Προς το περιεχόμενο

Ποιό distortion;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες είστε πολύ λάθος αν πιστεύετε ότι τα blackstar πετάλια δεν είναι all around εκτος ίσως αν έχει κάποιο συγκεκριμένο η εταιρία που δεν το ξέρω και είναι αποκλειστικά για "μεταλ και ξερό ψωμί" που λέει και ο φίλος πιο πάνω. Εγώ δεν έχω κάν το dual, έχω το distx. Η μόνη διαφορά τους είναι ότι αντί να έχω 2 κανάλια, όποτε θέλω να περάσω απο τον ένα ήχο στον άλλο στρίβω απλα το gain. Παίζω με gibson les paul και squier cv 50's tele & strat. Τα μπλούζ που έχω παίξει με το πετάλι αυτό στο 2-3 gain και τη στρατ δεν τα εχω ξαναπαίξει. Ο ήχος είναι πολύ ζεστός και απίστευτος. Μην κολλάτε, πάρτε το με κλειστά τα μάτια...

Συμφωνω. Ακομα και με το HT METAL μπορεις να παιξεις blues,ποσο μαλλον με το ht dual.

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδες είστε πολύ λάθος αν πιστεύετε ότι τα blackstar πετάλια δεν είναι all around εκτος ίσως αν έχει κάποιο συγκεκριμένο η εταιρία που δεν το ξέρω και είναι αποκλειστικά για "μεταλ και ξερό ψωμί" που λέει και ο φίλος πιο πάνω. Εγώ δεν έχω κάν το dual, έχω το distx. Η μόνη διαφορά τους είναι ότι αντί να έχω 2 κανάλια, όποτε θέλω να περάσω απο τον ένα ήχο στον άλλο στρίβω απλα το gain. Παίζω με gibson les paul και squier cv 50's tele & strat. Τα μπλούζ που έχω παίξει με το πετάλι αυτό στο 2-3 gain και τη στρατ δεν τα εχω ξαναπαίξει. Ο ήχος είναι πολύ ζεστός και απίστευτος. Μην κολλάτε, πάρτε το με κλειστά τα μάτια...

 

Εννοείται ότι τα σπάνε τα blackstaria...!!!!Είχα παλιά το HT Dual και έσπερνε...απλά το έδωσα γιατί πήρα ενισχυτή και καθόταν!!!

 

Απλά ρωτάω για τα Rat pedals αν έχει κανείς άποψη...

 

Υ.Γ. ΣΤο Dual μου άρεσε πολύ το crunch κανάλι (πράσινο)...φοβερός ήχος!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις! λογικά μου φτάνει το ht dual. Οσο για το αλλο που ρωτησα που ειναι buffered? Παιζει ρολο στον ηχο? ΓΙα να μην απαντησε κανεις μαλλον ειναι λεπτομερεια ετσι;

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις! λογικά μου φτάνει το ht dual. Οσο για το αλλο που ρωτησα που ειναι buffered? Παιζει ρολο στον ηχο? ΓΙα να μην απαντησε κανεις μαλλον ειναι λεπτομερεια ετσι;

Δεν έχει διαφορά στο αυτί μου...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙα να μην απαντησε κανεις μαλλον ειναι λεπτομερεια ετσι;

 

Καθολου λεπτομερεια,μια ΑΛΥΣΙΔΑ εφε χωρις κανενα buffered πεταλι (δηλ.μονο με true by pass πεταλια) θα σου δημιουργησει σοβαρο προβλημα απωλειας σηματος (ειδικα αν χρησιμοποιεις καλωδια με μεγαλυτερο μηκος απο 3 μετρα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου λεπτομερεια,μια ΑΛΥΣΙΔΑ εφε χωρις κανενα buffered πεταλι (δηλ.μονο με true by pass πεταλια) θα σου δημιουργησει σοβαρο προβλημα απωλειας σηματος (ειδικα αν χρησιμοποιεις καλωδια με μεγαλυτερο μηκος απο 3 μετρα).

 

Απωλεια σηματος θα δημιουργησει αλλα με μεγαλυτερα καλωδια. Το κατα ποσο θα τη καταλαβει ο κιθαριστας (ειδικα οταν παιζει με μπαντα) υποκειται στο αυτι του καθενος. Εγω με 2.5 μετρα καλωδιο απο τη κιθαρα, περιπου μισο μετρο μεταξυ 6-10 πεταλιων (αναλογως τι χρησιμοποιω) και 3μετρο καλωδιο προς τον ενισχυτη δεν ακουω διαφορα. Ολα τα πεταλια που εχω ειναι ΤΒ εκτος απο τρια που προσφερουν επιλογη ΤΒ ή buffer.

 

Δες το video για να καταλαβεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πετάλι δεν είναι true bypass αλλά εχει τρομερά ουδέτερο σήμα. Το συνδέω σε σειρά πριν απο τη πεταλιέρα μου και δεν αλλιώνει καθόλου τον ήχο της.

Το rat που ρωτάς το είχα άχτι πολύ καιρό, το πήρα απο ένα φίλο για δοκιμή και δεν μου άρεσε καθόλου. Μίλια μακριά και πολύ πίσω απο το Blackstar. Μου έκατσε μόνο για ήχους στυλ Sabbath. Δεν μου άρεσε καθόλου σαν overdrive Ούτε καν για κραντσ ήχους που υποτίθεται ότι είναι...μακριά...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πετάλι δεν είναι true bypass αλλά εχει τρομερά ουδέτερο σήμα. Το συνδέω σε σειρά πριν απο τη πεταλιέρα μου και δεν αλλιώνει καθόλου τον ήχο της.

Το rat που ρωτάς το είχα άχτι πολύ καιρό, το πήρα απο ένα φίλο για δοκιμή και δεν μου άρεσε καθόλου. Μίλια μακριά και πολύ πίσω απο το Blackstar. Μου έκατσε μόνο για ήχους στυλ Sabbath. Δεν μου άρεσε καθόλου σαν overdrive Ούτε καν για κραντσ ήχους που υποτίθεται ότι είναι...μακριά...

 

 

Ο qrd1981 δεν ρωταει για το Proco Rat,εαν αναφερεσαι σε αυτο.Μιλαει πιθανον για το Distortion (SDT-1 ) απο Rat Pedals .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο qrd1981 δεν ρωταει για το Proco Rat,εαν αναφερεσαι σε αυτο.Μιλαει πιθανον για το Distortion (SDT-1 ) απο Rat Pedals .

 

Ακριβώς τα handmade τα Ελληνικά...έχει κανείς άποψη???!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου