Προς το περιεχόμενο

Σε αναζήτηση πληκτροφόρου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τα δυο αν είναι μόνο για σπίτι ίσως βολέψει περισσότερο αυτό με τις 8 οκτάβες.

Το άλλο με τις 7 σίγουρα είναι πιό βολικό για μεταφορά.

Αλλά αν είναι για σπίτι μόνο ίσως να δεις κάποιο απο όσα προτάθηκαν που να έχει πιό ισχυρό ενισχυτή, εκτός αν έχεις κάποιο άλλο ενισχυτή ή θα μπεί σε στερεοφωνικό ή ακουστικά.

 

Από τα δυό yamaha πχ θα δεις ότι αυτό με τις 8 οκτάβες είναι πιό φτηνό από εκείνο με τις 7. Αρα κάπου ...μετράει κάτι άλλο

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα, πραγματικά, γι'αυτό απευθύνθηκα σε εσάς. Δεν έχω ξαναπαίξει ποτέ σε τέτοιο πιάνο. Για σπίτι μόνο είναι, θέλω ό,τι πιο απλό, απλώς θα ήθελα η αίσθηση των πλήκτρων να μοιάζει με αυτήν του πιάνου. Γιατί αν δεις έγραφα στην αρχή ότι θέλω αρμόνιο(τόσο άσχετη!) και μου είπαν ότι θα καταστρέψω τα δάχτυλά μου.

Θα τα δω, ευχαριστώ και πάλι πολύ για την βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Απο τα δυο αν είναι μόνο για σπίτι ίσως βολέψει περισσότερο αυτό με τις 8 οκτάβες.

Το άλλο με τις 7 σίγουρα είναι πιό βολικό για μεταφορά.

Ποιά είναι αυτά τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, piano_lover είπε

Δεν έχω ιδέα τι είναι τα Midi controllers/faders/knobs, είμαι κλασσικούρα. 😅 Και δεν νομίζω να με αφορούν τόσο στα κομμάτια που θα μελετώ, καθώς είμαι ξεκάθαρα ερασιτέχνης. Απλώς θέλω το πάτημα των πλήκτρων να πλησιάζει σε αυτό του γνωστού πιάνου.


Εδώ στο Noiz είναι παράδοση να ανοίγουμε θέματα μέσα από άλλα θέματα, άρα έκανα και εγώ την ερώτησή μου :P

@dimsonic σκέφτομαι να πάρω έτσι κ αλλιώς ένα nanoKontrol που έχει DAW controls, γιατί θέλω τα faders. Το μόνο midi controller 88άρι hammer action με faders είναι το Arturia αλλά τα έχει δεξιά και εγώ τα θέλω αριστερά... Και τώρα λέω, μπας και είναι καλύτερη ιδέα να πάρω το nanoKontrol με ένα digital grand, για να έχω και offline ήχο, και λένε ότι κρατάνε περισσότερο, και θα βγει πιο φθηνά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε


Εδώ στο Noiz είναι παράδοση να ανοίγουμε θέματα μέσα από άλλα θέματα, άρα έκανα και εγώ την ερώτησή μου :P

@dimsonic σκέφτομαι να πάρω έτσι κ αλλιώς ένα nanoKontrol που έχει DAW controls, γιατί θέλω τα faders. Το μόνο midi controller 88άρι hammer action με faders είναι το Arturia αλλά τα έχει δεξιά και εγώ τα θέλω αριστερά... Και τώρα λέω, μπας και είναι καλύτερη ιδέα να πάρω το nanoKontrol με ένα digital grand, για να έχω και offline ήχο, και λένε ότι κρατάνε περισσότερο, και θα βγει πιο φθηνά...

Χαχαχ καλά έκανες εννοείται! Απλώς εγώ είμαι άσχετη και όλα αυτά μου φαίνονται κινέζικα!!😅

Επεξεργασμένο από piano_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Εννοώ με 8 και 7 οκτάβες.

Με τις 7 οκτάβες: https://www.nakas.gr/prd/yamaha-p-121b-stage-piano-black

Με τις 8 οκτάβες: https://www.nakas.gr/prd/yamaha-p-45-b-stage-piano-mairo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Εννοώ με 8 και 7 οκτάβες.

p-121 p-45

3 ώρες πριν, piano_lover είπε

Δεν έχω ιδέα, πραγματικά, γι'αυτό απευθύνθηκα σε εσάς. Δεν έχω ξαναπαίξει ποτέ σε τέτοιο πιάνο. Για σπίτι μόνο είναι, θέλω ό,τι πιο απλό, απλώς θα ήθελα η αίσθηση των πλήκτρων να μοιάζει με αυτήν του πιάνου. Γιατί αν δεις έγραφα στην αρχή ότι θέλω αρμόνιο(τόσο άσχετη!) και μου είπαν ότι θα καταστρέψω τα δάχτυλά μου.

Θα τα δω, ευχαριστώ και πάλι πολύ για την βοήθεια!!

αν δεν κάνω λάθος ολα όσα προτάθηκαν έχουν αίσθηση πλήκτρων πιάνου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ένα είναι 88 πλήκτρα = 7 & 1/4 οκτάβες και το άλλο είναι 73 πλήκτρα = 6 οκτάβες.

Είπα κι εγώ, πού είδατε τις 8 οκτάβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Το ένα είναι 88 πλήκτρα = 7 & 1/4 οκτάβες και το άλλο είναι 73 πλήκτρα = 6 οκτάβες.

Είπα κι εγώ, πού είδατε τις 8 οκτάβες;

 

73 - 88

δικό μου λάθος

6-7

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου