αυτό είναι αλήθεια- τις προάλλες τα λέγαμε για τα φτηνά πεντάχορδα και τις «ψόφιες» Β.

 

Όμως (και εκ πείρας) λαϊκά+διαφορετικούς τραγουδιστές+ διαφορετικούς τόνους+ transpose= πεντάχορδο για να βγει (πιο εύκολα) η δουλειά.

 

Όχι ότι δεν γίνεται και με τετράχορδο, αλλά κάποιες φορές το πεντάχορδο βολεύει.

Φίλε op πάρε όποιο νομίζεις ότι θα είναι πιο ξεκούραστο πάνω στην δουλειά- λιγότερα κιλά, πιο άνετο μπράτσο- γιατί το «σκάψιμο» στα λαϊκά με τις ατελείωτες ώρες, δεν παλεύεται με «δύσκολο» όργανο.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Terry RoscoeBeck5 επειδή δυστηχώς δεν έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω ούτε το yamaha ούτε το warwick της αγγελίας, γιαυτό ρωτάω μήπως κάποιος γνωρίζει, ποιό είναι πιο ευκολόπαιχτο (μαλακό), ελαφρύ κλπ αυτό ακριβώς που λές και εσύ!

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως (και εκ πείρας) λαϊκά+διαφορετικούς τραγουδιστές+ διαφορετικούς τόνους+ transpose= πεντάχορδο για να βγει (πιο εύκολα) η δουλειά.

 

Όχι ότι δεν γίνεται και με τετράχορδο, αλλά κάποιες φορές το πεντάχορδο βολεύει.

Φίλε op πάρε όποιο νομίζεις ότι θα είναι πιο ξεκούραστο πάνω στην δουλειά- λιγότερα κιλά, πιο άνετο μπράτσο- γιατί το «σκάψιμο» στα λαϊκά με τις ατελείωτες ώρες, δεν παλεύεται με «δύσκολο» όργανο.

 

Θα συμφωνούσα στο 100% (κι όχι μόνο για 5χορδο αλλά και για 6χορδο) αλλά όπως είπες κι εσύ ΚΑΠΟΙΕΣ φορές βολεύουν οι πάνω από 4χορδές. Σε συνθήκες πίστας τουλάχιστον (εκ πείρας). Από την άλλη ο Op είπε:

 

Είμαι μουσικός, αλλά καμία επαφή με μπάσο, και θέλω να ξεκινήσω σαν δεύτερο όργανο.

 

Οπότε μου δίνει την εντύπωση πως δεν θα παίζει (ακόμη τουλάχιστον) σε πίστα οπότε αχρείαστο το 5αρι (που δεν θα παίζει κιόλας)

 

Για αρχή θέλω ένα "μαλακό" όργανο με αντίστοιχο ήχο για τέτοιου είδους ακούσματα (λαϊκά).

Επίσης αυτό που ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ (σχεδόν) είναι ένα (άταστο) Jazz bass!!!

 

 

Edit: Αν επιμένεις ακόμη για το 5άρι το Yamaha είναι πολύ πιο ελαφρύ από το Rockbass αλλά το Rockbass είναι πιο κοντά στον ήχο που θα ταίριαζε σε λαϊκά!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funky_bassman ευχαριστώ η βοήθειά σου είναι πολύτιμη.

 

Δεν νομίζω να πάω σε άταστο το θεωρώ υπερβολή :-)

Αλλά αφού είναι πιο κοντά το warwick στον ήχο που θέλω θα κάνω ένα τηλέφωνο αύριο μήπως και υπάρχει ακόμα το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χθες βράδυ ήμουν κοντά 4 ώρες συνεχείς στη σκηνή με ένα rbx4 (αυτο που θες αλλα σε 4 χορδο). Ειναι εκπληκτικό μπάσο αλλά είναι βαρύ, (πιαστηκε άσχημα ο ώμος μου) και στο μισάωρο που παίξαμε λαικά ήμουν σαν τη μύγα μες το γάλα απο ήχο. Σαν να ακούς καζαντζίδη με μπρούταλ φωνητικά ένα πράμα....Παρε το warwick, είναι επίσης ευκολόπαιχτο όπως το γιαμάχα αλλά πιο μαλακό σε ήχο.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

(πιαστηκε άσχημα ο ώμος μου)

 

;D

Πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω... Όταν έπαιζα (παλιά) με γνωστό λαϊκό σχήμα, αναγκάστηκα να βάλω στην άκρη το 5χορδο Roscoebeck και να πάρω επί τούτου (για την δουλειά) ένα ελαφρύ 5χορδο- το Odyssey που ακόμα έχω.

 

Πεντάωρα και εξάωρα με το Roscoebeck στον ώμο δεν... Μιλάμε για πόνο  ;D Ε, βέβαια αυτές οι glory days έφυγαν ανεπιστρεπτί και το Oddysey έχει βρει την θέση του στην... ντουλάπα  ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου