Προς το περιεχόμενο

2014 - Νέα Keyboards/Synths (NAMM14)


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να περιμένουμε κάτι νέο σε flagship workstation μέχρι τη NAMM Μανώλη ή μπα;;;... ???

μπα... Den kseri ego apo afta...

 

Αστα αυτα,ελα πες μου δεν θα τα πω πουθενα  ;D

 

Άστο, χαμένος κόπος, είναι πιστός στον πληροφοριοδότη. Και βραστά αυγά να του βάλεις στις μασχάλες, και φάλαγγα να του κάνεις, δεν μαρτυράει. ;D ;D ;D

 

 

Πάντως, ως προς αυτό:

 

Διαβασε και τα specs παρακατω για να καταλαβεις για τι οργανο μιλαμε:

 

www.roland.com/products/en/FA-06/#products-tab-03

 

εγώ μπήκα και διάβασα, και αν διάβασα καλά, και αν το IQ μου με βοηθάει, μου φαίνεται ότι πρόκειται για full-fledged synth workstation (όχι απλά performance synth), με pcm-based καθώς και supernatural μεθόδους σύνθεσης (όχι μόνο sample-based), καθώς και δυνατότητα για εισαγωγή βιβλιοθηκων δειγμάτων και patches και αποθήκευση σε μόνιμη μνήμη αποθήκευσης δειγμάτων, καθώς και full-fledged sampler, καθώς και full sequencer, και pads. Αν είναι μέχρι 1500-1600€, είναι σαφώς πιο συμφέρουσα αγορά από κάτι MoFX, Krome και τα τοιαύτα. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Cyclops νομιζω οτι κανεις πως δεν καταλαβαινεις ή δεν θες να καταλαβεις. Και μιλαμε συνεχεια για τα προφανη που δυστυχως σ'αυτο το απιστευτο φορουμ δεν ειναι καθολου προφανη, κι αυτο κουραζει υπερβολικα. Εγω μα τον Τουτατη εχω κουραστει να γραφω τα ιδια και τα ιδια. Δεν ειναι δυνατον να συζηταμε 500 χρονια τωρα για τα απολυτως προφανη και παντα να υπαρχει καποιος/οι και να ρωτανε "γιατι" ή να αναρωτιουνται για τα απολυτως βασικα.

 

- "Μη πηδηξεις απ'τον 25ο οροφο γιατι θα γινεις αλοιφη!"

- "Γιατι?".... ???

Ε τι "γιατι" ρε μεγαλε? Γιατι ΕΤΣΙ! Αν δεν το καταλαβαινεις τι να λεμε? eyeroll.gif

 

Νομίζω πρέπει κάποια στιγμή να καθορίσουμε πόσες και ποιες είναι οι κατηγορίες των synths; Έχουμε μόνο small, medium, large, ή έχουμε και ενδιάμεσες;

Εχουμε κατηγοριες τιμης πρωτα απ'ολα. Θες να κρινεις ενα synth απ'την τιμη του? Για σενα λοιπον το Moog Voyager ειναι το καλυτερο synth στην αγορα.

 

Εχουμε κατηγοριες ποιοτητας κατασκευης. Θες να κρινεις ενα synth απ'την ποιοτητα κατασκευης του? Οποτε για σενα ολα τα μη-μεταλλικα/κατασκευασμενα απο πλαστικο synths ειναι κατωτερα.

 

Δεν σου αρεσουν τα πληκτρολογια με synth action και γουσταρεις μονο τα βαρυκεντρισμενα? Ολα τα μη-βαρυκεντρισμενα synths ειναι μαπα για σενα.

 

Γουσταρεις μονο τα Made In Japan synths και θεωρεις τα Made In China "πατατες'? Θεωρεις τοτε αυτοματα οτι το Kurzweil PC3 K ειναι υποδεεστερο απο το Roland GAIA επειδη το πρωτο ειναι Made In China και το δευτερο Made In Japan.

 

Εισαι...Ολυμπιακος? Τα Clavia (Nord) synths ειναι τα καλυτερα synths στον πλανητη! Kαι πως να μην ειναι, αφου ειναι...κοκκινα??

 

Απ'την αλλη, θες να κρινεις ενα synth απο την SYNTH ENGINE του, δηλαδη το βασικοτερο κομματι ενος Synthesizer? Θες να κρινεις δηλαδη ενα Synthesizer σαν Synthesizer και οχι...σαν επιπλο/ονομα/εμφανιση? Τοτε ξεχνας ολα τα παραπανω ασχετα και καταλαβαινεις γιατι ενα Voyager των τρεισημισι χιλιαδων ευρω ειναι πιο basic κι απ'τα basic συγκρινομενο με ενα Blofeld keyboard των εφτακοσιων ευρω.

 

Απλα πραγματα, τα υπολοιπα ειναι ανεκδοτα.

 

Ένα πολύ καλό synth workstation θα πρέπει να είναι πλήρες σε όλους τους τομείς και να μην υστερεί κάπου.
Δεν υπαρχει κατι τετοιο.

 

ένα hardware synth δεν είναι μόνο η μηχανή σύνθεσης, εξάλλου αυτή είναι πλέον μόνο software.
Για πες μας που το διαβασες αυτο γιατι ετσι που παμε θα ξεχασουμε και τι ειναι hardware synth... ::)

 

Μηχανές σύνθεσης, καθώς και soundsets, υπάρχουν απείρως καλύτερες σε VST.
Συγκρινεις εντελως ασχετα πραγματα μεταξυ τους και μπερδευεις hardware μουσικα οργανα με software προγραμματα. Το να φτιαξει καποιος ενα VST ειναι το μονο ευκολο, γι αυτο και υπαρχουν κατι χιλιαδες εκει εξω. Οποιος ειναι μαγκας ομως ας προσπαθησει να υλοποιησει το φανταστικο soft synth του σε hardware μορφη και να φτιαξει ενα πραγματικο Μουσικο Οργανο, οτι ειναι δηλαδη τα hardware synths. Μαντεψε ποσοι μπορουν να κανουν κατι τετοιο. Ελαχιστο-ελαχιστοι! "Μαγκιες" μεσω software κανει και η γατα μου. ;D

 

Καπου ειδα προχτες ενα soft πολυφωνικο Minimoog. Φτιαξε μας ρε μεγαλε ενα hardware πολυφωνικο Minimoog ή ενα οποιοδηποτε πολυφωνικο αναλογικο synth, ή εστω ενα ψηφιακο hardware synth, ετσι για να καταλαβεις δηλαδη τη δυσκολια του να κατασκευαζεις ενα πραγματικο οργανο, και θα σου βγαλουμε το καπελο. Αλλα (τους) βαζω δυσκολα...

 

For goodness sake, χωρίς aftertouch δε μπορείς να λέγεσαι ούτε flagship, ούτε top of the top, αλλά midrange.

For goodness sake, καρφι δεν μας καιγεται για το aftertouch. Εχουμε κι εχουμε δει synths με aftertouch που ειναι κατα τα αλλα για Κλοτσιες! Εδω ερχεται και κολλαει η παλια παροιμια "καποιου του χαριζανε ενα γαιδαρο κι αυτος τον κοιταζε στα δοντια", aka "καποιου του πουλησαν μια Ferrari στα 5,000€ και τον χαλασε το...χρωμα της". ;D ;D ;D

 

εγώ μπήκα και διάβασα, και αν διάβασα καλά, και αν το IQ μου με βοηθάει, μου φαίνεται ότι πρόκειται για full-fledged synth workstation (όχι απλά performance synth), με pcm-based καθώς και supernatural μεθόδους σύνθεσης (όχι μόνο sample-based), καθώς και δυνατότητα για εισαγωγή βιβλιοθηκων δειγμάτων και patches και αποθήκευση σε μόνιμη μνήμη αποθήκευσης δειγμάτων, καθώς και full-fledged sampler, καθώς και full sequencer, και pads.

Δηλαδη σαν να λεμε οτι εχει πολλες sound engines και κανει και sampling και αρα ειναι κατα πολυ ανωτερο απο το Jupiter-80. Μάιστα...

Αλλα specs διαβαζουμε Cyclops ή καποιος απο τους δυο μας κατι δεν καταλαβε. Αυτο ας πουμε δεν σου χτυπησε καποιο καμπανακι?

"Samples cannot be used as wave data for the sound engine"

 

Το specs ετσι οπως ειναι γραμμενα (μου) δειχνουν ενα Performance synth. Το βλεπω στην κατηγορια του Yamaha MX λοιπον. Υπομονη και θα δουμε...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον: Εφόσον έχει synth, sequencer, effects, είναι synthesizer workstation, period. Πάμε παρακάτω.

2ον: Η μηχανή σύνθεσης ενός hardware synth, είναι κάτι παραπάνω από ένα ειδικά γραμμένο software που τρέχει σε ειδικά επιλεγμένα DSPs πάνω στην πλακέτα του μηχανήματος; Αν όχι, please define.

3ον: Μια χαρά διάβασα για τα δείγματα που φορτώνεις στα PADS, ότι δεν χρησιμοποιούνται στην synth engine, παρά μόνο για playback κατά το παίξιμο του μηχανήματος, είτε σε realtime, είτε σαν tiggers από τον sequencer. Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Επίσης μάλλον σου διέφυγε ότι δείγματα από το site της Roland φορτώνονται σε ειδική μνήμη όπου και αποθηκεύονται για χρήση με τη synth engine. Αυτό είναι το sample player.

4ον: Δεν ανέφερα πουθενά για Moog Voyager ή άλλο μηχάνημα της εταιρίας.

5ον: Aftertouch χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, ΕΚΤΟΣ από αυτούς που το μηχάνημά τους δεν διαθέτει και προσπαθούν να δικαιολογήσουν την αγορά του. Εξάλλου τα flagship synths/workstations έχουν. Δε νομίζω να βάζουν κάτι περιττό που δε χρησιμοποιεί ο εκάστοτε χρήστης. Εδώ κοτζάμ CS80 είχε πολυφωνικό aftertouch, θα χαρακτηρίσουμε πολυτέλεια το channel aftertouch επειδή δεν έχει το δικό μας synth; ::)

6ον: Και τα FA 06/08 αλλά και τα Jupiter 50/80, καθώς και το Integra-7 παίζουν με παραπλήσιας τεχνολογίες μηχανές σύνθεσης: PCM-based, αλλά και hybrid/modeling-based SuperNatural. Από το πιο φτηνό μέχρι το πιο ακριβό και εξοπλισμένο σαν αστακό synth, και η μία σύνθεση και η άλλη. Δεν χαρακτήρισα υποδεέστερο το Jupiter 80.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον: Εφόσον έχει synth, sequencer, effects, είναι synthesizer workstation, period.

To "synth" περιμενε να το δουμε...

 

2ον: Η μηχανή σύνθεσης ενός hardware synth, είναι κάτι παραπάνω από ένα ειδικά γραμμένο software που τρέχει σε ειδικά επιλεγμένα DSPs πάνω στην πλακέτα του μηχανήματος;

Η sound engine ενος hardware synth ειναι συνδυασμος software & hardware, και οχι οπως γραφεις "μόνο software". Τα εχεις μπλεξει λιγο, εδω δεν μιλαμε για τα MiKo synths της Open Labs που τρεχουν...Windows XP με διαφορα προγραμματα.

 

3ον: Μια χαρά διάβασα για τα δείγματα που φορτώνεις στα PADS, ότι δεν χρησιμοποιούνται στην synth engine, παρά μόνο για playback κατά το παίξιμο του μηχανήματος...
Σοβαρη ενδειξη οτι το νεο synth της Roland ειναι ενα Performance synth και οχι ενα full synth.

 

4ον: Δεν ανέφερα πουθενά για Moog Voyager ή άλλο μηχάνημα της εταιρίας.
To ανεφερα εγω.

 

5ον: Aftertouch χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, ΕΚΤΟΣ από αυτούς που το μηχάνημά τους δεν διαθέτει και προσπαθούν να δικαιολογήσουν την αγορά του.

;D ;D Τι να δικαιολογησω βρε Cyclops? H Yamaha μας κανει χαρη που μας πουλαει το MOXF σε αυτη την τιμη, με ή χωρις aftertouch, πλακα κανεις? Το aftertouch ΔΕΝ χρησιμοποιειται απο ολο τον κοσμο οπως νομιζεις, προσωπικα σπανια χρησιμοποιουσα aftertouch και σπανια χρησιμοποιω aftertouch ακομα και σημερα. Ξερεις, τα μισα μου synths εχουν aftertouch. So what?

 

Εδώ κοτζάμ CS80 είχε πολυφωνικό aftertouch, θα χαρακτηρίσουμε πολυτέλεια το channel aftertouch επειδή δεν έχει το δικό μας synth; ::)
Το CS80 ασε τι ειχε, κοιτα καλυτερα τι δεν ειχε. To aftertouch ειναι ενα ωραιο "εξτραδακι" οπως εχω ξαναγραψει, σε αντιθεση με το velocity το οποιο ειναι βασικοτατο και γι αυτο δεν υπαρχει synth τα τελευταια τουλαχιστον 25 χρονια που να μην το εχει.

 

6ον: Και τα FA 06/08 αλλά και τα Jupiter 50/80, καθώς και το Integra-7 παίζουν με παραπλήσιας τεχνολογίες μηχανές σύνθεσης: PCM-based, αλλά και hybrid/modeling-based SuperNatural. Δεν χαρακτήρισα υποδεέστερο το Jupiter 80.
Συμφωνα μ'αυτα που νομιζεις και γραφεις οτι εχει το FA06, ακουγεται πολυ ανωτερο του Jupiter-80. Μη τρεχεις ομως και κανε υπομονη. To οτι παιζει ηχους των Integra-7/Jupiter 80 δεν σημαινει οτι εχει και την sound engine τους. Και το Yamaha MX ειναι τιγκα απο ηχους των Motif XS/MOX. Και? Απλα τους παιζει. Στο basic editing βρισκεται η μεγαλη διαφορα του με τα Motif XS/MOX.

 

Κανε υπομονη ξαναλεω και μη τρεχεις και ασε να δουμε τι τελικα ειναι το ("τόσο χλιαρό" οπως εσυ εγραψες) FA06, ενα full synth ή ενα Performance synth? 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "synth" περιμενε να το δουμε...

 

Βλέπε παρακάτω. 8)

 

Η sound engine ενος hardware synth ειναι συνδυασμος software & hardware, και οχι οπως γραφεις "μόνο software". Τα εχεις μπλεξει λιγο, εδω δεν μιλαμε για τα MiKo synths της Open Labs που τρεχουν...Windows XP με διαφορα προγραμματα.

 

Το πιο πρόσφατο definition που έδωσα σου κάνει; (Software που τρέχει σε ειδικά DSPs στην πλακέτα του μηχανήματος) ???

 

Σοβαρη ενδειξη οτι το νεο synth της Roland ειναι ενα Performance synth και οχι ενα full synth.

 

Επίσης βλέπε παρακάτω. 8)

 

;D ;D Τι να δικαιολογησω βρε Cyclops? H Yamaha μας κανει χαρη που μας πουλαει το MOXF σε αυτη την τιμη, με ή χωρις aftertouch, πλακα κανεις? Το aftertouch ΔΕΝ χρησιμοποιειται απο ολο τον κοσμο οπως νομιζεις, προσωπικα σπανια χρησιμοποιουσα aftertouch και σπανια χρησιμοποιω aftertouch ακομα και σημερα. Ξερεις, τα μισα μου synths εχουν aftertouch. So what?

Το CS80 ασε τι ειχε, κοιτα καλυτερα τι δεν ειχε. To aftertouch ειναι ενα ωραιο "εξτραδακι" οπως εχω ξαναγραψει, σε αντιθεση με το velocity το οποιο ειναι βασικοτατο και γι αυτο δεν υπαρχει synth τα τελευταια τουλαχιστον 25 χρονια που να μην το εχει.

 

Ωραία, επομένως στείλε ένα γράμμα στη Yamaha να αφαιρέσουν το aftertouch από τα κλαβιέ τους, αφού κανένας δεν πρέπει να το χρησιμοποιεί, εφόσον δε σου χρησιμεύει εσένα. Σωστά; Προσωπικά εκμεταλλεύομαι όλες τις δυνατότητες realtime control που μου δίνει ένα μηχάνημα, και δε θεωρώ καμία άχρηστη. Αν εσύ θεωρείς άχρηστο κάτι που εκατομμύρια μουσικοί παγκοσμίως χρησιμοποιούν, μεγειά σου με χαρά σου. 8)

 

Συμφωνα μ'αυτα που νομιζεις και γραφεις οτι εχει το FA06, ακουγεται πολυ ανωτερο του Jupiter-80. Μη τρεχεις ομως και κανε υπομονη. To οτι παιζει ηχους των Integra-7/Jupiter 80 δεν σημαινει οτι εχει και την sound engine τους. Και το Yamaha MX ειναι τιγκα απο ηχους των Motif XS/MOX. Και? Απλα τους παιζει. Στο basic editing βρισκεται η μεγαλη διαφορα του με τα Motif XS/MOX.

 

Τα Jupiter 50/80 και Integra-7 δεν έχουν την ίδια μηχανή σύνθεσης. Σε κάποια σημεία υπερτερούν τα keyboards, σε κάποια άλλα το rack.

Επειδή δεν έχεις διαβάσει τι έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα, για να σε διευκολύνω, κι επειδή μου αρέσει να μιλάω με στοιχεία (και όχι με οπαδικά κριτήρια, εξάλλου έχω κράξει τη Roland πολλάκις) αν ξέρεις αγγλικά, θα καταλάβεις ακριβώς τι λέει ο άνθρωπος εδώ:

 

 

 

 

"Basically, it is an Integra, as far as all the sound structure, that is totally Integra"

 

Επομένως, αν το Integra είναι full-blown synthesizer, είναι και τα FA 06/08.

 

Κανε υπομονη ξαναλεω και μη τρεχεις και ασε να δουμε τι τελικα ειναι το ("τόσο χλιαρό" οπως εσυ εγραψες) FA06, ενα full synth ή ενα Performance synth? 8)

 

Σύμφωνα με τα standards μου, έχοντας το Fantom-G στη διάθεσή μου, και σύμφωνα με τη λογική εξέλιξη των πραγμάτων, θα έπρεπε να έχει παρουσιάσει κάτι τουλάχιστον αντάξιο των Motif XF Kronos/Kronos X, αν όχι παραπάνω. Γι' αυτό και ο χαρακτηρισμός "χλιαρό". Από midrange του στυλ FA, MoXF, Krome και λοιπά, έχουμε μπουχτίσει. Δε μου λέει κάτι να παρουσιάσει ένα μηχάνημα της midrange κατηγορίας, που σκορπάει MoFX και Krome σαν τραπουλόχαρτα. Κανένα επιπέδου Kronos, άντε επιτέλους να δούμε από Yamaha και Roland, γιατί μέχρι στιγμής τους έχει πάρει τα σώβρακα, και αναβιώνοντας στις VA μηχανές του μηχανήματα όπως το MonoPoly και MS20, όταν οι προαναφερθείσες θα μπορούσαν να ενσωματώσουν μηχανές προσομείωσης θηρίων όπως CS80, JP8 κλπ κλπ κλπ, και να κάνουν τη μεγάλη επιστροφή.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ την συζήτηση από την αρχή και αναρωτιέμαι ποιος αγοράζει αυτά τα όργανα?Ακόμη και ερασιτέχνης να είσαι στα ίδια χρήματα βρίσκεις kronos ή fantom g ελαφρώς μεταχειρισμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moog Sub 37 - Paraphonic Analog Synthesizer

 

http://www.moogmusic.com/imgs/SUB_37_TRIBUTE.pdf

 

A new Moog Paraphonic synth -  the Sub 37  - from what we can see of the panel image posted it is:

 

    Paraphonic - multiple voices through a single VCA and filter

    Dual oscillators with a single Sub

    LPF Filter with vriable slope  from 6 to 24db

    Multidrive

    Programable arp

    Two LFO's/Mods

    Buttons and knobs for some hidden functions

    At least 16 memories

    37 keys

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edessaios στα χίλια ευρώ που θα κοστίζει, δε πρόκειται να βρεις

κάτι από αυτά που προαναφέρεις εκτός αν το πάτησε νταλίκα

πρώτα. Εγώ θα περιμένω να το δω πάντως γιατί μου κίνησε την

περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edessaios στα χίλια ευρώ που θα κοστίζει, δε πρόκειται να βρεις

κάτι από αυτά που προαναφέρεις εκτός αν το πάτησε νταλίκα

πρώτα. Εγώ θα περιμένω να το δω πάντως γιατί μου κίνησε την

περιέργεια...

Ο κύριος Χναράκης παραπάνω ανέφερε για τιμή κάτω των 2000 και θεώρησα ότι πρόκειται για τιμές της τάξεως των 1700.Ναι αν έχει 1000 τότε έχεις δίκιο.Προσωπικά πάντως και πάλι θα κοιτούσα για άλλα όργανα όμως πχ fantom x,korg m3 που ακόμη και στα 1000 ευρώ βρίσκει κανείς πλέον εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου