Προς το περιεχόμενο

μια βοηθεια με tabs


ibanez88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους και χρονια πολλα! θα ηθελα μια μικρη βοηθεια με καποια tabs δεν παιζω πολυ συχνα ηλεκτρικη κιθαρα μονο οταν εχω χρονο βγαζω μερικα κομματια.Τωρα δουλευω ενα των savatage

 

--------10---10p==8p7h8h10p=8p7h8p7---7-----------------|

-----------10---8h10p8p7h8p7----|

 

Εχω κολλησει σε αυτα εδω τα tabs δε ξερω πως να τα παιξω βασικα μπορεις να κανεις pull off απο το 8 στο 7? δε ξερω εχω μπερδευτει λιγακι γι'αυτο τη βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη!

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα καλώς ήρθες!  :)

 

Δεν έχω καταλάβει τι βοήθεια ακριβώς θέλεις. Δεν εκφράζεσαι πολύ ξεκάθαρα.

 

Το p στην ταμπλατούρα σου σημαίνει "pull off" και το h "hummer on".

Να υποθέσω ότι ξέρεις πώς γίνεται το καθένα; Αν όχι ρώτα μας ότι θέλεις να μάθεις.  ;)

 

Επίσης, ναι γίνεται pull off από μια ψηλότερη νότα προς μια χαμηλότερη στην ίδια χορδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση, ναι ξερω οτι p σημαινει pull off και h hammer on απλα δε ξερω πως να το παιξω απο χαμηλοτερη σε ψηλοτερη πως να το πω δε βγαινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή έχεις μπερδευτεί νομίζω λίγο.  :)

 

Έστω ότι είμαστε στη ΜΙ χορδή (την 1η, την πιο λεπτή).

Η ταμπλατούρα μας λέει να κάνουμε pull off από την ΡΕ (10) στην ΝΤΟ (8 ) και μετά στην ΣΙ (7).

 

Πάμε από τις ψηλές νότες δηλαδή (πιο κάτω στην ταστιέρα) προς τις χαμηλότερες (πιο πάνω στην ταστιέρα προς τα κλειδιά). Άρα μπορούμε να κάνουμε pull off.

 

Στην αντίθετη περίπτωση όταν θέλουμε από χαμηλότερες νότες να πάμε προς ψηλότερες χρησιμοποιούμε το hummer on αν θέλουμε.

 

Για παράδειγμα αν θέλουμε να πάμε από τη ΣΙ (7) στη ΝΤΟ ( 8 ) χρησιμοποιούμε hummer on (αν θέλουμε φυσικά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου