Προς το περιεχόμενο

9 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κι αυτός ένας τρόπος να περνάς την ώρα σου τώρα που οι δουλειές πάνε κατά διαόλου.

"Δουλειά δεν είχε ο διάολος" που λένε. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Την συζήτηση αυτή την είχα χθες με ένα φίλο. Ξεκινήσαμε/χτίσαμε/συνεχίσαμε με μια προοπτική για το μέλλον, με μια εργατικότητα και σιγουριά, βλέπαμε ότι ταυτιζόμασταν με τη δουλειά μας σε τέτοιο βαθμό που θεωρούσαμε τους εαυτούς μας ικανοποιημένους.

Τώρα (εδώ δηλαδή και 2-3 χρόνια) που η δουλειά έχει πάψει να είναι σημείο αναφοράς και λόγος ύπαρξης είμαστε αναγκασμένοι να γεμίσουμε αυτό το κενό με κάτι άλλο. Οικογένεια, χόμπυ οτιδήποτε μας ευχαριστεί. Οτιδήποτε διαλέγουμε για να μας ευχαριστήσει.

- Μα εμένα δεν με γεμίζει τίποτα άλλο εκτός από την δουλειά μου. Μου λέει.

Τι θα πει δεν σε γεμίζει τίποτα άλλο; Ο άνθρωπος είναι ευπροσάρμοστο ζώο. Προσαρμόσου.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό κύμα μελών στο noiz που έβλεπαν το φόρουμ σαν κάτι το εξαιρετικά σοβαρό, έχει πλέον αντικατασταθεί πλήρως από μέλη που θέλουν και απαιτούν (με τον τρόπο τους) μία χαλαρότητα που να θυμίζει περισσότερο το "καφενείο" άλλων εποχών. Εγώ γνώρισα το φόρουμ σε εκείνη την πρώτη μορφή και πάντοτε θα την αποζητώ, αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα*.

 

Όμως επειδή - αρκετά συχνά - προκύπτει το ζήτημα του ορθού moderation, και μάλιστα προκύπτει από - ολοφάνερα - καλοπροαίρετους ανθρώπους που δεν επιθυμούν να συγκρουστούν με κάποιον άλλο, θα ήθελα να θυμηθούμε ότι οι αρχές του σωστού moderation έχουν τεθεί εδώ και χρόνια - δεν χρειάζεται να εφεύρει κανείς τον τροχό. Από την εκτενή δικτυακή μου εμπειρία και την όποια ικανότητα να σκέπτομαι γόνιμα, σας ενημερώνω ότι το moderation στο noiz.gr είναι ένα υβρίδιο που δεν έχει - κατά τη γνώμη μου - λόγο ύπαρξης. Και μόνο το ότι φτάνουμε σε κλειδωμένα thread για τις ίδιες πάντα αιτίες αποτελεί απόδειξη αυτού που αναφέρω.

 

Το κανονικό moderation (αν γινόταν) θα είχε στοχευμένες επιπτώσεις επί των post (και των posters) που ευθύνονται για τον οποίο θεματικό εκτροχιασμό (σ.σ. ελπίζω ότι  τα thread δεν κλειδώνονται επειδή κάποιος χρησιμοποιεί αργκό π.χ., διότι σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να συμπεριληφθεί εδάφιο με απαγορευμένες λέξεις στους κανονισμούς).

 

Μόνο που τότε θα είχαμε ορισμένα δυσαρεστημένα μέλη, τα οποία (λέμε τώρα) μπορεί να αποφάσιζαν να μην ξαναπατήσουν στο μαγαζί. Επειδή λοιπόν αυτό δεν το θέλουμε, το ρίχνουμε στα οριζόντια μέτρα. Τι σημασία έχει αν ο OP είχε γνήσια απορία ή καλή πρόθεση; Τι σημασία έχει αν απάντησαν εκατό άνθρωποι; Τι σημασία έχει αν το διαβάσανε χίλιοι; Αρκεί ένας να αρχίσει να τρολάρει και.. τσουπ, το thread κάποια στιγμή κλειδώνεται.

 

Αν μετά το κλείδωμα ακολουθούσε καθάρισμα των άτοπων ποστ (το οποίο όντως έχει γίνει κάποιες φορές), ξεκλείδωμά του και έμπρακτη επίπληξη σε όποιον παραφέρθηκε, τότε ναι, το κλείδωμα μπορεί να νοηθεί και ως τμήμα μίας διαδικασίας. Έτσι όπως είναι τώρα, απηχεί απλώς ένα πελώριο "βαριέμαι να ασχοληθώ και ελπίζω ότι και εσείς βαριέστε να ασχοληθείτε", το οποίο δεν το λες και "moderation" ακόμη και με πολύ χαλαρούς όρους.

 

Αυτό το "βαριέμαι να ασχοληθώ" είναι και το μέτρο της υποκρισίας που βρίσκεται δίπλα στο γεγονός ότι αυτά ακριβώς τα thread δε διαγράφονται : οι ύβρεις, οι ανοησίες, η παραπληροφόρηση, η απρέπεια.. θα παραμείνουν εκεί δια παντός, ώστε να είναι ανευρέσιμα από τις μηχανές έρευνας και όνειδος για όποιον είχε την ατυχία να μπλέξει σε κάποιον τέτοιο καυγά.

 

Το φόρουμ έχει το αρχείο συμπεριφορών που κάθε ελεύθερος δικτυακός πολίτης θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να διαγράφει από την όποια κοινή θέα : κοινώς, εγώ για πολλά πράγματα έχω αλλάξει γνώμη και πουθενά δεν υπέγραψα ότι κάποιος θα μπορεί να επικαλείται μία συμπεριφορά ή δήλωσή μου επτά ή οκτώ χρόνια αργότερα (υπάρχει ακόμη μέλος το οποίο όποτε θέλει να με θίξει, μου απευθύνεται με το username που γνωρίζει ότι χρησιμοποιούσα πριν μία πενταετία).

 

Οπότε, το μόνο που μας σώζει από αυτό τον παραλογισμό είναι η ανωνυμία, την οποία όμως ο ίδιος ο admin έχει καταγγείλει ως αιτία του όποιου κακού δικτυακού φερσίματος. Ο κύκλος λοιπόν κλείνει και αποδεικνύεται ότι  η αιτία για το πρόβλημα, είναι ακριβώς η μέθοδος με την οποία επιδιώκεται η αντιμετώπιση του προβλήματος.

 

Είμαι βέβαιος ότι στην δικτυακή παρέα υπάρχουν (πάντα υπάρχουν) νέοι και ορεξάτοι άνθρωποι που θα έκαναν πραγματικό moderation ακούραστα για μερικούς μήνες, μετά μπορούν να δοκιμάσουν άλλοι κλπ. Επίσης, ο θεσμός του να υπάρχει διαφορετική ομάδα διαχείρισης ανάλογα με τη θεματική ενότητα, έχει αποδειχθεί (από τη διεθνή εμπειρία) ότι είναι μονόδρομος, αν βέβαια θέλουμε ομάδα διαχείρισης.

 

* Η συζήτηση για το αν εκείνη, η πρώτη μορφή ήταν καλύτερη είναι αδιάφορη. Είναι πάντως γεγονός ότι τότε υπήρχαν υψηλότερες προσδοκίες, π.χ. υπήρξε μία περίοδος όπου κυκλοφορούσε η πρόταση να οργανωθούν θεματικά οι ερωτήσεις/απαντήσεις με τέτοια μέθοδο ώστε να μπορεί το φόρουμ να χρησιμοποιείται ως εγκυκλοπαιδικό πλαίσιο αναφοράς από μέλη και τρίτους. Σήμερα κάτι τέτοιο, μόνο ως ανέκδοτο ακούγεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου