Προς το περιεχόμενο

νέα κατηγορία στις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε σεις!!! :)

 

Να γιατι εβαλα νουμερα 1 και 2. :D

 

Γιατι μενετε στο 1;

 

Αριθμησα τις αντιθετες πιθανες περιπτωσεις που ειτε (1) ψαχνει κανεις κατι συγκεκριμενο

 

Ειτε (2) απλα χαζευει καποιος τις αγγελιες (οχι κατι συγκεκριμενο) για να βρει ισως καποια συμφερουσα προσφορα σε κιθαριστικο πχ εξοπλισμο

 

Δεν ειπα σωνει και καλα οτι ολοι ψαχνουν "συγκεκριμενα" την 1 επιλογη!

 

Μην μου πειτε πως δεν μπαινετε αραια και πού στις αγγελιες σαν "βολτα στα μαγαζια" :D

 

Εγω πχ αν ψαχνω για gibson  συγκεριμενα, αυτο θα βαλω στην αναζητηση.

Τωρα αν ο πωλητης ειναι γκαου και την εγραψε Γibson, ε, αυτος χανει....;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ο πωλητής το γράψει σωστά τότε no problemo.

 

Στις αγγελίες υπάρχει μηχανή αναζήτησης,για παράδειγμα θα κοιτάξω κάρτα ήχου m-audio.

 

Αναζητάω m-audio και δεν βρίσκω τπτ,αναζητάω κάρτα ήχου και βλέπω τρεις τέσσερεις m-audio και αυτό έγινε γιατί γράψανε απλά κάρτα ήχου και δεν βάλανε και το m-audio μαζί.

 

Θα μου πεις αφού γράφεις και κάρτα ήχου στην αναζήτηση τι σε χαλάει?

 

Κάποιος μπορεί να το ψάχνει συγκεκριμένα m-audio γιατί σκέφτεται πως μόνο αυτή τον ενδιαφέρει και είναι περιτό να ψάξει σε όλες τις κάρτες και τζάμπα δεν θα βρει την κάρτα που αναζητάει.

 

Δεν γίνεται ακριβώς έτσι όπως το είπα απλά το έθεσα ως παράδειγμα  :)

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

και εγώ θα ήθελα να δω μία κατηγορία "πεταλάκια"

αυτό με τις δεκάδες αγγελίες που πουλάνε ένα ποτενσιόμετρο και μία γέφυρα εχει καταντήσει αηδία...το 90% των ανθρώπων που μπαίνουν εκεί ψαχνουν για πεταλάκια και εφέ...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ναι ορισμένοι αποφασίζουν να ξεστοκάρουν από ό,τι ποτενσιόμετρο γέφυρα nut μαγνήτη κλπ. τους έχει μείνει μετά από χρόνια ενασχόλησης... δικαίωμά τους αλλά ας έχουν μια κατηγορία δικιά τους...

 

Εγω πχ αν ψαχνω για gibson  συγκεριμενα, αυτο θα βαλω στην αναζητηση.

Τωρα αν ο πωλητης ειναι γκαου και την εγραψε Γibson, ε, αυτος χανει....;)

 

εγώ φίλε σου έγραψα 4 διαφορετικούς τρόπους να περιγράψει κανείς ένα πολυεφέ,

 

πεταλιέρα πολυεφέ petaliera multieffect

 

ΚΑΝΕΝΑ τους δεν ήταν ανορθόγραφο, ήταν όλα έγκυρα (αφού πάρα πολλοί γράφουν greeklish)  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αυτα που αναφερονται πιο πανω εμενα προσωπικα δεν μου αρσει το search που εχει.Πατας Θεσσαλονικη πχ κ δεν σου βγαζει την αγγελια που εχεις ανεβασει για αγγελια απο Θεσσαλονικη :o Τι με κεφαλαια, τι με μικρα, τι με τονο τι χωρις, καποιες οχι ολες τις φορες δεν τις βγαζει ολες.Βεβαια μπορει να κανω εγω κατι αλλο λαθος.Το ιδο νομιζω παντως δεν συμβαινει οταν πατω νομο που με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ νομίζω ότι το θέμα είναι στο πώς θα ανεβάσει ο πωλητής την αγγελία (με τόνους ή χωρίς, Ελληνικά ή Αγγλικά ή γκρίκλις ή ότι να 'ναι, με σωστή ή λάθος ορθογραφία, αν θα γράψει τι είναι αυτό που πουλάει ή θα το αφήσει ως απλό μοντέλο μιας μάρκας και όποιος ξέρει, κλπ).

 

Η δική μου πρόταση είναι να υπάρχουν fix λέξεις (σε κάθε κατηγορία) όταν κάποιος ανεβάζει μια αγγελία (πχ multieffect, pedal effect, parts and accessories, μπάσο, κλπ), από τις οποίες πρέπει να επιλέξει μία οπωσδήποτε (και μετά ας γράψει ότι τον φωτίσει ο ύψιστος).

 

Έτσι θα γίνει ευκολότερη η αναζήτηση συγκεκριμένων ειδών, μέσα στις ήδη υπάρχουσες κατηγορίες.

 

Απλά η γνώμη μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη και η ιδεα του fusiongtr... Το θεμα ειναι να δουν και να απαντησουν το thread οι mods και να πουνε την γνωμη τους

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κι εγω με την προταση του op, αλλα και με την προταση του fusiongtr για στανταρισμενες λεξεις-κλειδια. Ο,τιδηποτε θα βοηθουσε να τακτοποιηθει λιγο η μακραν ογκωδεστερη κατηγορια των αγγελιων.

Να προσθεσω οτι και γω μπαινω στις αγγελιες ΚΑΙ χυμα, χωρις να ψαχνω κατι συγκεκριμενο (εχει τυχει κ ν'αγορασω με αυτο τον τροπο).

Σωστη και η ιδεα του fusiongtr... Το θεμα ειναι να δουν και να απαντησουν το thread οι mods και να πουνε την γνωμη τους

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eύστοχη η πρόταση του fusiongtr αλλά απαιτεί development

 

Γενικά είναι πάρα πολύ καλή ιδεά οι αγγελίες σε φόρουμ κάθε ενδιαφέροντος να συντάσσονται με τη βοήθεια μιας φόρμας όπου τα πεδία συμπληρώνονται όπου αυτό είναι δυνατόν από σετ έτοιμων τιμών (combobox, listbox) και κατόπιν είναι διαθέσιμα  προς αναζήτηση.

 

Με τον τρόπο αυτό ο ενδιαφερόμενος αγοραστής μπορεί να αποθηκεύσει ως bookmark μια αναζήτηση π.χ. για πολυεφέ της Χ μάρκας που πωλούνται στην Ψ περιοχή σε ένα εύρος τιμών Α-Β

 

Αυτή τη στιγμή το παραπάνω είναι δυνατόν ως προς τα Χ, Ψ Α και Β, αλλά όχι ως προς το "πολυεφέ" αφού κατηγοριοποίηση του ΤΙ πουλάει ο καθένας δεν υπάρχει παρά μόνο ως γενικός "κιθαριστικός εξοπλισμός" με αποτέλεσμα τη σαλατοποίηση που τώρα έχουμε. Εφέ ανακατεμένα με guitar stands και με γέφυρες.

 

Στοιχεία που θα μπορούσαν να προστεθούν είναι: Λειτουργική κατάσταση,  Εμφανισιακή κατάσταση  (άριστη, πολύ καλή, καλή, μέτρια) και ο πωλητής όταν επιλέξει κάτι κάτω από "πολύ καλή" να καλείται να γράψει συγκεκριμένα τι προβλήματα έχει το αντικείμενο

 

Έτσι οι αγγελίες θα ήταν πληρέστατες και δεν θα υπήρχε συχνά ανάγκη για διευκρινιστικές ερωτήσεις που κουράζουν/καθυστερούν και τον πωλητή και τον αγοραστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eύστοχη η πρόταση του fusiongtr αλλά απαιτεί development

 

Γενικά είναι πάρα πολύ καλή ιδεά οι αγγελίες σε φόρουμ κάθε ενδιαφέροντος να συντάσσονται με τη βοήθεια μιας φόρμας όπου τα πεδία συμπληρώνονται όπου αυτό είναι δυνατόν από σετ έτοιμων τιμών (combobox, listbox) και κατόπιν είναι διαθέσιμα  προς αναζήτηση.

 

Με τον τρόπο αυτό ο ενδιαφερόμενος αγοραστής μπορεί να αποθηκεύσει ως bookmark μια αναζήτηση π.χ. για πολυεφέ της Χ μάρκας που πωλούνται στην Ψ περιοχή σε ένα εύρος τιμών Α-Β

 

Αυτή τη στιγμή το παραπάνω είναι δυνατόν ως προς τα Χ, Ψ Α και Β, αλλά όχι ως προς το "πολυεφέ" αφού κατηγοριοποίηση του ΤΙ πουλάει ο καθένας δεν υπάρχει παρά μόνο ως γενικός "κιθαριστικός εξοπλισμός" με αποτέλεσμα τη σαλατοποίηση που τώρα έχουμε. Εφέ ανακατεμένα με guitar stands και με γέφυρες.

 

Στοιχεία που θα μπορούσαν να προστεθούν είναι: Λειτουργική κατάσταση,  Εμφανισιακή κατάσταση  (άριστη, πολύ καλή, καλή, μέτρια) και ο πωλητής όταν επιλέξει κάτι κάτω από "πολύ καλή" να καλείται να γράψει συγκεκριμένα τι προβλήματα έχει το αντικείμενο

 

Έτσι οι αγγελίες θα ήταν πληρέστατες και δεν θα υπήρχε συχνά ανάγκη για διευκρινιστικές ερωτήσεις που κουράζουν/καθυστερούν και τον πωλητή και τον αγοραστή

 

+1 μια φόρμα θα ήταν ότι πρέπει. καλό θα ήταν Αν γίνει κάτι τέτοιο να γίνει πρώτα ένα άλλο θρέντ για προτάσεις για το πως θα είναι η φόρμα..αν και οι mods θα ξέρουν καλύτερα αλλά και πάλι θα είναι πολύ ενδιαφέρον...

τελικά δεν ήμουν ο μόνος παράξενος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου