Προς το περιεχόμενο

LPB-1 Booster please Help!! (DIY Clone)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους !

 

Έχω ξεκινήσει να κάνω το πρώτο μου DIY stomp box , διαλέγοντας επίτηδες ένα εύκολο σχηματικό ώστε να μπορέσω να κατασκευάσω κάτι για αρχή.

 

Μετά από αρκετές απόπειρες και διάφορους συνδυασμούς  για το off-board wiring κατάφερα σήμερα να κάνω το Led να ανάψει!!

Κάπου εκεί πίστευα ότι μάλλον τα κατάφερα, δυστυχώς όμως το μόνο που κατάφερα (και πάλι) είναι να φτιάξω ένα DIY ενοχλητικότατο buzzer, μιας και μόλις συνδέσω το "πετάλι" στον ενισχυτή το μόνο που δίνει είναι ένα βουητό.

 

Παραθέτω τα αρχεία που βρήκα από το Internet σχετικά με την κατασκευή της πλακέτας , και το off-board wiring .

Υπάρχει πιθανότητα να μην σωστή η διάταξη στην πλακέτα και να παιδεύομαι άδικα??

 

Θα ήθελα να σημειώσω πως δεν έχω καμία σχέση  με ηλεκτρονικά (π.χ. σπουδές κτλ) απλώς μου φαίνεται κάτι πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα βοηθάει να γλιτώσεις και μερικά euro  ;)

 

 

Παρακαλώ αν υπάρχουν προτάσεις για διαφορετικά σχηματικά (verified) ή για κάποια παράληψη που ίσως να φταίει , είναι ευπρόσδεκτες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παραθέτω τα αρχεία που βρήκα από το Internet σχετικά με την κατασκευή της πλακέτας , και το off-board wiring .

Υπάρχει πιθανότητα να μην σωστή η διάταξη στην πλακέτα και να παιδεύομαι άδικα??

 

 

Χμμ υπάρχει ένα ακόμα θεματάκι.. μου βγαίνει σφάλμα προσπαθώντας να ανεβάσω τα αρχεία.. τι γίνεται ωρέ μαγνητικό πεδίο έχω και κλατάρουν όλα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρες κοντινες φωτο απο την μερια των κολλησεων, της καλωδίωσης  και του ποδοδιακοπτη πλιζ :). Επισης βρες ενα σχεδιαγραμμα για τον διακοπτη οπου το σημα θα γειώνεται  οταν θα ειναι bypass υπαρχουν απειρα στο γοογλε και αν μπεις στο  general guitar gadgets εχει ολοκληρη ενοτητα. Καπου κατο δεν εχει γινει σωστα παντως. Ποσταρε φωτο για να βοηθησουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβάσω κοντινές φωτό από το παστίτσιο που έφτιαξα το συντομότερο.. είναι εκτός enclosure και οπτικά δεν είναι ότι καλύτερο βέβαια..

 

Για το σχεδιάγραμμα του 3dpt switch δοκίμασα αρκετά (στην πράξη εννοώ με κολλήσεις) αλλά με παραξένεψε ότι κανένα από τα προηγούμενα δεν έδιναν +9V τροφοδοσία στον διακόπτη. Το συγκεκριμένο που χρησιμοποίησα σήμερα είχε ως αποτέλεσμα να λειτουργεί το led μιας και δίνει ρεύμα στον διακόπτη.. (no shit...hehe)

 

Κάπου κάτω εννοείς στις γειώσεις??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry "καπου, κατι" καταραμενα σμαρτφωουνς...

Προσωπικα στις κατασκευες μου αντι να δινω 9v στον διακοπτη για το led προτιμω να του δινω γειωση για να αναβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry "καπου, κατι" καταραμενα σμαρτφωουνς...

Προσωπικα στις κατασκευες μου αντι να δινω 9v στον διακοπτη για το led προτιμω να του δινω γειωση για να αναβει.

 

Να ανάβει με γείωση.. χμμ μακάρι να μπορούσα να το κάνω τώρα επί τόπου για να το δοκιμάσω.. είμαι λίγο noob στα ηλεκτρονικά όπως προανέφερα..χαχα  .  Άν έχεις βέβαια κάποιο ολοκληρωμένο σχεδιάγραμμα το οποίο χρησιμοποιείς και δουλεύει standard θα μου ήταν πολύ χρήσιμο για να ξαναπροσπαθήσω!! (για 3dpt switch) .  Τα jacks δεν με πειράζει αν θα είναι stereo(input) και mono στο Output ή και τα δυο να είναι mono.. αρκεί να δουλέψει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε. :) τα jacks καλυτερα στερεο το ιν και μονο το out για τον λογο που ανεφερα παραπανω. Επισης με αυτην την καλωδιωση ρευμα θα παρει το κυκλωμα μονο εαν βαλεις καλωδιο στο input αλλιως...τσου, και αυτο για να διακοπτεται η παροχη στο κυκλωμα βγαζοντας το καλωδιο για να μην καταναλωνετε η μπαταρια. Το led ετσι οπως το βλεπεις εχει ενα μακρυ και ενα κοντο ποδαρακι, στο μακρυ βαζεις την αντισταση και κατοπιν στην παροχη (ειτε στην πλακετα ειτε στο dc jack δεν εχει σημασια αρκει να παιρνει ρευμα) και το κοντο πανω στον διακοπτη οπως δειχνει το σχεδιο.

switch_lo_3pdt_ig_battery.thumb.gif.30e680082a475805c37aad65914a886d.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ το έχω κατεβάσει το συγκεκριμένο , δεν το δοκίμασα όμως γιατί δεν έχει τροφοδοσία από adaptor.. εσύ το έβαλες επιπρόσθετα ή απλά χρησιμοποιείς το stomp box σου μόνο με μπαταρία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ το έχω κατεβάσει το συγκεκριμένο , δεν το δοκίμασα όμως γιατί δεν έχει τροφοδοσία από adaptor.. εσύ το έβαλες επιπρόσθετα ή απλά χρησιμοποιείς το stomp box σου μόνο με μπαταρία ?

λοιπον το dc jack εχει 3 επαφές,  αυτη που ειναι λιγο γυριστή και πιο μεγαλη απο τις αλλες ειναι το πλην ( μαυρο) η μεσαία  ειναι το συν (κοκκινο) στην αλλη πηγαινη το κοκκινο απο το καλωδιο της μπαταριας, το μαυρο της μπαταριας θα το συνδεσεις με το sleeve του input jack(οχι του σηματος- tip ουτε της γειωσης, γοογλαρε το για να το καταλαβεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου