Προς το περιεχόμενο

Harley Benton PJ Bass απο Thomann 5 χορδο


tsolberg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, μολις χτες παρελαβα το μπασο στην τιμη των 130 ευρω (εκτος μεταφορικων)

 

Εντυπωσεις με απλα λογια για την τιμη του αρκετα καλο μου φαινεται..εξαλλου πρωτη φορα ασχολουμε με 5χορδο δε ξερω κ πολλα!!

Παρακατω μπορειτε να ακουσετε, να μου πειτε τις δικες σας εντυπωσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα, στον ηχο καλο ακουγεται στην αισθηση στο χερι ειναι λιγο αγριο!!

Βάλτου φλατ

 

Μάλλον είσαι κιθαρίστας?

Φαίνεται ε;

 

Εντυπωσεις με απλα λογια για την τιμη του αρκετα καλο μου φαινεται....

Με τέτοια τιμή δεν θα μπορούσε να είναι τίποτε άλλο.

Όσο για εντυπώσεις δεν μπορώ να πω. Καλό ακούγεται αλλά το test είναι να το πιάσεις στα χέρια σου (ή να το ακούσεις από κάποιον που ξέρει να "στύβει" χοντρόχορδα) και να παίξεις με amp. Κανένα μπάσο που είχα/έχω δεν ακούστηκε ποτέ το ίδιο μέσα από amp και μέσα από κάρτα ήχου.

 

Αλλά ότι και να σου πει κανείς, του δείχνεις την απόδειξη και κρύβεται.

 

Με γειές και να το χαρείς μαζί με το γκρουπάκι (αυτοί σου είπαν να παίξεις μπάσο; )

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Tι εννοείς ότι στο χέρι είναι άγριο;Το φινίρισμα του μπράτσου είναι άγριο (συμβαίνει σε φτηνά όργανα);Οι χορδές είναι ψηλά (παντού ή μόνο στα πρώτα τάστα λόγω κακοκομμένου nut);Το tension είναι πολύ ψηλό;Τι εννοείς;

 

Όσο για τη συμβουλή του να βάλεις flatwound χορδές,έχουν όντως πιο μαλακή αίσθηση.Ο ήχος τους όμως είναι πολύ διαφορετικός (και κατ'εμέ πολύ συγκεκριμένος),οπότε σίγουρα δοκίμασέ τες σε κάποιο άλλο μπάσο φίλου κτλ,αλλιώς θα βλαστημάς και θα περιμένεις πώς και πώς να τις αλλάξεις.

 

 

2.Όσο για το amp/κάρτα ήχου :.Ένα μπάσο μπορεί να ακουστεί DI στην κάρτα ήχου καλύτερα από κάποιον ενισχυτάκια που δεν ξέρει να ρυθμίζει ήχο ή κάποιον κακό practice amp.Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο.Ας βάλουμε σε αυτό και το ότι προφανώς διαφορετικό ηχείο+κουτί ηχείου (θες καμπίνα;θες combo;θες παίδια;θες κοψίδια;φάε τον φίλο μου τον πούμπα!) pushάρει τον αέρα σε έναν ενισχυτή μπάσου,χρωματισμένο από μια πολύ συγκεκριμένη προενίσχυση,και διαφορετικό είναι το να είσαι DI ή με προσομείωση ενισχυτή και να ακούς από monitor/headphones  κτλ.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι το test είναι το πώς αποδίδει στην εφαρμογή που το θέλεις.Αν το μπάσο το θες για ηχογράφηση στο σπίτι και ακούγεται μάπα στην κάρτα ήχου,τι να το κάνεις αν ακούγεται ωραία στον ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είσαι κιθαρίστας?

Φαίνεται ε;

Νομίζω αρκετά!!!  ::)

 

Μια χαρά είναι το μπασάκι για 130 ευρώ!!! Η μόνη μου "ένσταση" είναι προς το 5χορδο... Γιατί αν ήταν 4χορδο είχες μία ελπίδα ότι θα παίζει... Τα 5χορδα (ειδικά τα φθηνά) είναι πονεμένη ιστορία!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα Ηarley Benton,εχω κ γω ενα τετραχορδο βεβαια.Τιμιο για τα λεφτα του υπερ του δεοντος.Για τα ''πιασιματα'' του θα συμφωνησω, ειναι λιγο ακομψο οπως καθεται στα χερια αλλα πιστευω ειναι το τελευταιο που πρεπει να απασχολει καποιον σε αυτες τις τιμες οργανων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλα παιδια για τις απαντησεις σας

 

Κιθαριστας κ πολυ ερασιτεχνης ειμαι, ασχολουμε κ λιγο με μπασο...

 

Ολα αυτα που ειπατε, με τι το παιζεις, εξοπλισμος κλπ δικιο εχετε ολα αλλαζουν απο εξοπλισμο σε εξοπλισμο, χωρο σε χωρο κ παει λεγοντας ασφαλως.

 

Οταν λεω αγριο (ξαναλεω χωρις εμπειρια) εννοω οτι ειναι λιγο ροπαλο το μπρατσο κ το ζυγισμα του οταν εισαι ορθιος δεν ειναι καλο.

 

Ολα αυτε σε σχεση με ενα Squier Vibe 50s που εχω, 4χορδο βεβαια..

 

Αυτο για εξασκηση μεσα στο σπιτι το πηρα, τωρα θα μου πεις δεν εχεις στρωσει στο 4χορδο μου θες κ 5χορδο αλλα κλασικος ελληνας τι να κανουμε  ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαριστας κ πολυ ερασιτεχνης ειμαι, ασχολουμε κ λιγο με μπασο...

 

Άστα αυτά, τα τελευταία 30 live ως μπασίστας τα έχεις παίξει!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου