Προς το περιεχόμενο

Alfa Handcrafted Guitars, Ziricote OM steel string


Πνοή και Νύξη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαίνεται και ακούγεται πολύ ωραία και με όγκο και με γλύκα(χροιά) παίζεις αν είσαι εσύ?? και αρκετά καθαρά και καλά.

 

Μπράβο ;)

 

Μια παρατήρηση μόνο: αν δεν φαίνονταν τα γραναζάκια στο πίσω μέρος του Headstock στα κλειδιά και τα κάλυπτες, πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα κι από θέμα ασφάλειας, αλλά και από θέμα ομορφιάς και αισθητικής.

 

Φτιάξε μου μια με cutaway ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγχαρητήρια και από εμένα Φάνη.

Πολύ όμορφη και ο ήχος πάρα πολύ καλός και γλυκός,αυτός που θα ήθελα σε μιά ακουστική.

 

Άμα ήταν για μένα θα προτιμούσα να μην έχει αυτό το δοντάκι στο headstock.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκλα Κούκλα Κούκλα και φωνάρα τι άλλο θέλουμε?

 

Ολα προσεγμένα το headstock μ αρέσει πολύ, το βάψιμο, το εξωτικό ziricote, το καπάκι αλήθεια απο Αμερική ή Ευρώπη?

τα κλειδιά λίγο στις δύο Ε εκεί στο volute δεν καλοπατάνε αλλά δεν έχει καμμιά σημασία

 

Μονο που με βγάζεις απο το προγραμμα των 335 και με βάζεις ξανα στη πρίζα  για ακουστικές  ;D

Τυχερός ο νέος κάτοχος, νά ήμουν πάνω κάθε μέρα για καφέ :D

 

Μπράβο Φάνη φτιάχνεις αριστουργήματα

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

'Αψογη δουλειά οπτικά και ηχητικά.

Το μόνο που μου έλειψε είναι κάτι (logo ή κάτι άλλο) στην κορυφή του headstock.

 

Για το logo αμφιταλαντεύτηκα πολύ, η αλήθεια, να βάλω ή όχι. Τελικά με βοήθησε ο ιδιοκτήτης στο όχι.

 

Αν και χρησιμοποιώ τη λέξη "άψογη" με φειδώ, η κιθάρα σου μου δίνει αρκετές δικαιολογίες να τη χρησιμοποιήσω.

 

και καλά κάνεις. Το άψογο είναι κάτι που λείπει από το λεξιλόγιο των κατασκευών μου. Πάντα υπάρχει κάτι που με 'τρώει', που μπορεί να έκανα διαφορετικά, που να μη με κάνει 100% ευχαριστημένο. Έχω πλήρη συναίσθηση του τι είναι τέλειο αλλά από ένα επίπεδο και μετά, γίνεται εμμονή-αρρώστια=κακό.

 

Φαίνεται και ακούγεται πολύ ωραία και με όγκο και με γλύκα(χροιά) παίζεις αν είσαι εσύ?? και αρκετά καθαρά και καλά.

 

Μπράβο ;)

 

Μια παρατήρηση μόνο: αν δεν φαίνονταν τα γραναζάκια στο πίσω μέρος του Headstock στα κλειδιά και τα κάλυπτες, πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα κι από θέμα ασφάλειας, αλλά και από θέμα ομορφιάς και αισθητικής.

 

Φτιάξε μου μια με cutaway ;D ;D ;D

 

Δυστυχώς(ή ευτυχώς) οι κιθαριστικές μου ικανότητες δεν φτάνουν αυτές του Γιάννη Γκουγκουρέλα που με βοήθησε για το video. Tα open geared tuners είναι απόλυτα ασφαλή και λειτουργικά. Για την αισθητική πάω πάσο, είναι πάντα υποκειμενικό και σεβαστό. Για το cutaway πάω πάσο επίσης, έχω άλλη άποψη για το πως πρέπει να είναι ένα cutaway σε ένα ακουστικό όργανο και θα το χρησιμοποιούσα μόνο αν ήταν απολύτως απαραίτητο στο στυλ παιξίματος του μουσικού.

 

Ολα προσεγμένα το headstock μ αρέσει πολύ, το βάψιμο, το εξωτικό ziricote, το καπάκι αλήθεια απο Αμερική ή Ευρώπη?

τα κλειδιά λίγο στις δύο Ε εκεί στο volute δεν καλοπατάνε αλλά δεν έχει καμμιά σημασία

 

Όταν πρόκειται για sitka παίρνω απ' ευθείας από την πηγή (Alaska). Για τα κλειδιά μάλλον φταίει η σκίαση, είναι σημείο που 'πονάει' και το προσέχω πάντα.

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη συμμετοχή και τα σχόλια!

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και ένα δεύτερο και τελευταίο video, με fingerpicking, για να κλείσει ο κύκλος παρουσίασης της ΟΜ.

 

Ευχαριστώ και πάλι όσους πέρασαν από το thread και όσους συμμετείχαν.

 

εις το επανειδείν

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου