Προς το περιεχόμενο

Ακουστικές / Κλασσικές κιθάρες. Ελληνική ή εισαγόμενη;


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευκαιρία τα 3500 ευρω μεταχειρισμενη κιθάρα απο ελληνα κατασκευαστή? το ξανα λεω φιλε μου μακάρι να ειναι ανταγωνιστικοι και να πουλάνε και στο εξωτερικό ... αλλα ..οχι φιλε μου... ειναι οπως ολα τα προϊόντα στην ελλαδα... οτι παράγουμε εμεις το πουλαμε πιο ακριβά στον εαυτό μας απ το εξωτερικό.. δεν ειπα ποτε οτι δεν εχουν αξιόλογα  όργανα.. αλλα οοοοχι φιλε 3500 μεταχειρισμενη κιθαρα του κυρίου ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΠΑΠΑ...Ρ.....Α

Καταλαβαίνεις πόσο απόλυτος φαίνεσαι χωρίς να εξηγείς γιατί "δε μπορεί Έλληνας κατασκευαστής να παράξει όργανο τέτοιας αξίας"....

Δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου και τη σιγουριά σου...

 

Οκ, υπάρχει ένας χαρακτηρισμός ως τεμπέληδων, αργόσχολων, κουτοπόνηρων για τους Έλληνες...αλλά να μειώνεις έτσι δημόσια μια κιθάρα ενός κατασκευαστή που δεν έχεις ξανακούσει...

 

ΥΓ.

Όσο για το λογοπαίγνιο με το όνομά του...κάπου υπερβάλλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταλαβαίνεις πόσο απόλυτος φαίνεσαι χωρίς να εξηγείς γιατί "δε μπορεί Έλληνας κατασκευαστής να παράξει όργανο τέτοιας αξίας"....

Δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου και τη σιγουριά σου...

 

Οκ, υπάρχει ένας χαρακτηρισμός ως τεμπέληδων, αργόσχολων, κουτοπόνηρων για τους Έλληνες...αλλά να μειώνεις έτσι δημόσια μια κιθάρα ενός κατασκευαστή που δεν έχεις ξανακούσει...

 

ΥΓ.

Όσο για το λογοπαίγνιο με το όνομά του...κάπου υπερβάλλεις....

 

Φιλε μου δε νομίζω να είσαι πιο ελληνας απο μένα, και εγώ από σένα... πάει αλλού η συζήτηση και χαλαμε το θεμα του θρεντ...δε το συνεχίζω ...αν διάβασες τα προηγούμενα μηνύματα θα καταλάβεις που διαφωνώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το πήγα καθόλου στο ποιος είναι πιο Έλληνας! :P

 

Τα διάβασα όλα τα μηνύματα σχετικά με το θέμα και κατάλαβα πως θεωρείς πως δε μπορεί Έλληνας κατασκευαστής να συγκριθεί με τις εταιρείες που ανέφερες!

 

Οκ..αυτές οι εταιρείες έχουν μια ιστορία, μια εμπειρία, ένα όνομα, μια βαρύτητα στο χώρο...αλλά κι αν ο Έλληνας έχει κάποια αντίστοιχα προσόντα και φτιάξει ένα αντίστοιχου επιπέδου όργανο...πρέπει οπωσδήποτε να το τιμολογήσει χαμηλά?

 

Αν αξίζει όντως η δουλειά του τόσα?

Γι'αυτό φαίνεται περίεργο να τον απαξιώνει κάποιος χωρίς καν να ξέρει τι σκαμπάζει αυτός ο κατασκευαστής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το πήγα καθόλου στο ποιος είναι πιο Έλληνας! :P

 

Τα διάβασα όλα τα μηνύματα σχετικά με το θέμα και κατάλαβα πως θεωρείς πως δε μπορεί Έλληνας κατασκευαστής να συγκριθεί με τις εταιρείες που ανέφερες!

 

Οκ..αυτές οι εταιρείες έχουν μια ιστορία, μια εμπειρία, ένα όνομα, μια βαρύτητα στο χώρο...αλλά κι αν ο Έλληνας έχει κάποια αντίστοιχα προσόντα και φτιάξει ένα αντίστοιχου επιπέδου όργανο...πρέπει οπωσδήποτε να το τιμολογήσει χαμηλά?

 

Αν αξίζει όντως η δουλειά του τόσα?

Γι'αυτό φαίνεται περίεργο να τον απαξιώνει κάποιος χωρίς καν να ξέρει τι σκαμπάζει αυτός ο κατασκευαστής!

 

Μαλλον δε κατάλαβες φιλε... λες "να --->τον<--- απαξιωνει καποιος" δεν απαξίωσα κανέναν...

εγω κολλάω στην τιμη φιλε... οχι στην ποιότητα του οργανου... ε όπως και να το κανουμε δε γινετε να παρω 5000 ευρω ενα αργανο του ταδε made in greece και να αφήσω στην απ εξω οργανα που ειναι φτασμενα... μακαρι να πουλούσαμε σε ολο τον κόσμο κιθάρες και να ερχόταν και κανένα φράγκο σ αυτη τη χωρα..

 

διάβασε τι είπε ο Dreamdancer στην <<Απάντηση #83>> .. σταματάω εδω φιλος..γιατι γυρνάμε παλι πισω... και χαλαμε τζαμπα το θρεντ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου Ελληνας κατασκευαστης πουλαει χειροποιητες κλασικες κιθαρες απο 3.000 ως 5.000.... Στο εξωτερικο παρακαλω, και ειναι αναρπαστες...

Ο πρωην μαθητης του, κατασκευαστης και αυτος, πουλαει 2.000 με 3.000 το κομματι... και αυτος στο εξωτερικο.... μιλαμε για πραγματικα χειροποιητα οργανα που τα μονα ετοιμα κομματια πανω τους ειναι οι χορδες και τα κλειδια.

Μια τετοια κιθαρα χρειαζεται ενος μηνος δουλεια μεχρι να τελειωσει και, κατα την αποψη μου, δεν συγκρινεται με τιποτα με την οποιαδηποτε γνωστης φιρμας κιθαρα παραγωγης...

Υπαρχουν παντου, οπως και στην Ελλαδα, μικροι - οσον αφορα ποσοτητα παραγομενων οργανων - κατασκευαστες που πραγματικα φτιαχνουν αριστουργηματα.

 

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγγελε θα σου πω το εξής πολύ απλό: πήγαινε σε ένα ωδείο κλασσικής κιθάρας και ρώτα τους μαθητές και/ή τους καθηγητές να σου πουν τις συνηθισμένες τιμές για μια καλή χειροποίητη καινούργια ελληνική κιθάρα. Μετά, για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλούν, κάνε 5-6 χρονάκια κλασσική κιθάρα για να διαμορφώσεις ΣΩΣΤΗ άποψη επί του αντικειμένου, και μετά θα καταλάβω έστω περισσότερο τους οποιουσδήποτε μορφής αφορισμούς. Μέχρι τότε θα τους χαρακτηρίσω πολύ επιεικώς αφελείς. Μονάχα θα σου πω να μην "φωνάζεις" αυτή την απειρία περισσότερο γιατί το φόρουμ διαβάζεται από πολύ κόσμο και πολλών διαφορετικών μουσικών backgrounds.

 

Οσο για το αν ειχα 5000? καταρχην δεν υπαρχει οργανο στον πλανητη που να δικαιολογει τετοια τιμη με παικτικα κριτηρια

Aκριβώς για τέτοιου τύπου αφελείς αφορισμούς μιλάω... Kατ'αρχήν συγχέεις την γενική αγορά οργάνων με τις κιθάρες (και μαντεύω τις ηλεκτρικές), αφ'ετέρου επίσης μαντεύω πως έχεις μηδενική πείρα από ακριβά όργανα (και φυσικά δεν μιλάω για ένα, δυο ή τρία παιγμένα σε φτωχές συνθήκες και με φτωχή τεχνική και καλλιτεχνική κατάρτιση). Έχε απλά υπόψη σου πως οι περισσότερες "καλούλες" ή και πολύ καλές κιθάρες σε σχέση με αρκετά άλλα όργανα (πχ. φλάουτα, σαξόφωνα, βιολιά κλπ) ανάλογης ποιότητας απλά βρίσκονται σε... εξευτελιστική κατηγορία τιμής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγγελε θα σου πω το εξής πολύ απλό: πήγαινε σε ένα ωδείο κλασσικής κιθάρας και ρώτα τους μαθητές και/ή τους καθηγητές να σου πουν τις συνηθισμένες τιμές για μια καλή χειροποίητη καινούργια ελληνική κιθάρα. Μετά, για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλούν, κάνε 5-6 χρονάκια κλασσική κιθάρα για να διαμορφώσεις ΣΩΣΤΗ άποψη επί του αντικειμένου, και μετά θα καταλάβω έστω περισσότερο τους οποιουσδήποτε μορφής αφορισμούς. Μέχρι τότε θα τους χαρακτηρίσω πολύ επιεικώς αφελείς. Μονάχα θα σου πω να μην "φωνάζεις" αυτή την απειρία περισσότερο γιατί το φόρουμ διαβάζεται από πολύ κόσμο και πολλών διαφορετικών μουσικών backgrounds.

Aκριβώς για τέτοιου τύπου αφελείς αφορισμούς μιλάω... Kατ'αρχήν συγχέεις την γενική αγορά οργάνων με τις κιθάρες (και μαντεύω τις ηλεκτρικές), αφ'ετέρου επίσης μαντεύω πως έχεις μηδενική πείρα από ακριβά όργανα (και φυσικά δεν μιλάω για ένα, δυο ή τρία παιγμένα σε φτωχές συνθήκες και με φτωχή τεχνική και καλλιτεχνική κατάρτιση). Έχε απλά υπόψη σου πως οι περισσότερες "καλούλες" ή και πολύ καλές κιθάρες σε σχέση με αρκετά άλλα όργανα (πχ. φλάουτα, σαξόφωνα, βιολιά κλπ) ανάλογης ποιότητας απλά βρίσκονται σε... εξευτελιστική κατηγορία τιμής.

 

Eγω συμφωνω μαζι σου στο πρωτο σκελος οπως και του εγραψα εξαλλου.Μπορω να καταλαβω γιατι μια κιθαρα φτανει σε τετοιες τιμες για πολλους λογους:νομοι της αγορας,εργασία του τεχνίτη,ονομα του τεχνιτη,γενικη περιρρεουσα ατμοσφαιρα φουσκωματος και υπερβολης κτλ κτλ κτλ...χιλια δυο...απλα για καθαρα παικτικους λογους και ΜΟΝΟ καμια τετοια κιθαρα δεν δικαιολογει την τιμη της.Οσο για την τεχνική και την εμπειρια που λες αυτο μαλλον λειτουργει αντιθετα γιατι οσο καλυτερος γινεσαι τοσο καταλαβαινεις οτι τον ηχο σου τον κουβαλας παντου ανεξαρτητα οργανου..

 

Αν δεν πιάσουμε τα ακρα λοιπον( ενα πολυ ακριβο οργανο, με μια κακοφτιαγμενη μπαχατελα) ενα πολυ καλοφτιαγμενο και καλοζυγισμενο οργανο μπορει να παιζει το ιδιο καλα με καποιο της τριπλασιας τιμης του.Θες να μου αποδειξεις το αντιθετο? δειξε μου παικτικα και πρακτικα τι μπορει να γινει με την σουπερ πανακριβη που δεν μπορει να γινει με ενα πολυ καλο οργανο...και δεν θελω αερολογιες του στυλ "μπλοκαρει τα καλλιτεχνικα μου...τσακρα"  ;Dπρακτικα σε τι υπερεχει τοοοσο πολυ η υπερτατη κατασκευη της πανακριβης που κανει τον παικτη να εκτελει πραγματα που δεν μπορει με την απλα πολυ καλη.

 

ΥΓ.πρωτον το σχολιο για τα 5000 ηταν δικο μου και οχι του Αγγελου γιαυτο και σου απαντησα....και δευτερον εκανα και εγω 4 με 5 χρονια κλασσική κιθαρα.Περιμενω λοιπον πρακτικά 1 ,2 ,3, 2014 λογους για το πως ειναι τοοοσο ανωτερες ΠΑΙΚΤΙΚΑ 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα γρηγορα σχολια:

Οταν επαιξα με την ακουστικη ενος Ελληνα κατασκευαστη επαθα σοκ απο το ποσο μα ποσο τελειο ηχο ειχε. Τιμη? 3.000+

 

Οι ακουστικες/κλασικες κιθαρες ανηκουν στην κατηγορια των οργανων τυπου "βιολι" "τσελο" "κοντραμπασο" κλπ. Εκει οι τιμες ειναι εξωφρενικες, αλλα δεν ακουσα κανεναν να πει "βιολι απο τσεχο κατασκευαστη και να κανει 5.000 ευρω" γιατι πολυ απλα αυτοι οι ανθρωποι/επαγγελματιες ανα τον κοσμο εχουν συγκεκριμενο target group, χρησιμοποιουν συγκεκριμενες μεθοδους marketing και απευθυνονται σε ενα αλλο κοινο. Δεν ειναι σαν την Martin που σου κοτσαρει την γαματη διαφημιση και ψαρωνεις.

Ετσι λοιπον οι Ελληνες κατασκευαστες προωθουν τα προιοντα τους με συγκεκριμενο τροπο και εχουν συγκεκριμενους πελατες. Δεν εχουν την δυνατοτητα ή δεν θελουν τη μαζικη παραγωγη, ουτε την μαζικη προωθηση.

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως η εξίσωση είναι σχετικά απλή.

Το ακριβό χειροποίητο όργανο το αγοράζει κάποιος ή για status/πουλ μουρ ή για επένδυση ή είναι ικανός να ξεχωρίσει μια ιδιαίτερη ποιότητα στο προϊόν και θεωρεί λογικό το ποσόν για αυτό που παίρνει.

Κανένας άλλος λόγος (που μπορώ τουλάχιστον να σκεφτώ εγώ).

Αν λοιπόν αφαιρέσουμε τις δύο πρώτες περιπτώσεις, για ευνόητους λόγους, στους δεκάδες αγοραστές προϊόντων Ελλήνων κατασκευαστών, είναι ευνόητο ότι υπάρχουν αρκετοί ειδήμονες που έχουν επιλέξει ως εργαλείο της δουλειάς τους αυτό που οι αδαείς (σε σχέση με αυτούς) μπορούμε να αποκαλούμε υπερεκτιμημένο με τον α ή β τρόπο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου