Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λυχνιών + service σε Marshall JCM2555


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, έχω το παραπάνω κεφάλι, το οποίο έχω αγοράσει μεταχειρισμένο εδώ και περίπου ένα χρόνο. Όταν παρέλαβα τον ενισχυτή ήταν κάπως ταλαιπωρημένος, όσον αφορά την εξωτερική του κατάσταση, κάποια knobs γυρνούσαν καλά, κάποια άλλα είχαν κολληματάκια, αλλά δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα στον ήχο. Μετά από περίπου ένα χρόνο που τον έχω, είπα να του αλλάξω λάμπες (full retubing) και να του κάνω ένα service, απλά και μόνο γιατί δεν έχω ιδέα τι χρήση είχε δεχθεί και σε τι κατάσταση είναι οι δικές του. Επειδή από λάμπες και τέτοια δεν νοιώθω, θα ήθελα τη βοήθειά σας, ώστε να βάλω κάτι καλό αλλά κοντά στις εργοστασιακές επιλογές. Από ότι έψαξα στο web φοράει 3 x 12AX7 Preamp Valves

4 x EL34 Power Amp Valves. Οπότε με αυτά τα δεδομένα, τι θα πρέπει να κοιτάξω; Έψαξα μήπως βρω κάποια πληροφορία σε τι συγκεκριμένες λάμπες φορούν αυτοί οι ενισχυτές αλλά το μόνο που βρήκα είναι ότι ο "Slash φοράει Groove Tubes"... Τώρα αν η Marshall τους έβγαζε με λάμπες της Groove ή όχι, δεν ξέρω.

Οπότε..

 

1. Τι λάμπες φοράμε τόσο σε τελικό στάδιο όσο και σε προ ενίσχυση; Οι γνώστες τι προτείνετε; Και επίσης, θα χρειαστεί biasing κτλ αν από EL34, βάλω πάλι EL34; Βέβαια δεν έχω ιδέα τι φοράει πάνω αυτή τι στιγμή.. Ζητούμενο να πάει σε όσο πιο εργοστασιακά επίπεδα γίνεται.

 

2. Εφόσον αλλάξω λάμπες, τι θα προτείνατε να κάνω σαν service; Τι πρέπει να τσεκαριστεί σε ένα ενισχυτή για να πούμε ότι όλα είναι οκ; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ και να μην χρειάζεται να τον πάω σε μάστορα (δύσκολα), κάποιον ηλεκτρονικό/ηλεκτρολόγο (πιο πιθανό εδώ που είμαι); 

 

3. Τα ποτς που κολλάνε, δεν γυρνάνε καλά κτλ, με ένα σπρέι επαφών θα στρώσουν; Δεν δημιουργούν θορύβους κτλ, απλά έχουν περίεργη αίσθηση.

 

Ο ενισχυτής είναι αυτός:

http://www.slashparadise.com/equipment/marshall-jcm2555-slash-signature.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Για προενισχύτριες δες Tung-Sol ή Mullard.

Για τελικές SED Winged C.

 

Εφόσον αλλάζεις λυχνίες, καλό είναι να γίνει biasing.

 

Για τα pots δοκίμασε ένα contact cleaner (χωρίς λάδι).

Πιστεύω θα δείς βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που αλλαζεις τελικες λαμπες χρειαζεσαι biasing...

ακομα και αν ειναι ιδια μαρκα και ιδιος τυπος...

 

Παμε τωρα στα των λαμπων...

Εκει η φαση ειναι σα τους μαγνητες...ΚΑΘΑΡΑ υποκειμενικο θεμα...σε αλλους αρεσουν οι ρωσικες,σε αλλους οι κινεζες,σε αλλους οι ΝΟS,αλλοι δεν ακουν ΚΑΜΙΑ διαφορα...

 

1)Εργοστασιακο επιπεδο για εναν ενισχυτη του 1987? Σκεψου επισης οτι ακομα και η Μαρσαλ τοτε αλλες λαμπες εβαζε στο δικο σου,αλλες στο διπλανο του...

Η ερωτηση εδω ειναι τι ηχο ακριβως θελεις να βγαλεις και ποιος ειναι ο λοιπος εξοπλισμος σου...

 

2)Μετα απο λαμπες πρεπει να ελεγχθουν τα filter caps...και μετα οτι χρειαζεται αν χρειαζεται...

 

3)Λογικα ναι...αν οχι θελουν αλλαγη...

 

edit:μολις ειδα οτι ειναι η reissue εκδοση...δε νομιζω τα filter caps να εχουν θεματακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά, μετά από ερωτήσεις προτάσεις κτλ, κατέληξα να βρίσκονται στη Wishlist μου στον thomann οι Groove Tubes 12AX7R2, TAD RT010 Tube 7025 Highgrade και Groove Tubes E34LS Quartet.

 

AlexGT αν μπορείς στείλε μου κάποιο link με τις λάμπες που προτείνεις, από thoman αν είναι δυνατόν.

 

Όταν με το καλό τις παραγγείλω και έρθουν θα πάρω παραμάσχαλα ενισχυτή και λάμπες και θα πάω Θεσσαλονίκη στον Telegun για πάντρεμα, biasing, service κτλ. Θέλω να έχω μία άποψη όμως τι θα του ζητήσω να κάνει και τι να περιμένω, γιατί δεν έχω ιδέα αυτή τη στιγμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά, μετά από ερωτήσεις προτάσεις κτλ, κατέληξα να βρίσκονται στη Wishlist μου στον thomann οι Groove Tubes 12AX7R2, TAD RT010 Tube 7025 Highgrade και Groove Tubes E34LS Quartet.

 

AlexGT αν μπορείς στείλε μου κάποιο link με τις λάμπες που προτείνεις, από thoman αν είναι δυνατόν.

 

Όταν με το καλό τις παραγγείλω και έρθουν θα πάρω παραμάσχαλα ενισχυτή και λάμπες και θα πάω Θεσσαλονίκη στον Telegun για πάντρεμα, biasing, service κτλ. Θέλω να έχω μία άποψη όμως τι θα του ζητήσω να κάνει και τι να περιμένω, γιατί δεν έχω ιδέα αυτή τη στιγμή.

 

 

 

Κάτι άσχετο,αλλά μιάς και ενέφερες τον Telegun.

Τελικά τι γίνεται έχει φύγει στο εξωτερικό και έρχεται κάπου κάπου ή κάτι άλλο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά είπε και ο blackie, σίγουρα η επιλογή λυχνιών αφορά προσωπικό γούστο στον ήχο.

 

Αυτή τη στιγμή, ποιές λυχνίες έχει ο ενισχυτής?

 

Αυτές που ανέφερα είναι οι εξής:

(Link απο Amazon γιατί γράφω απο τη δουλειά και δεν έχω χρόνο να ψάξω σε "κιθαριστικά" shops)

 

Για Preamp Tung-Sol ή Mullard και για τελικές SED Winged =C=.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά είπε και ο blackie, σίγουρα η επιλογή λυχνιών αφορά προσωπικό γούστο στον ήχο.

 

Αυτή τη στιγμή, ποιές λυχνίες έχει ο ενισχυτής?

 

Αυτές που ανέφερα είναι οι εξής:

(Link απο Amazon γιατί γράφω απο τη δουλειά και δεν έχω χρόνο να ψάξω σε "κιθαριστικά" shops)

 

Για Preamp Tung-Sol ή Mullard και για τελικές SED Winged =C=.

 

 

 

 

Tη tungsol θα ελεγα να την αποφυγει στις cathode follower+phase inverter θεσεις...

Μεσα σε ενα μηνα μπορει να εχουν παραδωσει πνευμα...

Για ν1 ειναι οκ...

 

Eγω θα προτεινα να πας σε NOS προενισχυτριες...

Αξιζουν τα λιγα εξτρα χρηματα που θα δωσεις...

Θα σου προτεινα V1 tungsram 12ax7,V2 ratheon black Plate 12ax7,V3 Sylvania silver plate 12ax7...

Αν θελεις να κανεις λιγη οικονομια,V1-tungsram ,V2 Groove tubes 7025,V3 sovtek LPS H groove tubes 12ax7-c...

Για τελικες winged C...αλλα κι εκει θα δωσεις κανα 120 μονο σε τελικες...

Οτι πληρωνεις παιρνεις βεβαια...

Να ξερεις παντως οτι οι marshall ακουγονται φανταστικα με winged C...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου