Προς το περιεχόμενο

Συνδεσιμοτητα κεφαλης με καμπινα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω μια ερωτηση να θεσω (ξερω οτι εχει ερωτηθει - απαντηθει πολλες φορες απλα θελω να ειμαι σιγουρος).

 

 

Ειχα μια κεφαλη Randall με λαμπα στην προενισχυση και καμπινα Randall. Την ειχα συνδεδεμενη την κεφαλη με την καμπινα με ενα απλο καλωδιακι πεταλιων. Μου ειχαν πει οτι στους τρανζιστορ δεν εχει καποιο θεμα.

Σημερα πηρα μια κεφαλη bugera ,πρεπει να χρησιμοποιησω ΜΟΝΟ (και μονο) speaker cable? Η προσωρινα μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο καλωδιακι?

 

Ευχαριστω...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θέλεις ένα speaker cable! σκέψου ότι περνάει ρεύμα μέσα από το καλώδιο που θα βάλεις (το έμαθα μέσα από λαμπρές ιδέες που είχα στο παρελθόν! ) για ένα φεγγάρι επειδή είχα ξεμείνει βεβαια από speaker cable έβαλα το κανονικό χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα αλλα φύλαγε τα ρούχα σου! και εγώ έναν randall έχω κεφάλι καμπίνα! ποιο μοντέλο πείρες? πες και τις εντυπώσεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θέλεις ένα speaker cable! σκέψου ότι περνάει ρεύμα μέσα από το καλώδιο που θα βάλεις (το έμαθα μέσα από λαμπρές ιδέες που είχα στο παρελθόν! ) για ένα φεγγάρι επειδή είχα ξεμείνει βεβαια από speaker cable έβαλα το κανονικό χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα αλλα φύλαγε τα ρούχα σου! και εγώ έναν randall έχω κεφάλι καμπίνα! ποιο μοντέλο πείρες? πες και τις εντυπώσεις σου!

 

Ποιο μοντελο κεφαλης? Η ποιο μοντελο καμπινας?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 2, κουβέντα να κάνουμε!! αν εννοείς για εμενα έχω τον rh200sc και η καμπίνα δεν θυμάμαι πως την λένε αλλα έχει 4 jaguar 12 aria που λέω να το μοντάρω για να βάλω τα 14aria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ένα φεγγάρι επειδή είχα ξεμείνει βεβαια από speaker cable έβαλα το κανονικό χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα.

Ειχες απλως δεν το πηρες χαμπαρι.Λογικα θα ειχες αυξηση της θερμοκρασιας στην κεφαλη ή στην καμπινα σε μη φυσιολογικα ορια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειχες απλως δεν το πηρες χαμπαρι.Λογικα θα ειχες αυξηση της θερμοκρασιας στην κεφαλη ή στην καμπινα σε μη φυσιολογικα ορια

 

Με ποια λογική προκύπτει αυτό το "λογικά"?

 

Τα καλώδια κιθάρας έχουν μικρή αντίσταση. (Π.χ. 0.5 Ω) Αυτό δεν αποτελεί καμία επιβάρυνση για τον ενισχυτή (και βέβαια καμία επιβάρυνση για την καμπίνα).

Το μόνο που κινδυνεύει είναι το ίδιο το καλώδιο (καθώς καταναλώνεται πάνω του κάποια ισχύς) το οποίο και κινδυνεύει να χαλάσει σε κάποιο σημείο του. Αν χαλάσει το καλώδιο και μείνει η κεφαλή χωρίς φορτίο τότε πράγματι θα υπάρξει πρόβλημα.

 

Γι' αυτό το λόγο ΟΡ, πρέπει να βάλεις speaker cable. Αν δεν βρίσκεις τέτοιο καλώδιο και βιάζεσαι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε χοντρό καλώδιο (τροφοδοσίας, ηλεκτρολογικό, από πορτατίφ (που λέει και ο superfunk  ;D)) στου οποίου τα άκρα θα κολλήσεις βύσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια κιθάρας έχουν μικρή αντίσταση. (Π.χ. 0.5 Ω) Αυτό δεν αποτελεί καμία επιβάρυνση για τον ενισχυτή (και βέβαια καμία επιβάρυνση για την καμπίνα).

 

Πάντως το καλώδιο κιθάρας έχει μεγαλύτερη αντίσταση από το καλώδιο ηχείου, οπότε η πτώση τάσης πάνω του θα είναι μεγαλύτερη και συνεπώς στην καμπίνα θα φτάνει χαμηλώτερο σήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το καλώδιο κιθάρας έχει μεγαλύτερη αντίσταση από το καλώδιο ηχείου, οπότε η πτώση τάσης πάνω του θα είναι μεγαλύτερη και συνεπώς στην καμπίνα θα φτάνει χαμηλώτερο σήμα

 

Πράγματι, αυτός είναι ένας ακόμα λόγος για τον οποίο θα πρέπει να χρησιμοποιήσει καλώδιο μεγαφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια λογική προκύπτει αυτό το "λογικά"?

 

Γι' αυτό το λόγο ΟΡ, πρέπει να βάλεις speaker cable. Αν δεν βρίσκεις τέτοιο καλώδιο και βιάζεσαι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε χοντρό καλώδιο (τροφοδοσίας, ηλεκτρολογικό, από πορτατίφ (που λέει και ο superfunk  ;D)) στου οποίου τα άκρα θα κολλήσεις βύσματα.

Πάντως το καλώδιο κιθάρας έχει μεγαλύτερη αντίσταση από το καλώδιο ηχείου, οπότε η πτώση τάσης πάνω του θα είναι μεγαλύτερη και συνεπώς στην καμπίνα θα φτάνει χαμηλώτερο σήμα

Πράγματι, αυτός είναι ένας ακόμα λόγος για τον οποίο θα πρέπει να χρησιμοποιήσει καλώδιο μεγαφώνου.

 

Δεν το ηξερα οτι υπαρχει διαφορετικο καλωδιο για καμπινα γι'αυτο και ρωτησα....

Εγω τοσο καιρο την δικια μου με κανονικο καλωδιο κιθαρας την συνδεω και δεν ειχα κανενα προβλημα....

Ναι είναι διαφορετικά τα καλώδια! Για σύνδεση κεφαλής καμπίνα περνάει πολύ μεγαλύτερο φορτίο σε σχέση με αυτό του σήματος της κιθάρας.

 

Δεν το ηξερα οτι υπαρχει διαφορετικο καλωδιο για καμπινα γι'αυτο και ρωτησα....

Εγω τοσο καιρο την δικια μου με κανονικο καλωδιο κιθαρας την συνδεω και δεν ειχα κανενα προβλημα....

τοτε εισαι ΠΟΛΥ τυχερος...κανονικα δεν θα επρεπε να ειχες κεφαλη εδω και καιρο γιατι θα ειχε γινει...ψητη.... ;D

Πες μου οτι κανεις πλακα...

Καθολου πλακα δεν σου κανω...

 

Ας βγαλουμε μια ακρη.Το παραπανω σχολιο μου περι του "λογικα" το διαπιστωσα και εγω σε αλλη φαση που δεν ειχα καλωδιο speaker και την ειχα συνδεσει την κεφαλη με καλωδιο κιθαρας στην κεφαλη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου