Προς το περιεχόμενο

2014 - Νέα Keyboards/Synths (NAMM14)


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μανώλη, προφανώς τα slots αφορούν τράπεζες ήχων για τις SuperNATURAL και PCM μηχανές σύνθεσης, σωστά; Δεν έχουμε virtual SRX εδώ φαντάζομαι, έτσι;

Υποτίθεται ότι παίζουν μπάλα τα πάντα όπως στο integra, με τις μόνες διαφορές ότι: α) έχω 2 slot αντί 4 και β) τα αρχεία δεν είναι included αλλά downloaded. Το δεύτερο καλό;

 

Επίσης, πρέπει να παίζει και το παρακάτω.

photo0.thumb.PNG.fff23e1861d6fb9aaeb25cff54e3347c.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φαντάζομαι όταν βγουν όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά στη φόρα θα μάθουμε τι ακριβώς μνήμη είναι αυτή στην οποία αποθηκεύονται οι βιβλιοθήκες από το Axial site, πόση θα είναι, και προφανώς θα βγαίνουν συνεχώς καινούργιες τράπεζες ήχων. Μια χαρούλα. Τελικά δεν έχουμε ξερό analog/physical modeling και PCM. Έχουμε μίξη και των δύο. Κρίμα που λόγω εγκατάλειψης των ARX επεκτάσεων δεν μου κάθισε ποτέ καλά η SuperNatural στο μάτι. Από ό,τι καταλαβαίνω θα πρέπει να είναι πάνω-κάτω όπως η τεχνολογία της Sample Modeling που ήδη δουλεύω στον υπολογιστή μου. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα πούμε όπως πρέπει κι όχι όπως μας συμφέρει...

Ναι, πες τα εσυ γιατι εγω δουλευω στο synth τμημα της Yamaha και ειμαι προκατειλημμένος...

 

...επεξεργασία δειγμάτων σε ένα όργανο που δουλεύει με δείγματα είναι ο sample editor; Ναι ή ου;
Ου. Επεξεργασια δειγματων γινεται (και) οταν ενα δειγμα απο τη ROM/RAM/Card κλπ περναει απο τη sound engine (φιλτρo, LFO/EG κλπ) και αλλαζει ο ηχητικος του χαρακτηρας. Οτι κανουν δηλαδη ολα τα full editing rompler synths.

 

Αν επεξεργασία δειγμάτων είναι το πέρασμά των δειγμάτων της ROM ή οποιασδήποτε επέκτασης από τη synth engine, τότε όλα τα ROMplers κάνουν επεξεργασία δειγμάτων.

Χαιρω πολυ, το εγραψα παραπανω.

 

Αυτό το κάνει μία χαρά το FA 06, καθότι διαθέτει δείγματα σε ROM, αλλά και δυνατότητα φόρτωσης νέων βιβλιοθηκών δειγμάτων σε ειδική non-volatile μνήμη.
Χαιρω πολυ επισης, τουλαχιστον για το πρωτο μερος της προτασης. Για το δευτερο μερος (δυνατότητα φόρτωσης νέων βιβλιοθηκών δειγμάτων σε ειδική non-volatile μνήμη) δεν ειμαι σιγουρος, για το αν δηλαδη το FA φορτωνει βιβλιοθηκες ηχων ή αν το FA φορτωνει νεα δειγματα με σκοπο την επεξεργασια τους απο τη sound engine για την παραγωγη νεων ηχων. Αλλο "βιβλιοθηκες ηχων" και αλλο "νεα δειγματα".

Γι αυτο εξαλλου ρωτησα παραπανω

"τελικα φορτωνει νεα samples/waves ωστε να μπορει να τα επεξεργαστει απο την rompler sound engine του, οπως κανει με τα waves της ROM, ή οχι?"

 

Η sample RAM που φορτώνονται τα δείγματα για τα pads είναι άλλο καπέλο.

Εεεεεεελα! 2894558.png Αυτο που λεμε παραπανω δηλαδη, αυτο που λεει και η Roland δηλαδη ("Samples cannot be used as wave data for the sound engine") και συ κανεις πως δεν καταλαβαινεις. Αυτο το "αλλο καπελο" ειναι το sampler του οργανου, και τα samples του ΔΕΝ μπορουν να επεξεργαστουν απο την sound engine του!!!

Τα περι ανακριβειων λοιπον αλλου.

 

Ρητορική ερώτηση: οπαδιλίκι είναι

Το να κατηγορείς μανιωδώς τα προϊόντα όλων των εταιρειών πλην της αγαπημένης σου, και να σε λούζει κρύος ιδρώτας μπας  και άλλη εταιρεία βγάλει μηχάνημα με ίδια ή καλύτερα specs, σε ίδια ή χαμηλότερη τιμή από αυτό που εσύ προσφάτως αγόρασες.

"ιδια ή και καλυτερα specs..." χαχαχα, καλο ρε Cyclops, καλο...pmpl.gif

 

Να (σου) ξαναπω εδω για ακομα μια φορα οτι δεν εχω "αγαπημενη εταιρεια", ριξε ενα ματι στο setup μου και θα το καταλαβεις. Δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα να πω κατι καλο για οποιαδηποτε εταιρεια αρκει να το αξιζει. Και για μενα, τα μονα synths της Roland που ακουγονται πανω του μετριου ειναι τα V-Synth και το μικρο Gaia, και μιλαω κυριως για την τελευταια δεκαετια. Τα υπολοιπα δεν...

Το νεο FA δε, Δεν...Κι απ'οτι βλεπεις, δεν ειμαι ο μοναδικος, 9 στους 10 βριζουν τον ηχο του. Τα παραπονα σου στη Roland.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φαντάζομαι όταν βγουν όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά στη φόρα θα μάθουμε τι ακριβώς μνήμη είναι αυτή στην οποία αποθηκεύονται οι βιβλιοθήκες από το Axial site, πόση θα είναι,

Είναι flash αλλά και να μάθεις πόση είναι δεν έχει σημασία, για την ώρα τουλάχιστον.

 

και προφανώς θα βγαίνουν συνεχώς καινούργιες τράπεζες ήχων. Μια χαρούλα.

Κανονικά όλες οι SRX/ARX (SN). Ίδωμεν...

 

Τελικά δεν έχουμε ξερό analog/physical modeling και PCM. Έχουμε μίξη και των δύο.

Σε επίπεδο performance ναι.

 

Κρίμα που λόγω εγκατάλειψης των ARX επεκτάσεων δεν μου κάθισε ποτέ καλά η SuperNatural στο μάτι.

Δεν εγκαταλείφθηκαν ακριβώς. Οι ARX είναι SuperNatural. Απλά τώρα αντί να πουλάει κάρτες ARX σε μορφή hardware που κοστίζουν, σου τις παρέχει "δωρεάν" μέσα στο ίδιο το μηχάνημα ή ως αρχείο για φόρτωμα στα slots.

 

(Ακόμα και στο integra να σου έκανε δώρο όλες τις κάρτες ως hardware, αν έπρεπε να αλλάζεις set, θα έπρεπε να ήσουν συνέχεια με ένα κατσαβίδι στο χέρι και φυσικά Power OFF and reboot). Τώρα όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά).

 

Αν προσέξεις στο integra, τα slots είναι θέσεις μνήμης για να μπορείς να φορτώνεις εντελώς δωρεάν όποια SRX ή/και όποια ARX (SN) κάρτα θέλεις. Ο περιορισμός κατά κάποιον τρόπο είναι τα slots σε περίπτωση ταυτόχρονης αναπαραγωγής από διαφορετικές επεκτάσεις. Από την άλλη για φαντάσου στο FA να αγόραζες 12 κάρτες SRX και 6 κάρτες SN που φοράει το integra.....

 

Από ό,τι καταλαβαίνω θα πρέπει να είναι πάνω-κάτω όπως η τεχνολογία της Sample Modeling που ήδη δουλεύω στον υπολογιστή μου. ::)

Περίπου, αλλά χωρίς υπολογιστή και με ότι συνεπάγεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επεξεργασια δειγματων γινεται (και) οταν ενα δειγμα απο τη ROM/RAM/Card κλπ περναει απο τη sound engine (φιλτρo, LFO/EG κλπ) και αλλαζει ο ηχητικος του χαρακτηρας. Οτι κανουν δηλαδη ολα τα full editing rompler synths.

Αυτό γίνεται και στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Για το δευτερο μερος (δυνατότητα φόρτωσης νέων βιβλιοθηκών δειγμάτων σε ειδική non-volatile μνήμη) δεν ειμαι σιγουρος, για το αν δηλαδη το FA φορτωνει βιβλιοθηκες ηχων ή αν το FA φορτωνει νεα δειγματα με σκοπο την επεξεργασια τους απο τη sound engine για την παραγωγη νεων ηχων. Αλλο "βιβλιοθηκες ηχων" και αλλο "νεα δειγματα".

Γι αυτο εξαλλου ρωτησα παραπανω

"τελικα φορτωνει νεα samples/waves ωστε να μπορει να τα επεξεργαστει απο την rompler sound engine του, οπως κανει με τα waves της ROM, ή οχι?"

Κατ'αρχήν όταν λες "βιβλιοθήκες ήχων" εννοείς patch data ή patch data μαζί με waves/samples ?

 

Επίσης, μου έχεις δώσει την εντύπωση πως έχεις μπερδέψει αυτό που αναφέρεις με το sampler.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξςςς......το λυσαμε. Κανεις δε βγηκε υπερανω, κανεις υπερ..κατω :P, τσαμπα χαλιεστε, ο αναγνωστης αν ενδιαφερεται θα καταληξει στην επικρατεστερη αποψη ως προς την εγκυροτητα, οχι σε αυτη με τους περισσοτερους χαρακτηρισμους. Και δε σημαινει πως μια λιγοτερο εγκυρη αποψη χαρακτηριζει αρνητικα αυτον που την κατεθεσε, ετσι ωστε να το παιρνουμε πατριωτικα.  Κατανταει κουραστικο καποια στιγμη, δε συμφωνειτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πριν ξεκινήσουμε, παραθέτω και πάλι την σελίδα με τα specs εδώ.


Μπορει να φορτωσει νεες κυματομορφες, περαν απο αυτες που εχει στη ROM, και να φτιαξει ηχο με αυτες?

Ναι, από βιβλιοθήκες ήχων που θα σου παρέχει ο κατασκευαστής και θα τις φορτώσεις στα slots.

 

Οπως κανουν δηλαδη τα Motif/MOXF, Fantom, Kronos, Waldorf Blofeld κλπ κλπ κλπ?

Το Fantom κάνει και κάτι παραπάνω. Εκτός από τις βιβλιοθήκες σε μορφή SRX για το Fantom-X και ARX για το Fantom-G, μπορεί να φορτώσει και απλά wav ή loops που στη συνέχεια ο χρήστης μπορεί να τα αναθέσει στην sound engine για παίξιμο π.χ. κλαρίνο ή στα pads για triggering. Στην περίπτωση των Fantom-X και Fantom-G η wave RAM αλλά και η πολυφωνία είναι κοινή και για τα δύο τμήματα, ας μου επιτραπεί η έκφραση (rom sample engine & user sample engine) με μέγιστο 512Mbytes ή 1Gbytes maximum. Εξαιρούνται στα Fantom-G οι κάρτες ARX όπου η κάθε μία έχει δικό της hardware slot με δικό της (εντελώς ανεξάρτητο) επεξεργαστή & sound engine με δικό της γραφικό (editing) περιβάλλον και σαφώς δική της πολυφωνία που δεν απασχολεί την πολυφωνία του οργάνου.

 

Ή αυτο δεν γινεται και ο χρηστης μπορει να φτιαξει ηχο μονο με τις ηδη υπαρχουσες κυματομορφες της ROM, οπως αλλα rompler σαν τα Yamaha MO/MOX, Korg M50 κλπ κλπ?

Μπορεί με όσες κυματομορφές είναι loaded - active εκείνη τη στιγμή.

 

Εννοω patch data χωρις νεες waves/samples. Αν το FA φορτωνει βιβλιοθηκες ηχων οι οποιες περιεχουν patch data ΚΑΙ νεες waves/samples πες το μας να το ξεκαθαρισουμε, εχω ρωτησει 500 φορες αν το FA μπορει να φορτωσει νεα samples περαν της ROM και να τα επεξεργαστει και απαντηση δεν παιρνω.

Δεν το λέω εγώ, το αναφέρει στα specs, βλέπε Sound Generator Section - Wave Expansion Slots.

 

Δεν νομιζω. Η Roland ειναι ξεκαθαρη:

"Samples cannot be used as wave data for the sound engine".

Το παραπανω το αναφερει στα specs του sampler:

 

Sampler

Format - 16-bit linear, 44.1 kHz, WAV/AIFF/MP3 import supported

Maximum Polyphony - 8

Number of Samples - 16 Pads x 4 Banks

 

* Samples cannot be used as wave data for the sound engine.

 

Μ'αυτο το ρημαδι το "Samples cannot be used as wave data for the sound engine" εσυ τι καταλαβαινεις? Οτι τα samples του sampler μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο την sound engine για κατασκευη νεων ηχων ή οχι? Εγω λεω ΟΧΙ!

Σαφώς και εγώ λέω όχι αλλά...

Εσύ λες όχι νομίζοντας ότι από αυτό το σημείο φορτώνονται δείγματα τύπου instument waves για παίξιμο από το κλαβιέ, π.χ. κλαρίνα.

Όχι.

Το συγκεκριμένο, όπως πολύ σωστά αναφέρει, αφορά καθαρά και μόνο το τμήμα του ""SP-404"" που δεν είναι τίποτα άλλο από τα 16pads όταν τα φορτώσεις με audio λούπες με 8 νότες πολυφωνία και 32Gigabytes χωρητικότητα και που είναι εντελώς ανεξάρτητο τμήμα στο μηχάνημα, κάτι σαν δωράκι. Άλλωστε στο ίδιο section αναφέρει όπως ήδη διάβασες και παρέθεσες πιό πάνω... polyphony 8. Είναι δυνατόν να έχει το sound engine πολυφωνία 8 ?

 

Λάθος section κοιτάς.

To σωστό section είναι αυτό που λέει Sound Generator Section και που έχει πολυφωνία 128 και που διαθέτει 2 slots και που αναφέρει τι ακριβώς είναι (Wave Expansion Slots) και σε τι εξυπηρετούν.

* The wave expansion slots are rewritable internal waveform memory. You can download data from the Axial sound library site and write it via a USB flash drive into the FA's internal wave memory (slot).


Όλα τα παραπάνω είναι μία δική μου απλή μετάφραση - απόδοση των εννοιών και τεχνικών χαρακτηριστικών που διαβάζω από το επίσημο link του κατασκευαστή όπως όλοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

 

ERROR.          Απλά.

 

....

 

 

Μην υποτιμάτ ο ένας τις γνώσεις του άλλου... Συζήτηση που πραγματικά ανοίγει τρύπες στο νερό ..και δε κερδίζει κανείς, ίσως το αντίθετο...

 

Άντε μη κάνω κάνα θρεντ τώρα με αγορά μεταχειρισμενου synth και σας κάνω να ξεχάστε ότι καινούριο θα βγάλει η οποιαδήποτε εταιρία...

 

Να σας αφιερώσω και μια από τις αγαπημένες μου μουσικές..

 

Apres la pluie 2 - Rene aubry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου