Προς το περιεχόμενο

Συνδεσιμοτητα κεφαλης με καμπινα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry για το ολιγον οφ τοπικ. Για να συνδέσω καρτα ηχου με μονιτορ ηχεία (ενεργα) πρεπει να πάρω δηλαδη το ιδιο καλώδιο ηχείου?

 

Παραδειγμα αυτο?

 

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfm_3_mv_klinkexlr_kabel.htm

 

Η μια ακρη πρεπει να ειναι xlr γιατι αυτην την εισοδο εχουν τα ηχεια.

 

Ευχαριστω.

 

Οχι, τα ενεργα ηχεια δε θα τα συνδεσεις με καλωδιο μεγαφωνου (speaker cable). Μονο στα παθητικα ηχεια χρησιμοποιεις καλωδιο μεγαφωνου. Ιnterconnect (audio cable) θα χρησιμοποιησεις. To link που εβαλες δε δειχνει καλωδιο μεγαφωνου οποτε σου κανει. Θα βρεις διαφορους συνδιασμους βυσματων στα καλωδια, οτι δε βρεις μπορεις να το παραγγειλεις καπου. Παραδειγμα, ο Κουρμπης στα Evidence που φερνει βαζει οτι βυσμα του ζητησει ο πελατης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, τα ενεργα ηχεια δε θα τα συνδεσεις με καλωδιο μεγαφωνου (speaker cable). Μονο στα παθητικα ηχεια χρησιμοποιεις καλωδιο μεγαφωνου. Ιnterconnect (audio cable) θα χρησιμοποιησεις. To link που εβαλες δε δειχνει καλωδιο μεγαφωνου οποτε σου κανει. Θα βρεις διαφορους συνδιασμους βυσματων στα καλωδια, οτι δε βρεις μπορεις να το παραγγειλεις καπου. Παραδειγμα, ο Κουρμπης στα Evidence που φερνει βαζει οτι βυσμα του ζητησει ο πελατης.

 

Υπαρχουν ενεργα και παθητικα ηχεια σε καμπινες?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπίνες, εννοείς κιθάρας? πχ 2x12 κτλ?

 

Ναι και βέβαια, πχ οι combo είναι ενεργά ηχεία!  ;D

 

Ενεργό σημαίνει ότι έχει ενισχυτή μέσα ενώ παθητικό σκέτο μεγάφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Παίδες ...υπάρχει τρόπος να δουλέψει το λαμπάτο (φουλ λάμπα) κεφάλι, χωρίς καμπίνα? Έχω διαβάσει για κάτι loadboxes κτλ κι έχω και το πετάλι της Mooer Radar που είναι εξομοιωτής καμπινών. Υπάρχει και σχετικό βίντεο αλλά δεν πολυκατάλαβα με το αγγλικό εκεί που λέει ο τύπος για loadbox.

Σκοπός είναι να συνδέσω το κεφάλι στον υπολογιστή για να έχω τον συγκεκριμένο ήχο του κατά την εγγραφή.

Το κεφάλι είναι Randall RD100 κι έχει και έξοδο XLR αν βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, ALXGS said:

Παίδες ...υπάρχει τρόπος να δουλέψει το λαμπάτο (φουλ λάμπα) κεφάλι, χωρίς καμπίνα? Έχω διαβάσει για κάτι loadboxes κτλ κι έχω και το πετάλι της Mooer Radar που είναι εξομοιωτής καμπινών. Υπάρχει και σχετικό βίντεο αλλά δεν πολυκατάλαβα με το αγγλικό εκεί που λέει ο τύπος για loadbox.

Σκοπός είναι να συνδέσω το κεφάλι στον υπολογιστή για να έχω τον συγκεκριμένο ήχο του κατά την εγγραφή.

Το κεφάλι είναι Randall RD100 κι έχει και έξοδο XLR αν βοηθάει.

 

Σου καλα και καλα νεα.

 

Τα καλα νεα ειναι οτι μπορεις να γραψεις αθορυβα μεσω του xlr (εχει 4x12 simulation cab), εχοντας τον ενισχυτη σε stand by mode.

 

Τα κακα ειναι οτι θα πρεπει να εχεις την καμπινα συνδεδεμενη, συμφωνα παντα με το manual.

 

Αλλος τροπος ειναι εξωτερικοι loadboxes/cabs simulators οπως το two notes torpedo. Εκει δεν χρειαζεσαι καμπινα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Σου καλα και καλα νεα.

 

Τα καλα νεα ειναι οτι μπορεις να γραψεις αθορυβα μεσω του xlr (εχει 4x12 simulation cab), εχοντας τον ενισχυτη σε stand by mode.

 

Τα κακα ειναι οτι θα πρεπει να εχεις την καμπινα συνδεδεμενη, συμφωνα παντα με το manual.

 

Αλλος τροπος ειναι εξωτερικοι loadboxes/cabs simulators οπως το two notes torpedo. Εκει δεν χρειαζεσαι καμπινα.

Μάλιστα. Στην ουσία τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ALXGS said:

Μάλιστα. Στην ουσία τζίφος.

 

Ισως οχι. Δεν ειμαι ειδικος, αλλα εαν συνδεσεις ενα οποιοδηποτε μεγαφωνο των 8 ή 16 ohm, καρφι στην κεφαλη, ενδεχομενως να εισαι ασφαλης χωρις να χρειαζεσαι καμπινα. Ετσι και αλλιως στο standby θα παιζεις...

 

Απο ηλεκτρονικα κατεχεις. Ψαξε το.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου