Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έχουμε λοιπόν εδώ;

 

Hi-End ξύρισμα;

Boutique ξύρισμα;

Ξύρισμα-philes?

Vintage shaving tools and paraphernalia?

 

Να επιστρέψουμε και στο όργωμα με βόδι και άροτρο, γιατί η δήθεν υπεροχή του τρακτέρ δεν είναι παρά marketing tricks και θα χαλάσει το χώμα?

 

Βρε τι πάθαμε...  ;D

 

 

Mε την ιδια λογικη πρεπει να παιζουμε μονο με τρανζιστορατους η virtual ενισχυτες και οχι με λαμπατους επειδη επαιζαν το '70. Καποια πραγματα που ειναι σωστα τα κανουμε ανεξαρτητως χρονου και μοδας  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε τι πάθαμε...

 

Και ομως...

 

να καποιοι λογοι που συμφερει να ξυριζεσαι παραδοσιακα

 

http://www.wetshaving.net/why-wetshave/

 

προσωπικα βεβαια...ποτε μου δεν χρησιμοποιησα ετσι κι αλλοιως αφρους σε κονσερβα μια και εμαθα να ξυριζομαι παραδοσιακα απο μικρος...μια φορα πηγα να ξυριστω με κονσερβαρισμενο αφρο και εγινε....bloodbath.... ;D

 

τα double edge razors παντως δεν ειναι απαραιτητα μια και η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ εχει τη μεγαλυτερη σημασια οποτε αν καποιος δεν θελει να μπλεξει με αυτα μπορει να χρησιμοποιει απλα και φτηνα ξυραφακια μιας χρησης με 1 ή 2 λεπιδες

 

βεβαια το wet shaving εχει γινει λιγο...μοδα στο εξωτερικο,με οτι κακο συνοδευει καθε μοδα,αλλα το  οτι ειναι πολυ καλυτερο για το δερμα και το πορτοφολι μας ειναι γεγονος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λαμπάτος ενισχυτής έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα έναντι του τρανζιστοράτου, το ΑΚΟΥΣ όταν παίζεις, πιστεύεις πραγματικά πως το ξύρισμα με αυτές τις κραυγαλέα παρωχημένες μεθόδους είναι καλύτερο από αυτό με ένα σύγχρονο ξυράφι Gillette/Wilkinson; Πρόσεξε, λέω "καλύτερο", όχι "πιο μουράτο"...

 

Το πλεονέκτημα του διπλού και ειδικά του τριπλού ξυραφιού είναι πασιφανές σε όποιον έχει κάνει τη σύγκριση, ΟΝΤΩΣ προσφέρει βαθύτερο ξύρισμα, ΟΝΤΩΣ η πρώτη λεπίδα σηκώνει και οι επόμενες κόβουν, τι το ζαλίζεις;;;

 

Όσο ξυριζόμουν με διπλή λεπίδα, περνούσα το ξυράφι πολλές φορές από τα δύσκολα σημεία και οι τρίχες παρέμεναν, ενώ με το τριπλό κάνω 2-3 περάσματα και τελειώνει η υπόθεση, η απόδειξη είναι μπροστά μου, δε σηκώνει αμφισβήτηση... Για μονή λεπίδα ούτε καν το συζητώ

 

Θέμα μούρης είναι τα παραπάνω, κυριολεκτικά και μεταφορικά...

 

Όταν κάποιος περνάει 5-6 λεπτά και παραπάνω με το σαπούνισμα όπως ο αμερικάνος στο βίντεο, πριν καν βάλει λεπίδα πάνω, ΦΥΣΙΚΑ και θα κάνει απαλό και βαθύ ξύρισμα, ΑΚΟΜΗ και με μονή λεπίδα... θα του πάρει κάνα 10-15λεπτο, όταν εγώ και εκατομμύρια άλλοι πετυχαίνουμε το ίδιο ξύρισμα στα 3-4 λεπτά με αφρό και 3πλή λεπίδα...

 

Και τις αρνητικές συνέπειες της "σύγχρονης μεθόδου", δεν τις έχω δει ποτέ, οπότε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις αρνητικές συνέπειες της "σύγχρονης μεθόδου", δεν τις έχω δει ποτέ, οπότε...

 

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ αν εισαι τυπικος...τουρκαλβανος   ;D μεσογειακος τυπος με μελαχρινο δερμα σιγουρα εχεις πολυ πιο ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ δερμα που ανεχεται τη ταλαιπωρια μια μηχανης με 5 λεπιδες...και εγω τετοιος ειμαι και οντως δεν με ερεθιζει τοσο πολυ,αλλα σε σχεση με ενα double edge razor με....λεπιδα Feather (μιλαμε για ιαπωνικες λεπιδες απο τον μεγαλυτερο κατασκευαστη ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΩΝ λεπιδων στον κοσμο) με ταλαιπωρει

 

ΟΛΟΙ ομως οι πιο...Ευρωπαιοι φιλοι μου,και ολοι οι...ΓΕΡΜΑΝΟΙ φιλοι μου,με ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΝ που τους γνωρισα το wet shaving μια και οι πιο ευαισθητες επιδερμιδες των βορειων....(ειδικα αν εχουν και σκληρα γενια) μαμιουνται κανονικα απο τα multiblades...

 

 

το ιδιο βεβαια και τα δερματα των μαυρων που δεν τα αντεχουν μια και προκαλουν in grown hairs...

 

Όταν κάποιος περνάει 5-6 λεπτά και παραπάνω με το σαπούνισμα όπως ο αμερικάνος στο βίντεο, πριν καν βάλει λεπίδα πάνω,

 

δεν χρειαζεται τοσο πολυς χρονος,ο τυπος το κανει για...εκπαιδευτικους λογους,προσωπικα παραπανω απο 2 λεπτα δεν χρειαζομαι για να κανω εναν τελειο αφρο ενω ξυριζομαι,με 3 περασματα (with the grain,across the grain & against the grain) σε 6 το πολυ λεπτα

 

σαφεστατα ομως τους πρωτους 2 μηνες ΑΡΓΕΙΣ πολυ περισσοτερο μεχρι να ...μαθεις...μετα ξυριζεσαι πολυ γρηγορα και με ασφαλεια.  

 

ετσι κι αλλοιως στο wet shaving κανεις ΣΤΑΔΙΑΚΗ αφαιρεση των....τριχωνε οποτε μια και θα κανεις 2 με 3 περασματα δεν χρειαζεται να τα παρεις ολα με τη  μια.....

 

βεβαια απο τη στιγμη που σε ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ δεν υπαρχει κανεις λογος να αλλαξεις...εμενα παντως οσες φορες εχω προσπαθησει να ξυριστω με....50λεπιδο...ξουραφι δεν μου αρεσε καθολου το αποτελεσμα..

 

φυσικα το αποτελεσμα ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ αν χρησιμοποιησει καποιος  double edge razor με αφρο απο κονσερβα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνω με τις τρίχες οι δικοί μου κανόνες είναι:

 

1. αν έχεις σκληρά και πυκνά γένια, θα υποφέρεις Ο,ΤΙ κι αν κάνεις

2. ο αφρός πάντα με αρκετό χλιαρό νερό, όχι στεγνός, γιατί ο στεγνός δεν μαλακώνει τα γένια και επιπλέον λειτουργεί ως φρένο στο ξυράφι

3. οπωσδήποτε 60-120" αναμονή μεταξύ αφρού και ξυραφιού, κάνει τεράστια διαφορά και αξίζει η αναμονή

4. τριπλή λεπίδα, η διπλή δεν επαρκεί και η 4πλή είναι overkill και επιπλέον δεν δίνει ακρίβεια στα κλειστά σημεία π.χ. μουστάκι

5. πολλά περάσματα, με αυξανόμενη πίεση

6. όχι BIC, οι άνθρωποι αυτοί απλά δεν ξέρουν να φτιάχνουν καλά ξυράφια, μόνο Gillette/Wilkinson, τα BIC πάντα γδέρνουν περισσότερο το δέρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας είναι ο τρόπος 2 shave like a man.  ;D ;D

Σωστά.

Εδώ με βοηθάει φίλος πριν από live κάπου στον Αμερικάνικο Νότο.

Axe-2-598x784.jpgΤα υπόλοιπα είναι φλώρικα.

 

Προσωπικά δεν πάω πουθενά χωρίς το axe μου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. αν έχεις σκληρά και πυκνά γένια, θα υποφέρεις Ο,ΤΙ κι αν κάνεις

 

εχω ΠΟΛΥ σκληρα και ΠΟΛΥ πυκνα γενια και παρολο που ξυριζομαι καθε μερα δεν υποφερω καθολου γιατι ειμαι wet shaver... ;) η επιδερμιδα μου δε συναγωνιζεται αυτη του ...υιου μου... ;D

 

όχι BIC, οι άνθρωποι αυτοί απλά δεν ξέρουν να φτιάχνουν καλά ξυράφια, μόνο Gillette/Wilkinson, τα BIC πάντα γδέρνουν περισσότερο το δέρμα

 

το BIC METAL που χρησιμοποιω συχνα στα ταξιδια μια και οι λεπιδες απαγορευονται στα αεροπλανα ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ξυραφι και ΔΙΑΣΗΜΟ στην κοινοτητα των wet shavers,εχει τρομερες εξαγωγες για αυτον ακριβως το λογο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα υπόλοιπα είναι φλώρικα.

Υπάρχουν και variations. ;D

knife-shave1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ΠΟΛΥ σκληρα και ΠΟΛΥ πυκνα γενια και παρολο που ξυριζομαι καθε μερα δεν υποφερω καθολου γιατι ειμαι wet shaver... ;) η επιδερμιδα μου δε συναγωνιζεται αυτη του ...υιου μου... ;D

 

Κι εγώ wet shaver είμαι, αλλά ζω στο 2014 και απολαμβάνω τις ανάλογες τεχνολογικές ευκολίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου