Προς το περιεχόμενο

''Μπουκώνει'' το laptop


Costas Siachamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cyclops από θερμοκρασία είμαι οκ. Με το άλλο που μου είπες,τα έχασα λίγο μιας και δεν γνωρίζω και τόσο καλά τα κατατόπια. (Να φανταστείς το πρώτο που σταμάτησα την διεργασία του ήταν το explorer.exe)...καταλαβαίνεις ότι έχασα όλο το desktop... ::) ;D

 

Μικρό το κακό, ακόμα κι όταν τερματίζεις κατά λάθος τον explorer.exe, δε χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση κλπ.

Απλά στη διαχείριση εργασιών πατάς Αρχείο -> Νέα εργασία (Εκτέλεση) -> explorer.exe, και voila! Έχεις ξανά desktop. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ από υπολογιστές δεν ξέρω την τύφλα μου. Είχα παρόμοια προβλήματα με σένα και το πρόγραμμα μου το πρότεινε ο ανιψιός μου. Από τότε που το έβαλα έπαψε να κολλάει στα ίντερνετ.

 

 

...τρέχουν πολλά από πίσω του φίλε όμως και αφήνει και κατάλοιπα από .dll.

Φακέλους σε υποφακέλους.

 

 

 

 

Μικρό το κακό, ακόμα κι όταν τερματίζεις κατά λάθος τον explorer.exe, δε χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση κλπ.

Απλά στη διαχείριση εργασιών πατάς Αρχείο -> Νέα εργασία (Εκτέλεση) -> explorer.exe, και voila! Έχεις ξανά desktop. ;D

 

Αυτά τα ctrl+shift+esc ...τα έχω εύκολα...μετά αρχίζουν τα ...ωχ,ωχ,ωχ

 

Μέχρι στιγμής καλά πάει...σφαίρα. 200 gb ελεύθερα από τα 232. ;D

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τα laptop απο ενα σημειο και περα ειναι σαν τον μπαρμπα με τα χαπια,τις πιεσεις και τα σχετικα....θελει την συντηρηση του που σημαινει οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω και σε συχνη βαση.

 

Οχι αχρηστα μικροπρογραμματα που δεν χρησιμοποιεις

 

Καθαρισμος της registry

 

Χρηση των εργαλειων του συστηματος πχ καθαρισμος του δισκου αλλα και κανα defrag περιποιημενο

 

Καλο,ελαφρυ και αποτελεσματικο antivirus(avast που ειναι και free)

 

Ενα προγραμματακι σαν και αυτο που προτεινε ο Cyclops για να κανει συστηματικο καθαρισμο η και τα περισσοτερα απο οσα περιγραφω εδω..

 

Απεγκατασταση των προγραμματων και των εργασιων που ξεκινανε κατα την εκκινηση(μπορει να νομιζεις οτι δεν εχεις προγραμματα αλλα μετα απο ctrl-alt delete και ενα βλεφαρο στην εργασιες βλεπεις οτι τρεχουν διαφορα που ουτε ξερεις τι ειναι πολλες φορες).

 

Αναβαθμιση Ram.Και φθηνη ειναι και την διαφορα κανει.

 

ΥΓ α και το τελευταιο...ασε τον IE κατα μερος οπως αναφερθηκε.Ειναι σαν να πη.ας την Jenna Jameson πχ και να απορεις που κολλησες το  αφροδισιο νοσημα ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο αγαπητέ.

Τα παρακολουθώ συχνά πυκνά τα ''νούμερα'' και τις εφαρμογές που τρέχουνε από πίσω.

Για antivirus του φοράω Νοrton. Αξιοπρεπέστατο και φτηνό για όλα όσα κάνει. Μέ εχει γλυτώσει από κάμποσους λαθρεπιβάτες, όταν χρησιμοποιούσα το λάπτοπ για να γράφω τα μουσικά μου εγχειρήματα.

 

Τώρα υπομονή,έτσι όπως το έχω η ram του είναι οκ.

Ίσως το regcleaner της Microsoft τελικά είναι φτωχό.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όσα του προτείνετε αλλά τίποτε δεν μπορεί να γλιτώσει από την κακή ποιότητα των windows XYZ ως λειτουργικό σύστημα, αργά ή γρήγορα θέλει format ΟΣΑ μέτρα κι αν λάβει κανείς. Μπαινοβγαίνουν εφαρμογές, αφήνουν DLLs, πειράζουν DLLs του συστήματος, γεμίζουν τη registry και το τέλος έρχεται "φυσιολογικά".

 

Και το γράφω αυτό σε PC που έχει πλέον κλείσει τα 6 χρόνια με τα ίδια Windows XP, με νύχια και με δόντια το κρατάω. Εδώ και κάτι μήνες, έχανε το δίκτυο κάθε 3 μέρες περίπου, και τώρα το χάνει τουλάχιστον μια φορά τη μέρα, κάνω αναγκαστικά reboot, περιμένοντας μια ευκαιρία για το format... Και φυσικά δεν είναι όσο γρήγορο ήταν όταν το πρωτοέστησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η καλυτερη λυση με διαφορα (για κοποιον που δεν θελει να μπλεξει με αλλα λειτουργικα linux hackintosh κτλ), ειναι ενα προγραμματακι τυπου clonezilla! Στηνεις λειτουργικο, προγραμματα, ρυθμισεις σε ξεχωριστο δισκο (η κοβεις αυτον που εχεις σε partition). Tο clonezilla φωτογραφιζει το δισκο σε ενα αντιτυπο αλλου. Ετσι, μετα μεσα σε πεντε λεπτα εχεις το computer ξανα στημενο φρεσκο φρεσκο οποτε θες χωρις ταλαιπωρια. Εγω ανα μερικους μηνες, η αν περασει σαβουρα απο το μηχανημα, περναω το παλαιοτερο backup, και δε χρειαζεται ουτε με registry ουτε με temp να πολυασχολεισαι (καλο ειναι βεβαια καποια στιγμη για να καθαρισεις απο περιττα πραγματα αν ξερεις).

 

και γενικως το norton αν και καλο antivirus ειναι αρκετα βαρυ και επιβαρυνει αρκετα ενα συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Norton? Eλα Χριστε και Παναγια... :-X eyeroll.gif 2014 εχουμε ή...1994? :P 

Oλοι προσπερασατε το "Win 7 32bit. Διπύρηνο στα 2.0 GHz. 2 Gb RAM". Και μετα ψαχνουμε να βρουμε γιατι το μηχανημα "σερνεται". Win7 στα 2GHz διπυρηνο (AMD?) με...2GB RAM? Και μονο που τρεχεις τα συγκεκριμενα Windows με 2GB RAM ειναι ενας σοβαρος λογος για να σερνεται το laptop σου, το οποιο ειναι παλιο, και βαζω στοιχημα οτι ειναι γεματο με malware/adware/spyware και οτι αλλο φανταστεις. Και πως να μην ειναι, αφου απο το παναρχαιο και κακιστο Norton περναει ακομα και...τανκ χωρις να παρει καποιος χαμπαρι. ;D

 

Λοιπον, κανε απεγκατασταση το Norton και εγκατεστησε το Avira Free Edition.

http://www.avira.com/en/

 

To Avira ειναι ενα απο τα 3-4 καλυτερα antivirus τα τελευταια 10 χρονια, σε ολα τα ανεξαρτητα antivirus comparative tests παιζει σχεδον παντα μεσα στις 3-4 πρωτες θεσεις. Θα το εγκαταστησεις και δεν θα ξαναδεις virus στη ζωη σου. Προσωπικα το χρησιμοποιω απο το 2003, (ηταν η τελευταια χρονια που ειδα εγκατεστημενο ιο στα PC μου) αρχισα με την Free edition και τα τελευταια 3 χρονια εχω το Avira Internet Security το οποιο μου κοστιζει 20€ το χρονο.

 

Μετα εγκατεστησε τα SUPERAntiSpyware Free Edition και Malwarebytes Anti-Malware και κανε ενα scan με αυτα, αφου πρωτα τους κανεις update. Μαλλον θα εκπλαγεις με το τι θα βρεις...

http://www.superantispyware.com/download.html

https://www.malwarebytes.org/free

 

Μετα κανε και ενα scan με το Avira αφου πρωτα του κανεις update.

Μη τρεχεις ποτε δυο antivirus στο PC/Laptop σου. Μεινε με το Avira και ξεχνα για παντα ιους και κορες. ;D

 

Τελος, για το καθημερινο "καθαρισμα" κατεβασε το κλασσικο CCleaner. Μικρο και εξαιρετικο Free προγραμμα που θα σε βοηθησει να απαλλαγεις απο τη "σαβουρα". 8)

http://www.filehippo.com/download_ccleaner

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό Norton Internet security  που το ανανεώνω ετησίως, είναι το πρόγραμμα.

 

 

Θα ξεκινήσω με Format.

Μετά θα σε ακολουθήσω με το Avira.

Θεωρώ ότι είμαι καλύτερα όμως με τα 7 παρά με τα Vista.

 

 

Ντάνγκερζέιν..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα ξεκινήσω με Format.

 

Συμφωνώ. ΚάΜε format.

 

Από εκεί και πέρα.

 

Έχω μια θεωρία. Η θεωρία των (τουλάχιστον ) 2 υπολογιστών. ;D

 

Έχεις έναν π.χ. για audio / video εφαρμογές.

 

Σε αυτόν δεν έχεις τίποτα άλλο.

Στον  σκληρό του μόνο system και set ups προγραμμάτων.

ΤΙΠΟΤΑ άλλο.

Ούτε internet (φυσικά) ούτε back up.

 

O audio υπολογιστής μου είναι σεταρισμένος από το 2004.

Δεν έχει πάθει τίποτα.

Απλά δεν τον βλέπω σαν υπολογιστή.

Τον βλέπω π.χ. σαν recorder ή σαν κονσόλα κ.λ.π.

 

 

Έχεις ένα δεύτερο (laptop ή σταθερό, ό,τι θες)….για internet και ό,τι άλλη βλακεία θες.. (π.χ. word κ.λ.π).

 

Αν απαλλαγείς από το set up audio ή video εφαρμογών (και ειδικά των plug-ins), το format (για όλα τα άλλα) είναι max 1 ώρα…δηλαδή λιγότερο από όσο θα σου κάνει να κάνει scan το antivirus ή το anti-malware πρόγραμμα κ.λ.π.

 

ΔΕΝ τρέχω ούτε firewall να φανταστείς. Ό,τι και να βάλεις….θα στο καθυστερεί το μηχάνημα, όσο ελαφρύ και αν είναι.

 

Με τον καιρό …και σιγά- σιγά, σε ένα βάθος 15 ετίας…κατάφερα τελικά να αποκτήσω ένα dedicated  υπολογιστή για κάθε μια εφαρμογή που με ενδιαφέρει (π.χ. άλλος για audio, άλλος για video και άλλος για φωτογραφία..κ.λ.π.), και φυσικά κανένας από αυτούς δεν έχει περιττά προγράμματα, ούτε φυσικά μπαίνει στο internet.

 

Internet μπαίνει μόνο ένας. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κατάφερα τελικά να αποκτήσω ένα dedicated  υπολογιστή για κάθε μια εφαρμογή που με ενδιαφέρει, π.χ. άλλος για audio (1) άλλος για video (2) και άλλος για φωτογραφία (3) και φυσικά κανένας από αυτούς δεν έχει περιττά προγράμματα, ούτε φυσικά μπαίνει στο internet. Internet μπαίνει μόνο ένας. ;D ;D
Ναι, ο...4ος. :P

Μαλλον καταλαβαινεις οτι αυτο που γραφεις παραπανω δεν εχει καμια βαση. Εκτος κι αν βγαζεις βεβαια καμια 20ρια χιλιαρικα το μηνα οποτε εχεις ενα PC για audio, ενα για βιντεο, ενα για φωτογραφια, ενα για παιχνιδια, ενα το πρωι, ενα το μεσημερι και ενα το βραδυ μετα το φαγητο... ;D

 

Ενα PC ειναι αρκετο για ολα, αρκει να ξερει καποιος τι να προσεχει. Ενα PC δε χωρις internet μονο ως ανεκδοτο το βλεπω. Ενα PC χωρις net μπορει ανετα να κολλησει οτιδηποτε απο ενα στικακι ή ενα CD, οταν πας για παραδειγμα να κανεις update στα προγραμματα που εχεις μεσω αυτου του τροπου, και επειδη το PC που εχεις συνδεδεμενο στο internet εχει...Norton ή AVG και εσυ εισαι σιγουρος οτι το PC σου ειναι "καθαρο" οποτε κι αυτα που περασες στο στικακι ειναι "καθαρα" επισης. Αμ δε.... ;D Ας μη γινομαστε υπερβολικοι, απλα λιγο προσοχη θελει, δεν χρειαζεται ενα PC για καθε εφαρμογη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου