Προς το περιεχόμενο

Ποιό distortion;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ανοιγω αλλο θέμα να μην γεμίζει το φορουμ.

 

Προσπαθω να φτιάξω σιγα σιγά Pedalboard και να μην χρησιμοποιώ καθολου την πεταλιερα (korg toneworks 3000). Είπα να ξεκινήσω απο τις βρωμιές (overdrive, dist) τις οποιες θα βαζω μπροστα στον ενισχυτή και να κρατησω προς το παρων την πεταλιερα στη λουπα του ενισχυτή για τα mod effects,delay,reverb.

 

Εχω το joyo ultimate drive, πολύ ικανοποιητικό αλλα δεν μου φτάνει η βρωμιά του.

Σκέφτομαι να παρω το blackstar ht dual λογω των πολλών ηχητικών δυνατοτήτων.

Ποια αλλη επιλογη αξιολογη υπαρχει για αρκετα βαρυ dist μεχρι τα 200 ευρω?

 

Σημ, η κιθαρα μου ειναι μια στρατ με τους custom shop 69.

 

Επισης, νομίζω πως το ht dual δεν ειναι true bypass. Ειναι "κακο" αυτο για τον ηχο μου; Καπου διαβασα τον Sf να λεει πως χρειάζεται εστω ενα buffered πεταλι οταν χρησιμοποιοεις καλωδια πανω απο 2 μετρα. (φυσικά χρησιμοποιώ ακομη και μεγαλυτερα απο 2 μετρα.)

 

Αυτά σαν βασικές απορίες! Καλο βραδυ σε ολους!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχουμε ακούσει τόσα πολλά για τα blackstar αντικειμενικά μπορεί να είναι ποιοτικά πετάλια αλλα ...για μένα όμως το ερώτημα είνα το εξής :

Ο ήχος του απ'ότι εχω ακούσει είναι πολύ παχύς ,και προφανώς κοντά στον drive ήχο των blackstar ht ενισχυτών ..

εάν δεν είσαι του "ουυυ χεβιμεταλ και ξερο ψωμι" ήχου ,τότε νομίζω πως το blackstar δεν χρειάζεται.Υπάρχουν προτιμότερες επιλογές για πιο "light" ήχο. Το MXR custom badass distortion είναι πολύ καλή επιλογή κατ'εμέ,και σε μισή τιμή !  ;D

Τα RAT θα 'θελα πολύ να τα ακούσω αλλα δηστυχώς δεν τα βρίσκω !! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστωγια τις προτασεις και φυσικα θα τις ψαξω απλα απο ολα αυτα που μου προτεινεις στον ηχο που ζηταω ποιο ειναι πιο κοντα?Επισης προχθες πηγα και δοκιμασα το VOX Bulldog πεταλι ειναι λαμπατο και οκ εβγαζε καλο ηχο κτλπ ειναι ευελικτο αλλα οκ δυσκολο να εδινα 193 ευρω αυτη την στιγμη δηλαδη προτιμω εναν συνδυασμο πεταλιων με λιγοτερα χρηματα.

Eπισης διαθετω λαμπατο ενισχυτη εχω τον VOX valvetronix 50 watt.

oχι αδερφε μακρυα,

εχω δοκιμασει και το mayhem και ειναι πολυ βρωμικα...

εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη και να παρεις καποιο distortion στα 200 ευρω.

Πιστεψε με υπαρχει διαφορα.Υπαρχουνε παρα πολυ καλα πεταλια σε αυτη την τιμη.

Και βεβαια παντα παιζει ρολο που θα τα κουμπωσεις ;) ;) ;)

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρωην κατοχος των Blackstar HT DUAL και HT METAL μπορω να σου πω οτι το gain στο ht dual θα σε καλυψει απολυτα και όπως αναφερθηκε και πιο πανω ειναι παρα πολυ ευελικτο λογω του isf και δινει πολυ ογκο.Για ροκ ,hard ροκ ειναι οτι πρεπει.Με κλειστα ματια πηγαινε σε blackstar..Το ht metal με τονους gain ειναι αυτο που λεει..μονο για μεταλ..  ;)

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ρε παιδες!

 

Δοκιμασα το metal muff με την stratocaster μου και το gain του ηταν αυτο που χρειάζομαι. Για να ειμαι ακριβης, οχι στο 100%. Καπου στο 70% htan ok. Βεβαια δεν με ικανοποίησε τοσο ποιοτικά. Πιστευω το ht dual και λογω λαμπας θα ειναι πιο αληθινο και ζεστο.

 

Εχει κανεις σαν παιξει με το metal muff? Το ht dual το φτανει σε βρωμια; (οσο μπορουμε να τα συγκρινουμε φυσικα.)

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το fat foot του telegun . Παίζω με strat και ότι και να έχω δοκιμάσει δε με ικανοποιησε όπως αυτό . Κάνε οικονομιες και πάρτο ή ψαξε στις αγγελιες του νοιζ (γυρω στα 200 euro κυμαινονται μεταχειρισμενα). Για το blackstar εχω να πω ότι ειναι παρα πολυ καλο , αλλα λιγο μονοδιαστατο με metal προσανατολισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ρε παιδες!

 

Δοκιμασα το metal muff με την stratocaster μου και το gain του ηταν αυτο που χρειάζομαι. Για να ειμαι ακριβης, οχι στο 100%. Καπου στο 70% htan ok. Βεβαια δεν με ικανοποίησε τοσο ποιοτικά. Πιστευω το ht dual και λογω λαμπας θα ειναι πιο αληθινο και ζεστο.

 

Εχει κανεις σαν παιξει με το metal muff? Το ht dual το φτανει σε βρωμια; (οσο μπορουμε να τα συγκρινουμε φυσικα.)

 

Εχω παιξει και με τα δυο.Ναι.Το δευτερο καναλι του ht dual φτανει τα gain του muff αλλα ειναι πιο ζεστα.Δεν ξυνουν οπως του muff και δεν εχεις επιλογη για mid scoop.Νομιζω πως το muff με χαμηλο κουρδισμα ακουγεται πιο γκαζι.Αλλα και παλι γουστα ειναι αυτα..Θα σου πω μονο οτι το muff το κρατησα κανα μηνα και το dual κανα δυο χρονια και εβγαλα πολλα γκαζια σε πολλα live με την μπαντα μου που γενικοτερα βαραμε...Επισης φιλαρακι και κιθαριστας των πρασσειν αλογα που πλεον παιζουν μεταλ χρησιμοποιει το dual σε live..

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες είστε πολύ λάθος αν πιστεύετε ότι τα blackstar πετάλια δεν είναι all around εκτος ίσως αν έχει κάποιο συγκεκριμένο η εταιρία που δεν το ξέρω και είναι αποκλειστικά για "μεταλ και ξερό ψωμί" που λέει και ο φίλος πιο πάνω. Εγώ δεν έχω κάν το dual, έχω το distx. Η μόνη διαφορά τους είναι ότι αντί να έχω 2 κανάλια, όποτε θέλω να περάσω απο τον ένα ήχο στον άλλο στρίβω απλα το gain. Παίζω με gibson les paul και squier cv 50's tele & strat. Τα μπλούζ που έχω παίξει με το πετάλι αυτό στο 2-3 gain και τη στρατ δεν τα εχω ξαναπαίξει. Ο ήχος είναι πολύ ζεστός και απίστευτος. Μην κολλάτε, πάρτε το με κλειστά τα μάτια...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου