Προς το περιεχόμενο

γνωμες για gabriel


photis86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να παθει ρε παιδια το τυμπανο,η δικια μου ειναι 40 χρονων (μια Ludwig του 60) και ακομα δεν εχει παθει τιποτα.. :lol:

 

Δεν ειναι και κανα κομπιουτερ,ντραμς ειναι...

 

Ετσι κι αλλοιως αν στραβωσει το κελυφος ...φασκελοκουκουλωστα :lol:

(δεν νομιζω να υπαρχει αλλωστε η παραμικρη περπτωση να συμβει κατι τετοιο σε τοσο ακριβα τυμπανα οπως αυτα που μιλαμε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...φασκελοκουκουλωστα :lol:

 

Σουπερφανκική τεχνική κουρδίσματος τυμπάνων...ξεχασμένη σε παλιά και σκονισμένα βιβλία . :lol: :lol: :lol:

 

Αν χρειάζετε παραπάνω δύναμη πάρτε κανα σφυρί... :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re SF πόσων χρονών είσαι και έχεις 40χρονη drum set.......?:lol:

 

 

=====Α ναι ξέχασα είναι ένα set που πήρες απο μια κατακαημένη γριούλα με άντρα τζαζίστα για καποιο πενιχρό ποσο....Αγιογδύτη..:lol:

 

/just kidding/

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον pk: Διάβασε το κείμενο που έγραψα παραπάνω, στο σημείο που αναφέρει για τις τιμές και για τις ζημιές. Εμμέσως και αν κατάλαβες από το emoticon με το κλειστό ματάκι που θα βρεις και στη γνώμη του superfunk, αλλού είναι το νόημα. ¶ντε μια που το πιάσαμε να το πούμε ποιο καθαρά. Σκέψου σαν επαγγελματίας (Έλληνας όμως). Φτιάξε μια επιχείρηση που κατασκευάζει drums. Βάλε μεράκι χρήματα και ότι άλλο φανταστείς και άρχισε. Που θα βρεις ξύλα; Εκεί που βρίσκουν όλοι. Πόσα είναι τα εργοστάσια παραγωγής πρώτης ύλης; Μετρημένα στα δάχτυλα. Όλοι προμηθεύονται από πόσα, 2-3-5 εργοστάσια; Και επιμένω σε αυτό γιατί αν παρατηρήσεις και έχεις ψάξει την αγορά, εταιρείες που πουλάγανε κάποτε πανάκριβα set και τα ζαχαρώναμε σαν μπούφοι με ανοιχτό το στόμα προσφέρουν προσιτά προϊόντα. Τι έγινε, έχεις ακούσει επιχειρηματία να ρίχνει τις τιμές και μπαίνει μέσα για να έχουμε εμείς την καραmaple ντραμς με τα 25 τομ; Ρίχνει τις τιμές βρίσκοντας άλλες πηγές πρώτης ύλης και απλουστεύει την διαδικασία παραγωγής. Δηλαδή τι μας λένε τώρα ότι η Pearl η Premier Gretch Yamaha και άλλες καλές είναι made in England; Αφού τα ξύλα που από αυτά αποτελείται η drums όπως και να το κάνεις στην Αφρική, Ινδία, Ινδονησία και Φιλιππίνες φυτρώνουν. Η τεχνογνωσία μπαίνει μετά. Τι γίνεται, η κάθε εταιρεία έχει και από μια φυτεία maple στο προαύλιο του εργοστασίου;

¶ρα οι πηγές της πρώτης ύλης είναι ίδιες και λίγες. Τι θα έκανες λοιπόν σαν επιχειρηματίας; Θα ψώνιζες από την καλλίτερη (λιγοστή) πηγή πρώτης ύλης που συμφέρει η τσέπη σου. Αν σκέφτεσαι λίγο ποιο φιλότιμα, θα ψωνίσεις και από την καλύτερη πηγή σε θέμα ποιότητας… Τώρα, δεν σημαίνει πως η ύλη που αγόρασες είναι σκάρτη. Απλά θα κοιτάξεις να είναι συμφέρουσα. Επίσης, μια και δεν υπάρχει άλλος στην Ελλάδα που κάνει αυτή τη δουλειά, ποιος θα σε ελέγξει; Ο αγοραστής και μόνο που θα σε κρίνει, οπότε κοτσάρεις και το after sales το σωστό. Από κει θα φας. Από το service κρίνεσαι και μαζεύεις κόσμο. Όταν πνίγεται ο άλλος για μια βίδα και τη θέλει χθες και την προσφέρεις αμέσως.

Για το θέμα των μεταλλικών μερών, είπα πως ναι είναι Gibraltar και Premier. Το ξέρω ας πούμε από μέσα… Αλλά το γράφει και πουθενά νομίζεις εκτός από κάτι racks ότι είναι Gibraltar; Και η Gibraltar που τα φτιάχνει, στο χυτήριο στο υπόγειο; Μόνο την εγγύηση ποιότητας μπορείς να έχεις από τα επίσημα γνωστά εργοστάσια. ¶σχετα αν κατασκευάζουν στην Κίνα τις π.χ. γνήσιες Αγγλικές Premier.

Λοιπόν σαν επιχειρηματίας μοναδικός στη χώρα σου, βγάζεις και ταμπελάκια custom made, hand made και βαράς τιμές αεροπλανικές. ¶λλωστε το ακριβό τραβάει είναι μούρη μέτρο σύγκρισης. Πρώτα κοιτάς για κάτι ακριβό και μετά παίρνεις κάτι προσιτό, αλλά που μοιάζει σαν το ακριβό. Βάλε τον εαυτό σου πόσες φορές στη ζωή σου το έκανες αυτό. Πρόσεχε τώρα το συμπέρασμα για να μην παρεξηγηθούμε. Σαν επιχειρηματίας, καλά κάνεις και το κάνεις. Ιδίως αν προσφέρεις ποιότητα όπως οι Gabriel αναμφισβήτητα. Είναι καλά τύμπανα, από τα καλλίτερα. Αλλά δεν είναι διαφορετικά. Ξέρεις ποια θα ήταν διαφορετικά; Αν παραγγείλεις set από 4 κομμάτια γυμνά χωρίς βάσεις και πιατίνια από 13 φύλλα μπουμπίγκα (αγριοτριανταφυλλιά) και έβενο. Αυτά είναι διαφορετικά. ¶ρα οι Gabriel είναι ακριβές και θα μπορούσαν να είναι φθηνότερες. Δεν σημαίνει πως τα υλικά που χρησιμοποιούνται ακόμα κι αν είναι Κινέζικα είναι σκάρτα. Έτσι συμβαίνει παντού, σε όλο τον κόσμο. Έτσι λειτουργεί το σύστημα οι κατασκευαστές τα πάντα. Αρκεί μέσα σε αυτά να βρεις το καλλίτερο προσιτό σε εσένα. Το γιατί ο τάδε κατασκευαστής έχει ακριβά set είναι θέμα brand name και marketing. Και μέσα στο marketing είναι και το after sales service. Αφού τη σήμερον μπορείς να βρεις τα πάντα και παντού, είναι λίγο παγίδα να μην τη ψάξεις και να τρως ότι σου προσφέρουν. Έτσι και με τα τύμπανα. Μπορείς να βρεις set maple όπως του Gabriel που και αυτή είναι όπως η X maple σε καλλίτερη τιμή με τα ίδια υλικά. Γνωρίζουν οι παλιότεροι από τι ξύλα ήταν κατασκευασμένες οι Maya drums; Αυτές οι φθηνές Ταϊβανέζικες ή Κινέζικες αν θυμάμαι καλά. Θα πάθετε πλάκα…Παιδιά ελπίζω να πιάνετε το νόημα, δεν κάνω αντιδιαφήμιση στον άνθρωπο.

Όσον αφορά τη φθορά του οργάνου και τις βλάβες εκτός από το σκέβρωμα, ότι set και να έχεις μη νομίζεις πως θα βρεις εύκολα ανταλλακτικό μετά από 10 χρόνια. Απλά αυξάνεις τις πιθανότητες να βρεις επενδύοντας σε ακριβή αγορά τώρα.

Τέλος αν τα τύμπανα δεν τα έχεις μόνο και μόνο για προσωπική ακουστική ευχαρίστηση, δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για να βρίσκονται πάνω σε πίστα λαϊκού μαγαζιού με τη καθαρίστρια να τα κοπανάει με τη σφουγκαρίστρα, ή να τα χρησιμοποιείς σε ηχογραφήσεις νομίζοντας πως γράφονται καθαρά χωρίς παρεμβάσεις μια και είναι το super μοντέλο που αποκλείεται να έχει επέμβει ο ηχολήπτης.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να παθει ρε παιδια το τυμπανο' date='η δικια μου ειναι 40 χρονων (μια Ludwig του 60) και ακομα δεν εχει παθει τιποτα.. :lol:

 

Δεν ειναι και κανα κομπιουτερ,ντραμς ειναι...

 

Ετσι κι αλλοιως αν στραβωσει το κελυφος ...φασκελοκουκουλωστα :lol:

(δεν νομιζω να υπαρχει αλλωστε η παραμικρη περπτωση να συμβει κατι τετοιο σε τοσο ακριβα τυμπανα οπως αυτα που μιλαμε....[/quote']

 

Έχω μια maxtone κόντρα πλακέ θαλάσσης 16 χρόνια και δεν έχει ούτε σκουριά επάνω.

Θέλει στοργή, αγάπη και περιποίηση το πράμα :D

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνό σε όλα!!!, ακριβός έτσι είναι η κατάσταση.

Γ’ αυτό και εγώ πριν 10 χρόνια ακριβοπλήρωσα τα τύμπανα μου γιατί μετά από 10 χρόνια βρήκα λάστιχο για το ποδάρι της κάσας. :wink:

 

 

Και εγώ έχω μια Star (Κοντραπλακε θαλάσσης 20αετιας) Είναι ακόμα όρθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εχω 2 gabriel και μια gretsch maple.Λοιπον για να εξηγουμαστε ο Γαβρηλος δεν παιρνει ετοιμους κοθρους τα φτιαχνει μονος του τα τυμπανα ισως ειναι απο τους λιγους που τα φτιαχνουν μονοι τους εξ'ολοκληρου και δεν συγκρινεται με αλλες εργοστασιακες.Ολα βεβαια ειναι θεμα γουστου και ολες οι εταιρειες εχουν καλα σετ αλλα απλως δεν συγκρινονται γιατι αλλο χειροποιητο και αλλο εργοστασιακο.Τα πλεονεκτηματα του Γαβρηλου ειναι οτι μπορεις να συζητησεις μαζι του για το τι θελεις και ποιο ηχο θες να προσεγγισεις και θα κανει οτι μπορει να σε ικανοποιησει,εχεις επιλογη μεγεθους και χρωματος ακομα και να δοκιμασεις τρελλα πραγματα και το hardware ειναι gibraltar και οχι premier.Επισης τωρα τελευταια φτιαχνει και δικα του μεταλλικα μερη,μια επισκεψη θα κανει καλο παντως,θα δεις και τα gretsch που ειναι καταπληκτικα τυμπανα καθως και istanbul πιατινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά νομίζω πως έχουμε καλύψει το θέμα Gabriel όσο αφορά την έρευνα. Ο άνθρωπος πρέπει να έχει λόξυγγα 2 μέρες τώρα. Φανταστείτε να διαβάσει τι γράφουμε... Πάντως το μυστικό της συνταγής δεν πρόκειται να το μάθουμε ποτέ. Ένα πράμα μετράει. Όσοι έχετε Gabriel πρέπει να είστε απόλυτα ικανοποιημένοι σε όλα και υπερήφανοι για την κουκλάρα που έχετε.

Ανά καιρούς έχει εμφανιστεί στην τηλεόραση, στο εργαστήριό του. Έχετε δει που χτυπάει το γυμνό τύμπανο για να ακουστεί η χρειά του; ¶λλο ένα κόλπο για ψαγμένους στο κούρδισμα των τυμπάνων.......

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θα ήθελα να συνεχίσω το θέμα εφόσον βλέπω όλο και περισσότερους εγχώριους επαγγελματίες να χρησιμοποιούν αυτά τα αριστουργήματα του κ. Τσαγκάρη.

 

Θα ήθελα να το συνεχίσω επίσης για να δω τι εμπειρίες έχετε όλοι σας με τα τύμανα *στην πράξη*. Δλδ αν έχετε αντιμετωπίσει ποτέ προβλήματα είτε στο στούντιο είτε ζωντανά ιδίως μ ενδιαφέρει βέβαια για τα ανανεωμένα Apollon.

 

Προσωπικά έχω εμπειρία από πολλές μάρκες εφόσον δούλευα στο εξωτερικό. Πέρασα και από τα Gabriel (τα οποία χαίρουν εξαιρετικής φήμης στο εξωτερικό, στο σημείο που εκπλήσσεται ευχάριστα κάποιος), όμως δε θέλω να επεκταθώ μη βγω off-topic!!

 

Άμα θελήσει κάποιος όμως μπορώ να μιλήσω συγκριτικά για Tama, Pearl, DW, Yamaha, Noble & Cooley (ΕΜΠΕΙΡΙΑ φοβερή με σετακι δανεισμένο για ζωντανή 3 ημερών!!!!), και ασφαλώς Gabriel. Έχω καταλήξει πάντως πως ΔΕΝ είναι όλα υποκειμενικά: υπάρχουν και ορισμένα αντικειμενικά κριτίρια που άνετα μπορεί να θέσει κανείς για τον ήχο και την ποιότητα του εξοπλισμού του, είτε έχει προϋπολογισμό 500 είτε 15000!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου