Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα από περιέργεια και για ανταλλαγή απόψεων. Προσωπικά για χρόνια ξυριζόμουν με μια Philips hq 5812, αλλά επειδή χάλασε αποφάσισα να το γυρίσω στο ξυράφι. Σε πρώτη φάση εφοδιάστηκα με ένα πινέλο Omega, κρέμα ξυρίσματος Prosar και ξυραφάκι Wilkinson sword quattro. Επόμενη κίνηση είναι να αντικαταστήσω το τελευταίο με safety razor, πιθανόν με με μια Merkur 34c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα με πινελο & MERKUR 34C (εχω και πολλες παλιες Gillette adjustable αλλα σπανια τις χρησιμοποιω πια) και φυσικα σαπουνι ξυρισματος (κυριως ARKO,PRORASO & TABAC)

 

Η MERKUR 34C ειναι εξαιρετικη μηχανη,απλη και ιδανικη ακομα και για αρχαριους μια και δεν ειναι πολυ ¨επιθετικη¨ και δεν εχει πολυ εκτεθειμενη λεπιδα.

 

Απο λεπιδες φυσικα μονο Ιαπωνικες FEATHER (και καποιες παλιες σουηδικες Gilette που μου εχουν μεινει)

 

2 MÜHLE πινελα εχω εδω και πολλα χρονια (pure badger & τα 2 ) και ειναι αθανατα

 

εφοδιάστηκα με ένα πινέλο Omega, κρέμα ξυρίσματος Prosar

 

τα πινελα απο γουρουνα δεν δουλευουν και τοσο καλα με κρεμες,καλυτερα ειναι με σαπουνια,πηγαινε στον ΧΟΝΤΟ και παρε Proraso.

 

ξυραφάκι Wilkinson sword quattro.

 

πετα το ΤΩΡΑ, τα multiblade systems με παραπανω απο 2 λεπιδες θα σου μαμησουν το δερμα,αν χρησιμοποιεις πινελο και σαπουνι καλυτερα να μπεις στον κοσμο του wet shaving χρησιμοποιωντας το εξαιρετικο BIC METAL που ειναι ουσιαστικα ιδιο με το φοβερο  SCHICK injector και φυσικα εχει ΜΙΑ λεπιδα οπως καθε σοβαρο ξυραφι,στη χειροτερη χρησιμοποιησει τα απλα Gillette blue με τις 2 λεπιδες,δουλευουν πολυ καλυτερα με πινελο και σαπουνι

 

o κυριος εδω,δες ολα τα βιντεο του,θα σε μαθει να ξυριζεσαι σαν ΑΝΔΡΑΣ και οχι σαν βιαστικη ΜΑΪΜΟΥ... ;D (Το wet shaving εχει learning curve & απαιτει ΤΕΧΝΙΚΗ αλλα αν το μαθεις δεν συγκρινεται με τιποτα,το δερμα σου θα σε.....ευχαριστει....,επισης δεν θα σου παιρνει περισσοτερο χρονο απο οτι το ξυρισμα με canned goo & πανακριβα Gillette με... 78 λεπιδες και συσπανσιον... ;D)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και το πινελο με τριχα ασβου ειναι καλυτερο και η Proraso, αλλα πηρα λιγο πιο φθηνα πραγματα για αρχη για να δω αν θα μεινω τελικα σε αυτον τον τροπο ξυρισματος. Θα κοιταξω και την 33c που ειναι πιο ελαφρια, μηπως εχει καλυτερη ισορροπια στο χερι η και καμια με λιγο πιο μακρια λαβη. Απο λεπιδες θα δοκιμασω διαφορες μεχρι να καταληξω στο ποια ειναι η καλυτερη για το δερμα μου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες απλα τα βιντεο για να μαθεις πως κανεις σωστα αφρο με μια κρεμα ξυρισματος,ωστε να μην ειναι πολυ αραιος ή πολυ πυκνος ,εκει την πατανε πολλοι και τα παρατανε.... ;)  

 

κατα τη γνωμη μου το face lathering ειναι πολυ πιο ευκολο,γρηγορο και μαλακωνει τα γενια καλυτερα,δε χρειαζεται να κανεις ολη τη μανουρα που κανουν οι....φανατικοι wet shavers με τα μπωλ και τα...23 διαφορετικα steps που μοιραια κανουν ενα ξυρισμα να διαρκει....20 λεπτα...

 

αυτος το κανει σωστα...χρησιμοποιωντας τον ιδιο εξοπλισμο που εχεις εσυ τωρα

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

o κυριος εδω,δες ολα τα βιντεο του,θα σε μαθει να ξυριζεσαι σαν ΑΝΔΡΑΣ και οχι σαν βιαστικη ΜΑΪΜΟΥ... ;D

 

 

Ένας είναι ο τρόπος 2 shave like a man.  ;D ;D

 

5580.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα αλλα θελει να εχεις ΠΟΛΥ ωρα στη διαθεση σου και φυσικα τη θεληση να....σφαχτεις...μεχρι να μαθεις... ;D...ο παππους μου ξυριζονταν ετσι και φυσικα το αποτελεσμα ηταν οντως εκπληκτικο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk το βιντεακι βοηθησε πολυ, εισαι μαστορας και στο ξυρισμα βλεπω... ;D

 

LK η δικη σου λυση φαινεται λιγο επικινδυνη για μενα αυτη τη στιγμη  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχουμε λοιπόν εδώ;

 

Hi-End ξύρισμα;

Boutique ξύρισμα;

Ξύρισμα-philes?

Vintage shaving tools and paraphernalia?

 

Να επιστρέψουμε και στο όργωμα με βόδι και άροτρο, γιατί η δήθεν υπεροχή του τρακτέρ δεν είναι παρά marketing tricks και θα χαλάσει το χώμα?

 

Βρε τι πάθαμε...  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πινέλο και γω ,Κολινος ή νιβεα κρεμα,και ξυραφακια απλα δυο λεπιδες μπλε .Απλα πραγματα και καθαρα.Στο στρατο θυμαμαι ημουν πολυ γρηγορο ξυραφι και μου εμεινε ,σε 2,3 λεπτα ειμαι ετοιμος και τελος αφτερ σειβ ή κολονια και ειμαι κομπλε,φρεσκαδουρα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου