Προς το περιεχόμενο

Αγορά εξοπλισμού απο Αμερική: customs check?


kaisos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει φέρει κανέις εξοπλισμό απο Αμερική μεταφέροντας το στη βαλίτσα του; Παράδειγμα αν έχεις μια πεταλιέρα στις αποσκευές σου υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τελωνεία, φόρους κ να σου βγεί τελικά η αγορά απο ευκαιρία σε συμφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εφερα και επειδη ηρθα μεσω φρανκφουρτης (ε.ε) στο αεροδρομιο(ελληνικο) μας ειπαν οσοι θελουμε να δηλωσουμε οτι φεραμε κατι να περασμουμε απο εδω , οι υπολοιποι εξω. Ε και την κοπανησαμε ολοι!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προβλημα εαν το εχεις στην βαλιτσα σου, δεν το δηλωνεις και τελειωσε η υποθεση. Δεν μπορουν να αποδειξουν οτι το αγορασες απο Αμερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρχεσαι κατ'ευθείαν από Αμερική (χωρίς ενδιάμεση στάση στην Ευρώπη) το διακινδυνεύεις, αν σου γίνει έλεγχος θα πρέπει να αποδείξεις ότι το μηχάνημα κάνει κάτω από 50 ευρώ αλλοιώς υπάρχει περίπτωση να στο ΚΑΤΑΣΧΕΣΟΥΝΕ και να πάς αργότερα να το πάρεις αφού αυτοί θα έχουν πιστοποιήσει την αξία του (πάνω στην οποία θα πληρώσεις 7% δασμούς και 18% ΦΠΑ ) (δηλ.( (αξία+7%) χ 18% ).

Βέβαια σπάνια σε σταματάνε αλλά αν σε σταματήσουν και πέσεις σε ψείρα τελωνιακό θα έχεις πρόβλημα.

Αν έρχεσαι από χώρα της ΕΟΚ no problem.

 

 

ΔΑΣΜΟΙ & ΦΟΡΟΙ ΑΠΟ ΗΠΑ

 

 

http://www.trade.gov/td/tic/tariff/eu_vat.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα πως μπορουν να αποδειξουν οτι το αγορασε απο Αμερικη και δεν το ειχε μαζι του απο Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ fleamail

 

Παλαιότερα υπήρχε ειδική υπηρεσία που δήλωνες στο αεροδρόμιο (κατά την αναχώρηση) το αντικείμενο που θα έπαιρνες μαζί σου στο εξωτερικό , έτσι ώστε αν σε σταματούσαν στην επιστροφή , να μπορούσες να αποδείξεις ότι το είχες φέρει από την Ελλάδα. Δεν ξέρω ισχύει ακόμα αυτό ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα υπήρχε ειδική υπηρεσία που δήλωνες στο αεροδρόμιο (κατά την αναχώρηση) το αντικείμενο που θα έπαιρνες μαζί σου στο εξωτερικό , έτσι ώστε αν σε σταματούσαν στην επιστροφή , να μπορούσες να αποδείξεις ότι το είχες φέρει από την Ελλάδα. Δεν ξέρω ισχύει ακόμα αυτό ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!

 

ΔΗΛΩΣΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΩΣΕΙΣ!

(χωρίς πλάκα άν δεν έχεις μαζί σου το δηλωτικό και σε πιάσουν στην επιστροφή και αυτόματα θεωρούν ότι το αγόρασες από το εξωτερικό και έτσι θα πληρώσεις φόρο!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω παντως παλια επαιρνα μια παλιοκιθαρα των 5000 δρχ τη δηλωνα στο αεροδρομιο ως "ηλ κιθαρα" χωρις λεπτομερειες πολλες και ερχομουν με την κιθαρα των 5000 δολλαριωνπχ και τους ελεγα οτι "να αυτη ειναι η ηλεκτρικη κιθαρα που ειχα κατα την αναχωρηση μου..."

 

και ολοι ηταν ευχαριστημενοι!!!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το SUPERFUNK …και εγώ έφερα διάφορα (ελεκτρονικ μουσικά όργανα/εξοπλισμό) στην βαλίτσα μου, και με κάλεσαν εκ των υστέρων για έλεγχο, γιατί μέσα από τα x-ray μηχανήματα είδαν κάτι στη βαλίτσα μου…εγώ τελικά πλήρωσα, …ακόμα βγήκα κερδισμένος με σχέση τις τιμές εδώ !

 

Και να προσθέσω, εάν σε πιάσουν, εσύ έχεις την ευθύνη να αποδείξεις ότι δεν το αγοράσεις από την Αμερική. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις sites/μαγαζιά στην Ευρώπη EU, που συνήθως έχουν καλύτερες τιμές από Ελλάδα, και δεν πληρώνεις επιπλέον φόρο.

 

Αστέρ

nbsp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου