Προς το περιεχόμενο

Νέες λάμπες/μεγάφωνο - Νέος ενισχυτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να κάνω μια ανανέωση στον Laνey VC30 μου καθότι οι λάμπες είχαν αρχίσει να "κουράζονται" αλλά και το μέτριο μεγάφωνο μου την είχε σπάσει για τα καλά, ειδικά στο βρώμικο κανάλι όπου μπούκωνε ανελέητα. Μου περίσσευε ένα Jensen μεγάφωνο (c12k είναι το μοντέλο αν δεν κάνω λάθος), αυτό που φορούσε στοκ ο DRRI μου, οπότε είπα να κάνω την αλλαγή μπας και βελτιωθούν τα πράγματα. Επίσης μετά από τις συμβουλές του Superfunk προμηθεύτηκα και καινούριες TAD λάμπες. Η τοποθέτηση και η πρώτη δοκιμή έγινε πριν λίγο και έχω να δηλώσω ότι πρώτη φορά ακούω τη στρατ μου να βρυχάται έτσι.

 

Επειδή λοιπόν η αλλαγή είναι πολύ αισθητή και αισθάνομαι ότι έχω έναν καινούριο, καλύτερο ενισχυτή, θα ταλαιπωρήσω τα αυτιά όσων ακούσουν το παρακάτω κλιπ, με τις γνωστές περιαυτολογίες, καρφί στο βρώμικο κανάλι χωρίς καθόλου εφέ πλην του ενσωματωμένου βάθους.

 

https://app.box.com/s/chdzystlnjo34qup2mqg

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟΣ ήχος!! :o :o

 

Πολύ ωφέλιμες αλλαγές,αν και προηγουμένως είχες ηχάρα.Μάλλον πρέπει να είναι τα δάχτυλα! ;D ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχάρα, αν και λίγο "θολές" οι μπάσες, ή μου φάνηκε? Θά'θελα να ακούσω όμως και την θέση 2 (bridge-middle) που είναι η αγαπημένη μου. Σπύρο (με όλο το θάρρος :)) χωρίς πλάκα, είσαι η αιτία που έχω στην wishlist μου στον Θωμά τον Laney VC30.                                                              Υ.Γ. Αλλάζουμε δάχτυλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερ ηχος αν και η βελτιωση οφειλεται ΙΜΗΟ κυριως στο μεγαφωνο μια και το Celestion Seventy 80 Speaker που φοραει απο τη μανα του ειναι ψιλοτραγικο....το C12K ειναι πολυ καλο "αμερικανικο" μεγαφωνο και δινει headroom & brightness .....ενω "κοβει" και λιγη μεσαιαδουρα σε british vox style ενισχυτες.

 

Σε καθε περιπτωση ο ηχος ειναι θαυμασιος.

 

αν και λίγο "θολές" οι μπάσες, ή μου φάνηκε?

 

μαλλον σου φανηκε το συγκεκριμενο μεγαφωνο μονο θολες μπασες δεν εχει.... :)

 

βαλε ρε συ και ενα ΚΑΘΑΡΟ κλιπ για τον γεροντα που τον τρομαζουν τα διστορσια.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα με χάλασε ποτέ ο ήχος σου, αλλά τώρα έχεις ηχάρα.

Κάνε δοκιμές και με άλλους ήχους - καθαρό, πιο παραμορφωμένο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε ρε συ και ενα ΚΑΘΑΡΟ κλιπ για τον γεροντα που τον τρομαζουν τα διστορσια.... ;D

 

Θα βάλω αύριο το πρωί ένα, δεν προλαβαίνω σήμερα να γράψω άλλο. Το καθαρό κανάλι είναι ΚΡΟΥΣΤΑΛΟ λέμε. ;D Δεν ήξερα ότι αυτός ο ενισχυτής μπορεί να βγάλει τέτοια λεπτομέρεια.

 

αν και λίγο "θολές" οι μπάσες, ή μου φάνηκε?

 

Δεν έχεις άδικο. Η μι η μπάσα συγκεκριμένα ως εντεκάρα και χοντρή, θέλει ειδική μεταχείριση, ειδικά από κάποια τάστα και πάνω (προς τη γέφυρα δηλαδή). Αλλά αυτό ακούγεται και στον φέντερ μου.

 

είσαι η αιτία που έχω στην wishlist μου στον Θωμά τον Laney VC30.                                                              

 

Τον Lionheart τον 20άρη να βάλεις στη λίστα.  ;D

 

Χαίρομαι που σας άρεσε ο ήχος παίδες.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μι η μπάσα συγκεκριμένα ως εντεκάρα και χοντρή, θέλει ειδική μεταχείριση, ειδικά από κάποια τάστα και πάνω (προς τη γέφυρα δηλαδή).

 

δεν θελει ειδικη μεταχειρηση..ΑΛΛΑΓΗ θελει καθε 10 ωρες παιξιματος... ;D...ετσι ειναι η...χοντρες χορδες...you want twang you pay... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ειχες ωραιο ηχο-κι ας λες οτι δεν ηταν παντα ετσι,δεν το δεχομαι βρε αδερφε ;D-αλλα τουτος εδω σκοτωνει!

Ευκρινεια αλλα και πολυ "ψωμι".

Λεω να περασω για καφε μια απ'αυτες τις μερες. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου