Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Marshall 2555SL Slash Signature (Jubilee)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά ενός Marshall 2555SL Slash Signature.

 

1127201265452PM-DSC04625_edited-1.jpg

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο μοντέλο ενισχυτή.

 

Ανάμεσα σε αυτόν και σε JCM800 2203 (όχι reissue), τι θα επιλέγατε και γιατί?

(Αφορά βέβαια προσωπικό γούστο του καθενός στον ήχο, αλλά θα ήθελα να πάρω μια γενική εικόνα..)

 

Επίσης, για να αξιολογήσω την προσφορά που μου έχει γίνει, σε τι τιμές πιστεύετε οτι κυμαίνεται πλέον η αγορά του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας απο τους τελευταιους καλους μαρσαλ των 80'ς με diode clipping...(για την ακριβεια led clipping).

Σαν μαρσαλ δεν ειχε το κλασσικο ηχοχρωμα ενος μαρσαλ καθως ηταν λιγο πιο στρογγυλος και "ρυθμισμενος" πανω στα VINTAGE 30's που κατασκευαστηκαν μαζι με αυτον(οχι τα σημερινα αλλα αυτα που χρησιμοποιει η mesa boogie στα 16Ω).

Ειναι γενικα ενας ενισχυτης με πολυ καλη φημη,καθαρο καναλι,μπουστ,λουπα αλλα χωρις το signature sound της marshall...(JCM800,JMP 4 holes)

Αναμεσα σε αυτον και τον 2203 εγω προσωπικα θα διαλεγα τον 2203 αλλα εγω δε θεωρω σημαντικο το καθαρο,το μπουστ και τη λουπα...

Αν εχει καποια αξια,ο Wizard Modern Classic ειναι μια tweakαρισμενη εκδοση του jubilee...

 

Τωρα για τη τιμη,υπαρχουν παρα πολλες εκδοσεις...η φωτο που παραθετεις ειναι η SLASH εκδοση που θα ειναι μαλλον τσιμπημενη...

Αυτος που εχω παιξει ηταν ενας 2250(25-50 βατ) και κοστιζε 1500 δολλαρια(σε μαγαζι της νεας υορκης).Φανταζομαι οτι καπου κοντα στο 1700αρι ειναι καλη τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση blackie.

 

Όντως η περιγραφή σου ανταποκρίνεται σε ότι "βγάζουν" αυτοί οι 2 ενισχυτές.

 

Στην δύσκολη εποχή που ζούμε, ευτυχώς μπορώ να έχω την δυνατότητα αυτή τη στιγμή,

να αγοράσω έναν απο τους δύο ενισχυτές που προανέφερα.

 

2555SL ή 2203.

 

-Ο 2555SL είναι όντως ένας Silver Jubilee 2555.

(Και ο πρώτος Signature ενισχυτής που έβγαλε ποτέ η Marshall).

 

Επίσης βασικός ενισχυτής (O Silver Jubilee 2555) του Joe Bonamassa και του John Frusciante.

 

-O 2203 είναι ο κλασσικός καλός 800άρης 100w που όλοι αγαπάμε.

 

Έχω παίξει και με τους 2 ενισχυτές και σίγουρα είναι ανάμεσα σε οτι καλύτερο έχει βγάλει ποτέ η Marshall.

 

Το "κακό" είναι οτι μπορώ να αγοράσω μόνο τον ένα και δεν μπορώ να αποφασίσω,

"με ελαφρά τη καρδία", ποιόν...

 

Τείνω προς τον 2555SL λόγω σπανιότητας.

(Με το σκεπτικό οτι 2203 μπορώ να βρώ και μελλοντικά, αλλά τον 2555SL όχι τόσο εύκολα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις βρει silver jubilee ή γενικά hot rotted marshall και έχεις τα χρήματα χτύπα τον άνετα,

έπαιξα πέρσι στο εξωτερικό με τον 2550 και μου έπεσε το σαγόνι....

Απο τους 2 θα επέλεγα τον 2555 με κλειστά τα μάτια,

Παρόλα αυτά οι τιμές τους είναι υψηλές για τη τσέπη μου, να σε ρωτήσω χωρίς να θέλω να είμαι αδιάκριτος, πόσο τους βρήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Για marshall ειναι καλος.

Πιστευω ομως οτι σε 7-8 μηνες θα βρεις τα πολλα του ελατωματα......

Προσωπικα (επειδη τον ειχα!) θα ελεγα να πας σε κατι πιο ποιοτικο και ευελικτο,

γιατι οταν τον βαλεις διπλα σε καλους ενισχυτες θα καταλαβεις οτι το 2014 δεν αξιζει καν τα λεφτα του (που δεν ειναι και λιγα.....)

 

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα (επειδη τον ειχα!) θα ελεγα να πας σε κατι πιο ποιοτικο και ευελικτο,

γιατι οταν τον βαλεις διπλα σε καλους ενισχυτες...

 

Όπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, τον έχω το συγκεκριμένο ενισχυτή. Δεν έχω κάποιο άλλο Marshall ούτε έχω παίξει για να κάνω συγκρίσεις. Ο συγκεκριμένος είναι εξαιρετικός, έχει ότι θα ήθελα σε ένα Marshall (για αυτό τον πήρα όταν τον πέτυχα). Θα γίνει και retubing μέσα στο επόμενο διάστημα.. Τον έχω κουμπωμένο σε μία Marshall 1960Vintage 4x12 (Vintage 30's) και κελαηδάει. Τον είχα πάρει 1300 ευρώ μεταχειρισμένο, έτσι για την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις την ευκαιρια να τον αγορασεις σε καλη κατασταση και σε λογικη τιμη, κατ'εμε καν'το. Φυσικα αν εχεις τη δυνατοτητα να τον ακουσεις θα μπορεις να καθορισεις ο ιδιος αν σου κανει, ωστοσο θα παραθεσω και γω τη δικη μου γνωμη για να εχεις ενα ικανο δειγμα να αντλησεις συμπερασματα.

 

Εχω και τους δυο (2555sl & 2203) και μπορω να σου πω οτι αν επρεπε να κρατησω εναν θα ηταν ο 2555sl. Διαφορα στον ηχο υπαρχει αναμεσα στους δυο και αν πρεπει να τη συνοψισω θα ελεγα οτι ο 2555sl ειναι πιο dark/smooth/polished ενω ο 2203 πιο bright/edgy/raw.

 

Λιγο πιο λεπτομερως:

Ο 2555sl εχει σαφως περισσοτερο gain. Αν δεν παιζεις καφρομεταλ μπορεις ανετα να παιξεις καρφι στο lead καναλι. Απ την αλλη ο 2203 χρειαζεται το boosterακι του για να πιασει τα επιπεδα του 2555. Επισης, το eq του ειναι πολυ πιο διαδραστικο απο του 2203 με αποτελεσμα εν συγκρισει ο 2203 να ακουγεται μονοδιαστατος. Τελος, εχει δυο καναλια σε συγκριση με τον 2203 που εχει ενα. Το πρωτο καναλι εχει δυο mode (καθαρο και crunch) και το αλλο ειναι το lead. To setup αυτο ενδεχομενως να σου φανει πιο χρησιμο απο του 2203 αν κανεις live και εχεις εναλλαγες μεταξυ καθαρου/βρωμικου (σε βαθμο που δεν σε καλυπτει το χαμηλωμα απ το volume της κιθαρας). *Bonus: εχω την αισθηση οτι σε χαμηλο volume ακουγεται καλυτερα απ τον 2203. Προς υπερασπιση του 2203, ακομα και αν παιξεις με το eq και ανεβασεις το treble,presence, ποτε δεν θα πετυχεις ακριβως το αγαπημενο bite του 2203.

 

Και οι δυο ειναι εξαιρετικοι παντως και κανενας δεν ειναι κακη επιλογη οπως και να χει. Το θεμα ειναι απλα να καλυψεις τις αναγκες σου με την πρωτη προσπαθεια. Σε αυτους τους δυο κατεληξα για high gain εχοντας αλλαξει πολλους marshall(-ειδης) (ειχα: 6100 μονταρισμενο, 2466, lee jackson xls1000, laney vh100r (ιδιο στυλ) - εχω παιξει: jcm900, dsl, tsl, jvm, afd100 - εχω: 2203, 2555, 18w, plexi, jtm45)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Για marshall ειναι καλος.

Πιστευω ομως οτι σε 7-8 μηνες θα βρεις τα πολλα του ελατωματα......

Προσωπικα (επειδη τον ειχα!) θα ελεγα να πας σε κατι πιο ποιοτικο και ευελικτο,

γιατι οταν τον βαλεις διπλα σε καλους ενισχυτες θα καταλαβεις οτι το 2014 δεν αξιζει καν τα λεφτα του (που δεν ειναι και λιγα.....)

 

 

Αναμενουμε εναγωνιως ενα παραδειγμα "καλου ενισχυτη"...που απ'οσο φανταζομαι δε θα ειναι και μαρσαλ καθ'οτι "για μαρσαλ καλος ειναι μωρε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αναμενουμε εναγωνιως ενα παραδειγμα "καλου ενισχυτη"...που απ'οσο φανταζομαι δε θα ειναι και μαρσαλ καθ'οτι "για μαρσαλ καλος ειναι μωρε"...

 

;D ;D

 

Marshall και αηδιες....μονο και μονο το γεγονος οτι το 90% του ροκ εχει γραφτει με αυτους δειχνει τι ΧΑΛΙΑ ενισχυτες ειναι.... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου