Προς το περιεχόμενο

[Nord Lead 2] τι λέτε;


gkol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω ειμαι ο μονος που θα διαφωνησω.αν και εχω να ακουσω nord πολυ καιρο νομιζω οτι προτιμω το virus ti μεταξυ των 2.Να δωσει καποιος τοσα χρηματα για να παιζει για την παρτη του το θεωρω λιγο υπερβολικο(τουλαχιστον για αρχη).Οπως ειπε και καποιος πριν ενα novation ειναι οτι πρεπει και πολυ φτηνοτερο.την δουλεια σου θα την κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 3 χρόνια αργότερα...

skeftomai na agorasw th rack ekdosh tou nord lead 2x

alla logo asxetosunhs epeidh prwth fora tha doulepsw me synth kai malista oxi gia epaggelmatikh xrhsh anarwtiemai an tha a3izei ta lefta tou.eseis ti lete?

 

Ειναι το απολυτο εργαλειο ηχητικης συνθεσης!!

 

Αυτο το βιντεακι και το μουσικο Demo το εφτιαξα εγω. Με αυτο τον τροπο θελω να αποδειξω ποσο πολυδιαστατο οργανο ειναι. Ποσο παχυ, καλοηχο και πιστο στα analog standards που εβαλαν θρυλικα synths στην 10ετια του 70 και του 80. Αυτο ειναι ενα old school electronika demo που συνεθεσα μονο για Demo. Ο,τι και να παιζεις, αυτο ειναι το synth!!

Θα ανεβασω κι αλλα. Stay tuned.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δουλεψα προ 3 ημερων σε ενα συνεργατη μου. Με εντυπωσιασε. Ενιωσα πανεμορφα οταν επαιζα με το οργανο..δεν με επεισε ομως.Μαλλον στα δικα μου αυτια ενιωσα πιο ολοκληρωμενος με της DSI.

οχι πως της Nord υστερει...ειναι αυτο που λεμε γενικα κι ομως ειναι τοσο ειδικο...''δοκιμασε το, ακουσε το και αποφασισε''.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλά ποιό Nord απο όλα έχει καλούς Ηammond και Wurli ήχους...Γενικά vintageoκαταστάσεις.....?

 

Εdit: Το βρήκα http://www.thomann.de/gr/clavia_nord_electro_61.htm

παρτο !...εγω σημερα παρελαβα το electro 3 73.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εγω εχω και το Lead 2x και το Electro, αλλα θα σου προτεινα να κοιταζες και κατι ποιο 'γενικης' φυσεως, μιας και το Lead και γενικως τα αναλογικα ειναι μυστηρια φαση και θελουν ψαξιμο, ενω το Electro εχει λιγους ηχους και ειναι για συγκεκριμενη δουλεια. Τσεκαρε π.χ. και κανα Yamaha ή Korg που ειναι λιγο απ'ολα,  να δεις και τι παιζει με την  synth φαση γενικως και μετα παρε κατι ποιο εξειδικευμενο.

 

Παντως αν επιμενεις, Clavia και αγιος ο Θεος!

σκεψου...ακουσε..δοκιμασε..αποφασισε... ;D

+1

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω προσωπικα με κανενα...συζητηση κανουμε..

ειμαι εναντιον ομως σε ορολογιες ''απολυτο'', ''ηχητικη συνθεση'' ..νομιζω οτι υπαρχει προσωπικος ενθουσιασμος μεσα σε αυτους τους χαρακτηρισμους.

Ο ηχος και η συνθεση ειναι προσωπικο θεμα του καθε μουσικου,ειναι η ταυτοτητα του.

Αρη, δεν συμφωνω με τον χαρακτηρισμο που παρεθεσες παραπανω.

Υπαρχουν εργαλεια με πολλαπλασια κοστη κτισεως που μπορουν να συνθεσουν και να αναπαραγουν πολλαπλους τυπους ηχητικων και μορφολογικων συχνοτητων.

Απλα ..για αυτα που κανει...ειναι ενα ολοκληρωμενο οργανο.Τιμη ισορροπια με την ποιοτητα και το τι προσφερει.

Φιλικα παντοτε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα ειδα τις ημερομηνιες των προηγουμενων απαντησεων..το αναστησαμε το θεμα Αρη ! ;D

 

Οντως  :P

αφου ενα λινκ πιο πανω για κατι πληκτρα δεν υπαρχει γιατι εχει βγει το επομενο μοντελο  :P

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου