Προς το περιεχόμενο

Μια ακομα γνωμη για αναβαθμιση


JohnnySuede

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φορουμ! Εχω ενα αριστεροχειρο jazz bass Squier VM κ γενικα για τα λεφτα που εδωσα ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Θελω να ρωτησω ,επειδη θελω να το αναβαθμισω το μπασακι, τι γνωμη εχετε για αυτην τη γεφυρα

http://www.thomann.de/gr/schaller_bass_bridge_2000_4s_chrome.htm

 

Ταιριαζει σε αριστεροχειρο jazz bass αρχικα? Αν ναι την εχει δοκιμασει κανενας κ τι γνωμη εχει?

 

Και επειδη η επομενη αναβαθμιση θα ειναι μαγνητης κ δεν εχω ιδεα απο δαυτους, θα θελα να σας ρωτησω τι θα μου προτεινατε αν σας ελεγα οτι θελω εναν πιο 60s ηχο

Σας ευχαριστω, κ σορρυ αν επαναλαμβανω το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά! γιατί δεν παίρνεις μια fender γέφυρα; τα american standard μοντέλα της fender φοράνε την fender high mass vintage bass bridge. τα βαγονάκια της ξεβιδώνουν και μπορείς να τα βάλεις με την ανάποδη σειρά εάν χρειάζεται. επίσης αυτή η γέφυρα σου δίνει επιλογή για top loaded ή thru body σετάρισμα χορδών. σίγουρα είναι καλύτερη από την γέφυρα που έχεις τώρα και είναι και αυθεντική fender. για τους μαγνήτες η λύση είναι μια στην passive κατηγορία: fender custom shop 60's jazz bass pickups

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρονια πολλα

 

Για αυτή τη γεφυρα δεν εχω γνωμη αλλα προσωπικα δεν θα πηγαινα σε τοσο ακριβη επιλογή...

η επιλογή μου θα ηταν αυτή (μπορεις να τη βρεις ακομα πιο φθηνα)

http://www.ebay.com/itm/NEW-GOTOH-OEM-STYLE-BASS-GUITAR-BRIDGE-201-CHROME-4-STRING-FENDER-STYLE-GEB201C-/121124904965?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c339b6005

 

Μαγνήτες θα διαλεγα τους antiquity II

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sant_iijjbb.htm

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sant_iijjbn.htm

 

Τωρα σχετικα με αυτό που αναφέρεις για γεφυρα και σεταρισμα...

Το αν θα κραταει καλα το σεταρισμα το οργανο δεν εχει να κανει τοσο με τη γεφυρα, περισσοτερο με το καλο περασμα και stretching των χορδων  και από την άλλη ξερεις με τοσες αλλαγες στον καιρο μικρορυθμισεις ολοι κανουμε στα οργανα μας, αλλα αυτά δεν χρειαζεται να σε απασχολουν τωρα...

Παντως εγω θα αλλαζα πρωτα μαγνήτες και μετα θα κοιτα για τα αλλα, αν φυσικα ειχα και τα χρηματα.

Αυτά από εμενα καλημέρα  ;D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα.

 

Τι δεν σε ικανοποιει στην τωρινη γεφυρα; Που περιμενεις να δεις βελτιωση;

 

Για μαγνητες υπαρχει συγκεκριμενο budget;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε απ την αρχή. Έχεις ένα μπάσο που κάνει 300 ευρώ πάνω κάτω το οποίο αν και δεν έχω πιάσει στα χέρια μου, ωστόσο ακούω γενικά καλά λόγια. Θέλεις να βάλεις μια γέφυρα που έχει 98 ευρώ και επίσης κάποιος φίλος σου προτείνει τους φανταστικούς για μένα (μια και τους φοράω σε ένα american standard που έχω ) SD's ant's II.......οι οποίοι όμως κοστίζουν περίπου 230 ευρώ το σετ.

Οπότε 100+230= 330 για την ώρα......

Να συνεχίσω???

Γνώμη μου είναι ότι αν ξέρεις τί ήχο θέλεις από το όργανό σου φρόντισε με χαμηλής αξίας αγορές (τα μεταχειρισμένα είναι αρκετά τεμάχια στις αγγελίες as we speak) να δώσεις αυτό το κάτι παραπάνω που νομίζεις  ;) ότι λείπει από το όργανό σου. Για γέφυρα είναι οκ, ό,τι και να βάλεις θα δώσει κάτι αλλά όχι ηχόχρωμα. Αν βάλεις "πολύ μέταλο" ο ήχος θα κομπρεσαριστεί και τότε δεν θα έχεις και πολύ 60΄s ήχο πάντως. Για τους μαγνήτες εκτός από αυτούς που ήδη συζητήσαμε γνωρίζω και τους 60's custom shop της Fender χωρίς να θυμάμαι κόστος πάντως.

Καλή χρονιά σε όλους

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαγνήτες όμως φοβάμαι ότι θέλει πολύ ψάξιμο και όχι ένα απλό "βάλε SD ή EMG ή οτιδήποτε άλλο. Άλλο χαρακτήρα έχουν οι Duncans άλλο οι EMG και πάει λέγοντας

Απλο φυσικα και δεν είναι, αλλα εχει θεσει σαν ένα αρχικο κριτηριο πιο 60s ηχο...θα μου πεις αυτό δεν κανει απαραίτητα την επιλογή αμεσα πιο απλη...αλλα σε βαζει σε ένα δρομο...

 

Πανω κατω τα ιδια λεμε και συμφωνω με την αποψη σου ! (αν διαβασες καλα το ποστ μου αναφερω και σαν πρωτη επιλογή τους μαγνήτες, και ότι για να γινουν αναβαθμίσεις προυποθεση είναι να υπαρχει και το απαραιτητο μπαγιοκο)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαγνήτες όμως φοβάμαι ότι θέλει πολύ ψάξιμο και όχι ένα απλό "βάλε SD ή EMG ή οτιδήποτε άλλο. Άλλο χαρακτήρα έχουν οι Duncans άλλο οι EMG και πάει λέγοντας

Απλο φυσικα και δεν είναι, αλλα εχει θεσει σαν ένα αρχικο κριτηριο πιο 60s ηχο...θα μου πεις αυτό δεν κανει απαραίτητα την επιλογή αμεσα πιο απλη...αλλα σε βαζει σε ένα δρομο...

 

Πανω κατω τα ιδια λεμε και συμφωνω με την αποψη σου ! (αν διαβασες καλα το ποστ μου αναφερω και σαν πρωτη επιλογή τους μαγνήτες, και ότι για να γινουν αναβαθμίσεις προυποθεση είναι να υπαρχει και το απαραιτητο μπαγιοκο)

Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν σε πρόλαβα κάνοντας τροποποίηση της απάντησης μου καθώς δεν είχα προσέξει το σχόλιο του threader (!) για 60΄s ήχο.

Όντως συμφωνούμε, απλά εγώ προσθέτω ότι για εμένα δεν αξίζει.

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο thomann δεν τα βρηκα αυτα Θαναση..Που να τα ψαξω?

Αυτη η γεφυρα θα κραταει το σεταρισμα καιρο δηλαδη?

 

Αυτά είναι fender parts. μπορείς να τα ζητήσεις από τον εισαγωγέα της fender ή από οποιοδήποτε μουσικό οίκο θέλεις. αν δεν τα βρίσκεις σε online μουσικούς οίκους, και δεν θέλεις να τα πάρεις από ελληνικό μουσικό κατάστημα, ρίξε μια ματιά στο ebay

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου