Προς το περιεχόμενο

Στατικός θόρυβος σε ηχογράφηση


brightoutside

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ηχος οπως ειπες επηρεάζεται οταν κουνας το ποντικι, οταν δουλευουν οι σκληροι, ανεμιστηρες κλπ.

 

Εχεις ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη.

Η θυρα firewire που χρησιμοποιεις ειναι ο δεκτης της παρεμβολης αυτης και η παρεμβολη κατα τα γραφομενα σου γινεται οταν συνδεεις αυτο που συνδεεις πανω στην εισοδο αν καταλαβα καλα.

 

Αν δεν συνδεσεις την line in , δεν υπαρχει καθόλου το φαινομενο? δηλαδη ειναι "ησυχη" η εξοδος, σκρολλαρεις την οθονη και δεν ακουγεται τιποτα? ουτε οι σκληροι , ουτε οι ανεμιστήρες, οπως πρεπει, παρα μονο οταν συνδεεις και ενεργοποιείς την εισοδο line in τοτε γινονται ολα?

 

Αν ναι μπορει να συμβαινουν τα εξης.

 

Πρωτος ενοχος μπορει να ειναι η καρτα γραφικων σου (! ω ναι) αν δεν ειναι η onboard και ειναι καποια άλλη, δοκιμασε να την μετακινησεις αν εχεις αλλο διαθέσιμο slot pci xpress. H καρτα γραφικων παρεμβαλλεται και απλα οταν ενεργοποιείται η είσοδος ήχου τοτε ακους την παρεμβολη, δεν φταιει σε αυτη την περιπτωση η συνδεσμολογια του υπολοιπου εξοπλισμου σου.

 

Απλα το ακους οταν ενεργοποιεις την εισοδο , υπαρχει , υπηρχε. δυστυχως καλε μου φιλε.

 

Αν εχεις onboard καρτα γραφικων μπορεις να δοκιμασεις με αυτην για να δεις αν το προβλημα διορθωνεται.

 

Τωρα οπως σου ειπα εικάζω, υποθετω οτι εχεις ξεχωριστη καρτα γραφικών και μαλιστα σχετικα καλη (μπορει να πεφτω και εξω σε αυτο, αλλα εικαζω).

 

Αυτο μπορει να γινεται (σπανιοτερα) και με τις onboard καρτες γραφικων.

 

Δεν ειναι η μοναδικη αιτια αυτο για παρεμβολή, αλλα επειδη ακριβως "συλλαμβανεις" και τις διακυμανσεις της οθονης αμα κουνας το ποντίκι και σκρολαρεις αμα καταλαβα καλα, περαν απο ολους τους αλλους ηχους, γι αυτο εγω την καθιστω ενοχη.

 

(Γι αυτα που λέω δεν ειμαι τρελος, εχω προσωπική πειρα, εχω λυσει αναλογο προβλημα προσφατα και υπάρχει και σχετικη "βιβλιογραφια" στο ιντερνετ)

 

Τωρα τι μπορεις να κανεις ΑΝ ειναι αυτο που λεω (με καθε επιφυλαξη)

 

1. Μετακινηση της καρτας γραφικων σε αλλο slot αν υπαρχει διαθεσιμο (χλωμο να λυθει το προβλημα , αλλα μπορει κι ολας)

2. Προμηθεια μαγνητικα θωρακισμενης θύρας firewire και αντικατασταση στη μητρικη (χλωμο να βρεις κατι εδω στο Αφγανιστάν και να κανεις το εγχειρημα, με με ρισκο αμφιβολου αποτελέσματος.

3. Πιο απλα να δοκιμασεις με αλλες πριζες τον υπολογιστη , αλλες γραμμες, αν εχεις καμμια μη γειωμενη πριζα στο σπιτι, μπορει κι ολας αν εισαι τυχερος να γινει κατι, ακομα και να τον αλλαξεις θεση σε σχεση με τον υπολοιπο εξοπλισμο

4. Παρε usb καρτα ηχου. (ακραιο αλλα δεν εχεις τετοια προβληματα)

5 Αγνοησε τις παρεμβολες, με τον καιρο θα τις συνηθησεις.

 

Αυτα απο εμενα και συγνωμη για την ενοχληση

 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν συνδεσεις την line in , δεν υπαρχει καθόλου το φαινομενο? δηλαδη ειναι "ησυχη" η εξοδος, σκρολλαρεις την οθονη και δεν ακουγεται τιποτα? ουτε οι σκληροι , ουτε οι ανεμιστήρες, οπως πρεπει, παρα μονο οταν συνδεεις και ενεργοποιείς την εισοδο line in τοτε γινονται ολα?

Αν ναι μπορει να συμβαινουν τα εξης.

ΑΚΡΙΒΩΣ και μάλιστα ο θόρυοβς βγαίνει λίγο στα μόνιτορ αλλά κυρίως ακούγεται στον ενισχυτή της κιθάρας!

 

Αν εχεις onboard καρτα γραφικων μπορεις να δοκιμασεις με αυτην για να δεις αν το προβλημα διορθωνεται.

 

Τωρα οπως σου ειπα εικάζω, υποθετω οτι εχεις ξεχωριστη καρτα γραφικών και μαλιστα σχετικα καλη (μπορει να πεφτω και εξω σε αυτο, αλλα εικαζω).

Ναι παλι σωστός! 'Εχω μια σχετικά καλή κάρτα. Αλλά νομίζω ότι παίζει και Onboard θα το τσεκάρω μόλις γυρίσω σπίτι και θα ενημερώσω για την έκβαση!

 

Τωρα τι μπορεις να κανεις ΑΝ ειναι αυτο που λεω (με καθε επιφυλαξη)

 

1. Μετακινηση της καρτας γραφικων σε αλλο slot αν υπαρχει διαθεσιμο (χλωμο να λυθει το προβλημα , αλλα μπορει κι ολας)

2. Προμηθεια μαγνητικα θωρακισμενης θύρας firewire και αντικατασταση στη μητρικη (χλωμο να βρεις κατι εδω στο Αφγανιστάν και να κανεις το εγχειρημα, με με ρισκο αμφιβολου αποτελέσματος.

3. Πιο απλα να δοκιμασεις με αλλες πριζες τον υπολογιστη , αλλες γραμμες, αν εχεις καμμια μη γειωμενη πριζα στο σπιτι, μπορει κι ολας αν εισαι τυχερος να γινει κατι, ακομα και να τον αλλαξεις θεση σε σχεση με τον υπολοιπο εξοπλισμο

4. Παρε usb καρτα ηχου. (ακραιο αλλα δεν εχεις τετοια προβληματα)

5 Αγνοησε τις παρεμβολες, με τον καιρο θα τις συνηθησεις.

 

Αυτα απο εμενα και συγνωμη για την ενοχληση

 

Σε ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες σου, που κάθε άλλο παρά παρενόχληση είναι!! Και απαντάω στις προτάσεις:

1. Λίγο δύσκολο γιατί είναι πίτα μέσα!

2. Έχω εξτρά κάρτα firewire η οποία "θεωρείται" πολύ καλή για ηχογραφήσεις και τέτοια. Τι να πω..

3. Θα τσεκάρω και θα σου πω

4. Χμ ίσως στο μέλλον...

5. Δε γίνεται, σπάσιμο νεύρων! Καλύτερα να γράφω μόνο από ενισχυτή ή μόνο line!

 

Αλλα θα επικεντρωθώ αρχικά στην κάρτα γραφικών που όπως είπες είναι μάλλον ο ύποπτος και βλέπουμε!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

 

 

 

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα παιδευεσαι,ground loop εχεις,κλασσικο φαινομενο...παρε ενα splitter που να εχει ground lift.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις για αρχή τη λύση του Sf πριν μπεις στα δικά μου, αλλά.πιστεύω ότι το θέμα σου είναι όπως στο περιγράφω.

Μπορείς και να δοκιμάσεις να συνδέσεις και κάτι άλλο στην είσοδο ήχου, πέραν από τα κιθαριστικα σου για δοκιμή να δούμε πως συμπεριφερεται

Κάνε κάποιες δοκιμές, και αν έχεις κάρτα pci που σου δίνει την FIREWIRE υπάρχει μια πατέντα να την θωρακισεις αλλά θέλει μεράκι και να ακολουθήσεις έναν οδηγό με φώτο που υπάρχει στο διαδίκτυο.

 

αυτά από εμένα

Συγγνώμη για την ενόχληση

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

περίπου το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, αν κατάλαβα καλά. Στο ίδιο πολυμπριζο είχα συνδεδεμένα  ενισχυτή και λαπτοπ. Όταν  συνέδεα  το line out  του ενισχυτή στο line in (mic) του λαπτοπ "έβγαζε" θόρυβο. Ίσως να είναι αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ως "ground loop" .

Συμβουλεύτηκα το manual του ενισχυτή (ENGL) και κάποιους φίλους και έκανα το εξής:

έβαλα στους ακροδέκτες της γείωσης του φις (ισχύει για σούκο μπριζες) λίγη μονωτική ταινία ή σελοτεϊπ, σε μια από τις δυο συσκευές.

Έτσι η μια συσκευή δεν θα έχει γείωση άλλα θα εξαφανιστεί ο θόρυβος. Σε έμενα λειτούργησε, δεν είμαι σίγουρος αν θα λειτουργήσει και σε εσένα. Μια δοκιμή θα μας πείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμβουλεύτηκα το manual του ενισχυτή (ENGL) και κάποιους φίλους και έκανα το εξής:

έβαλα στους ακροδέκτες της γείωσης του φις (ισχύει για σούκο μπριζες) λίγη μονωτική ταινία ή σελοτεϊπ, σε μια από τις δυο συσκευές.

Έτσι η μια συσκευή δεν θα έχει γείωση άλλα θα εξαφανιστεί ο θόρυβος. Σε έμενα λειτούργησε, δεν είμαι σίγουρος αν θα λειτουργήσει και σε εσένα. Μια δοκιμή θα μας πείσει.

 

ΜΗ το κανεις αυτο...κινδυνευεις να γινεις ΨΗΤΟΣ και εσυ και ο εξοπλισμος σου

 

do the RIGHT thing

 

http://www.epanorama.net/documents/groundloop/problem_solving.html

 

στη χειροτερη χρησιμοποιησε κατι τετοιο αν το di δεν εχει ground lift

 

http://www.amazon.com/Mogami-Ground-Specialty-Cable-EHS-Built/dp/B00BFH7HVW

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα DI,

ειναι και φθηνο και ΜΗΝ διανοηθεις να πειραξεις πριζες και φις  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

Παρε αυτο εδω που εχει ground lift:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_di20_di_box.htm

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτο το

 

 

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ.

 

 

 

πρέπει να γραφτεί με κεφαλαία τεράστια γράμματα στην αρχική σελίδα του νόιζ.

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα DI,

ειναι και φθηνο και ΜΗΝ διανοηθεις να πειραξεις πριζες και φις  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

Παρε αυτο εδω που εχει ground lift:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_di20_di_box.htm

 

 

 

Ενδιαφέρον αξίζει να δοκιμαστεί!

 

Όσον αφορά τα ρεύματα συμφωνώ, δεν έχουν συμβεί και λίγα...

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ήθελα να ενημερώσω για το θέμα. Τελικά αγόρασα το παραπάνω DI, είδα λίγο βελτίωση (η πλάκα είναι ότι με τον διακόπτη στη θέση ground lift κάνει περισσότερο θόρυβο απότι χωρίς).

Αλλά και πάλι δεν είναι ο θόρυβος σε αποδεκτά επίπεδα για να κάνει κανείς ηχογράφηση. Θα δοκιμάσω λοιπόν το κόνσεπτ με την κάρτα γραφικών και θα ενημερώσω!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου