Προς το περιεχόμενο

Δοκιμή Ταμπούρων


thedrpapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

ψηφιζω Ludwig acrolite και gabriel  ;)

 

Μαζί σου. Από τα πρώτα αυτά τα δύο μου άρεσαν και εμένα.

 

Πάντως αυτό που μου έκανε κλικ περισσότερο απ' όλα, ήταν το Omar Hakim signature. Το βρήκα πολύ «ξεκάθαρο» στον ήχο του.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούμαρα. Δεν είναι άχρηστος ήχος. Ίσα ίσα.

 

εχεις δικιο,ΧΙΛΙΑΔΕΣ τραγουδια με ταμπουρο χωρις σουρντινα εχουν γινει τεραστιες επιτυχιες... ;D ;D..

 

Φούμαρα ^2. Δηλ. όλα πάνε βάση των επιτυχιών; :P

 

Η μισή jazz σκηνή (ειδικά πριν τη δεκαετία του '40) παίζει με φυσικό ήχο ταμπούρου. Επίσης, (το ξέρεις απλά στο υπενθυμίζω) Dave Weckl, Steve Smith, Vinnie Colauita, Buddy Rich, Steve Gadd,  παίζουν αρκετές φορές χωρίς σουρντίνα ακόμα και σε lives. 

 

Δε λέω ότι σε ηχογραφήσεις χρησιμοποιούνται πολύ, αλλά δεν είναι άχρηστος ήχος. Προς Θεού!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φούμαρα ^2. Δηλ. όλα πάνε βάση των επιτυχιών; :P

 

Η μισή jazz σκηνή (ειδικά πριν τη δεκαετία του '40) παίζει με φυσικό ήχο ταμπούρου. Επίσης, (το ξέρεις απλά στο υπενθυμίζω) Dave Weckl, Steve Smith, Vinnie Colauita, Buddy Rich, Steve Gadd,  παίζουν αρκετές φορές χωρίς σουρντίνα ακόμα και σε lives. 

 

Δε λέω ότι σε ηχογραφήσεις χρησιμοποιούνται πολύ, αλλά δεν είναι άχρηστος ήχος. Προς Θεού!

 

+12:5

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι σε ηχογραφήσεις χρησιμοποιούνται πολύ, αλλά δεν είναι άχρηστος ήχος. Προς Θεού!

 

OK για τα δικα μου γουστα..τοτε ειναι αχρηστος,δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε μου γιατι να σου πω την αληθεια μου ακουγεται σαν ταπερ... ;D

 

παίζει με φυσικό ήχο ταμπούρου

 

με Αφυσικο  ;D ηχο θες να πεις...τι σοϊ snare drum ειναι ενα snare drum χωρις...snare...? ;D

 

η αληθεια ειναι βεβαια οτι μονο να ροκ...ξερω οποτε αυτα τα τζαζ και τα φιουζια που λες δεν τα πολυξερω.... ;D...δωσε μου ενα καλο back beat και ειμαι ενας χαρουμενος ανθρωπΑς...αυτα τα κουλτουριαρικα και τα περιεργα snare χωρις snare τα αφηνω για εσας τους ποιοτικους καλλιτεχνες  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  αλλα εκεινο που μου εκανε εντυπωση ηταν το black panther που ανεβασε ο Hampis (Μπαμπη μηπως μπορεις να ανεβασεις εκεινο που μου εδειξες στο στουντιο σου οταν ειχα ερθει να δω την Gretch ; )!!!

 

To black panther mayan ειναι ενα εργο τεχνης , να σκεφτεις η γυναικα μου το θελει στο σαλονι σαν επιπλο  ;D ;D

το αλλο που σου εδειξα ηταν το Worldmax black brass 14 x 6,5

εξαιρετικο και VFM ταμπουρο

το Omar Hakim που αναφερθηκε ανωτερω ειναι ισως μαζι με το Joey Jordison τα καλυτερα signaturte ταμπουρα που υπαρχουν κατα τη γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με Αφυσικο  ;D ηχο θες να πεις...τι σοϊ snare drum ειναι ενα snare drum χωρις...snare...? ;D

 

η αληθεια ειναι βεβαια οτι μονο να ροκ...ξερω οποτε αυτα τα τζαζ και τα φιουζια που λες δεν τα πολυξερω.... ;D...δωσε μου ενα καλο back beat και ειμαι ενας χαρουμενος ανθρωπΑς...αυτα τα κουλτουριαρικα και τα περιεργα snare χωρις snare τα αφηνω για εσας τους ποιοτικους καλλιτεχνες  ;D

 

Καλό backbeat θα έχεις μόνο με καλό drummer. Δεν πα να του δώσεις και τα κατσαρόλια της θείας απέναντι.

Ένα δωράκι

 

Γίνεται και έτσι. (λέει ο ποιοτικός καλλιτέχνης) :)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος ο θείος αλλα not exactly my cup of tea.. ;D

 

Ασε που οταν εγω μιλαω για back beat & ηχο snare περισσοτερο  κατι τετοιο εννοω  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρη τωρα διαπιστωσα οτι ανεβασαμε το ιδιο ταμπουρο !! ;D ;D ;D ;D

Δεν πειράζει Μπάμπη. Έτσι έχουμε σφαιρικότερη εικόνα, αφού είναι το ίδιο ταμπούρο σε διαφορετικές συνθήκες ηχογράφησης και διαφορετικούς χώρους.

Πολύ ωραίος ήχος και παίξιμο. :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Άλλο ένα βίντεο που δείχνει την αξία του ταμπούρου και χωρίς σουρντίνα απ' το μεγάλο Weckl.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου