Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι για κατάθεση εντυπώσεων.

Πριν ακόμα προχωρήσω σε αγορά open comb, δοκίμασα shim στην merkur 34c. 
Έφτιαξα το shim από λεπίδα permasharp,  επίτηδες δεν έφτιαξα από feather καθώς είναι πολύ λεπτή λεπίδα, και στην συνέχεια χρησιμοποίησα ξανά λεπίδα permasharp. Είχα αφήσει γένια 8 ημερών επίτηδες για να δω συμπεριφορά. Με προετοιμασία ίδια όπως τις προηγούμενες φορές, μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Πέτυχα ένα αρκετά βαθύ ξύρισμα χωρίς καθόλου ερεθισμούς και με πολύ ευχάριστη post shave αίσθηση. Η αίσθηση της μηχανής ήταν σίγουρα πιο επιθετική αλλά όχι σε βαθμό που να με ξενίζει από αυτό που είχα συνηθίσει.

Τελικά διαπίστωσα ότι οι ερεθισμοί προκαλούνταν από τα επαναλαμβανόμενα περάσματα, κάτι το οποίο δεν χρειαζόταν με το shim.

Το συνιστώ να το δοκιμάσει όποιος θέλει να κάνει την μηχανή του ένα κλικ πιο επιθετική χωρίς όμως να τον ξενίσει η αίσθηση που είχε συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Philips S1300-04
και οπου βρεθεις πατας ενα ξυρισμα
S1300_04-IMS-en_GB.thumb.jpg.80e882a438a0f43b508b03c638134b1a.jpg

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ηλεκτρικές μηχανές αλλά η αίσθηση του παραδοσιακού wet shave για εμένα είναι αναντικατάστατη. Μου φτιάχνει όντως την διάθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι ξυριστικές μηχανές μου ερέθιζαν το δέρμα. Παλιά όμως, γιατί δεν δοκίμασα κάποια νεότερη.

 

Αυτό που δοκίμασα κατα τύχη μετά απο δεκαετίες, είναι κρέμα ξυρίσματος! Αναγκάστηκα και πήρα μια σε χωριό που δεν βρήκα αφρό και μετά απο μασαζ με τα δάχτυλα ήταν το καλύτερο και ευκολότερο ξύρισμα που έκανα εδω και καιρό! Και με ένα απλό ξυραφάκι Bic μιας χρήσης κιόλας. Κρέμα και άγιος ο θεός στο εξής!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Οι ξυριστικές μηχανές μου ερέθιζαν το δέρμα. Παλιά όμως, γιατί δεν δοκίμασα κάποια νεότερη.

Παλια και εμενα, για αυτο αργησα να παρω ηλεκτρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια και εμένα το ερέθιζαν. Τελευταία, τελευταία χρόνια όχι. Εκείνες οι μηχανές με τις τρεις στρογγυλές κεφαλες, δυστυχώς δεν καταφέρνουν να με ξυρίσουν, κυρίως και λαιμό μάγουλα. Και με γένια μιας ημέρας.

 

Αγόρασα την άλλη μηχανή με τη μόνη οριζόντια κεφαλή, η οποία με δύο περάσματα δεν αφήνει τίποτα, κι ας έχω τριών ημερών γενια. Το μόνο αρνητικό είναι ότι ανά λίγους μήνες η σχάρα της κεφαλής (σα σουρωτηρι μοιάζει) φθείρεται/τρυπάει και κοστίζει 30+ ευρώ.

 

Εν τέλει, ξαναγύρισα στα bic...

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Έπαιζες μόνο ακουστική παλιά?

 

🤣🤣🤣🤣
Σε αυτον τον τομεα εκινήθην αναποδα. 
Αργησα να παρω ακουστικη.
 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εν τέλει, ξαναγύρισα στα bic...

 

Να δοκιμάσεις telecaster στον bridge μαγνήτη.

Ξουρίζει κόντρα, και δεν μένει τίποτα.

 

Με treble booster παίρνει και τις φαΓορίτες, αλλά μην το παρακάνεις, γιατί θα γίνει ολική αποτρίχωση.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Να δοκιμάσεις telecaster στον bridge μαγνήτη.

Ξουρίζει κόντρα, και δεν μένει τίποτα.

 

Με treble booster παίρνει και τις φαΓορίτες, αλλά μην το παρακάνεις, γιατί θα γίνει ολική αποτρίχωση.

 

 

Ξέρεις γιατί ξυριζει τόσο καλά? Στην θέση bridge ξύνει τόσο πολύ, ώστε σηκώνεται η τρίχα. Κι έτσι, μοιραία, έχουμε το βαθύ ξύρισμα...

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου