Προς το περιεχόμενο

''Μπουκώνει'' το laptop


Costas Siachamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...καλή χρονιά σε όλους.

Εδώ και καιρό (2-3 μήνες) μετά από 2,3 ώρες ενασχόλησης με το internet το Laptop μπουκώνει, σέρνεται, ακόμα σε ένα απλό copy/paste αργεί...πάει ...πάει και φορτώνει ...πεθαίνει παιδιά; Το κλαίνε οι ρέγγες;

 

Συχνά καθαρίζω την registry του και τα temp αρχεία του, αλλά δεν βλέπω φως.

Τι να κάνω;

 

Win 7 32bit. Διπύρηνο στα 2.0 GHz. 2 Gb RAM.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατέβασε τούτο δω το προγραμματάκι.

 

http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html

Τι κάνει;

 

 

 

Καθαρίζει τα πάντα. Τα κάνει λαμπίκο.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλή χρονιά σε όλους.

Εδώ και καιρό (2-3 μήνες) μετά από 2,3 ώρες ενασχόλησης με το internet το Laptop μπουκώνει, σέρνεται, ακόμα σε ένα απλό copy/paste αργεί...πάει ...πάει και φορτώνει ...πεθαίνει παιδιά; Το κλαίνε οι ρέγγες;

 

Συχνά καθαρίζω την registry του και τα temp αρχεία του, αλλά δεν βλέπω φως.

Τι να κάνω;

 

Win 7 32bit. Διπύρηνο στα 2.0 GHz. 2 Gb RAM.

 

Κάτι σου το γονατίζει από άποψης CPU ή/και RAM. Για μένα δε χρειάζεται προγραμματάκι, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, για να δεις τι ευθύνεται. Μετά βάλε ένα καθαριστήρι registry, ίσως κανένα system optimizer κλπ.

 

Ctrl+Shift+Esc -> Διεργασίες -> Ταξινόμηση κατά χρήση RAM (πατάς την καρτέλα RAM για να δεις τι τρώει την πιο πολλή μνήμη) -> Ταξινόμηση κατά χρήση CPU (ομοίως όπως πριν, πατάς την καρτέλα CPU). Πιστεύω ότι είναι κάποια εφαρμογή, ίσως ο browser σου.

 

Δεν πιστεύω να χρησιμοποιείς IE!!!  :o :o :o

 

Επίσης δες αν ψύχεται επαρκώς το μηχάνημα, ή αν ο ανεμιστήρας σου έχει γεμίσει σκόνη, οπότε τα φτύνει. Βάλε και κανένα προγραμματάκι ελέγχου θερμοκρασίας, να δεις μήπως τη συγκεκριμένη στιγμή υπερθερμαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...google chrome.

Άδειο το έχω...μόνο ιντερνετ..και μερικές Office εφαρμογές.

Ωραία, οπότε τη στιγμή που μπουκώνει, σαν πρώτο βήμα κάνε αυτό που σου είπα για τη χρήση RAM+CPU, όπως επίσης και για τη θερμοκρασία. Πιστεύω θα φανεί τι φταίει, και μετά το διορθώνεις ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyclops από θερμοκρασία είμαι οκ. Με το άλλο που μου είπες,τα έχασα λίγο μιας και δεν γνωρίζω και τόσο καλά τα κατατόπια. (Να φανταστείς το πρώτο που σταμάτησα την διεργασία του ήταν το explorer.exe)...καταλαβαίνεις ότι έχασα όλο το desktop... ::) ;D

 

Του Atreu το πρόγραμμα μου έβγαλε 1500+ θέματα, λέει πως τα καθάρισε. Τόσα πότε δεν μου έβγαλε το RegCleaner της Μicrosoft.

Απεγκατέστησα παλιές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα.

Απεγκατέστησα και το πρόγραμμα του Αtreu (να πω την αλήθεια μου φάνηκε πάρα πολύ σοβαρό για free πρόγραμμα και πολύ ντιζαϊνάτο)

Βέβαια μου άφησε πολλά dll αρχεία που μετά κόπο τα έσβησα (γύρισα το pc σε προηγούμενο στάδιο).

 

Θα το δω στην πορεία πως θα πάει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από υπολογιστές δεν ξέρω την τύφλα μου. Είχα παρόμοια προβλήματα με σένα και το πρόγραμμα μου το πρότεινε ο ανιψιός μου. Από τότε που το έβαλα έπαψε να κολλάει στα ίντερνετ.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου