Προς το περιεχόμενο

"Trussart Style" Guitar Project


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλα αν ειναι και κανενας DIY-er απο Χανια που να εχει το καταλληλο ρουτερ και να ενδιαφερεται να φτιαξει τα καναλια για binding στην τελεκαστερ μου σε μια φυσιολογικη τιμη (δεχομαι ακομα KAI ΔΩΡΕΑΝ  ;D .......το τελαρο μπυρες δεν μετραει θα εφευγε ετσι κ αλλιως) ε....δεν θα του κοψουμε και την καλημερα.....      :P

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν ειναι και κανενας DIY-er απο Χανια που να εχει το καταλληλο ρουτερ και να ενδιαφερεται να φτιαξει τα καναλια για binding στην τελεκαστερ μου σε μια φυσιολογικη τιμη (δεχομαι ακομα KAI ΔΩΡΕΑΝ  ;D .......το τελαρο μπυρες δεν μετραει θα εφευγε ετσι κ αλλιως) ε....δεν θα του κοψουμε και την καλημερα.....      :P

leon7pap αν και έχω ρούτερ είναι μικρό (μικρό βάθος κοπής και λίγο σε δύναμη)και δεν έχω πολλά εξαρτήματα.Πέρα αυτού δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία προστασίας και ασφάλειας ( ειδικό μπάγκο, πιαστράκια ,γυαλιά προστασίας) και ούτε την εμπειρία για να το χειρίζομαι σε κάποιο ξένο project ,για αυτό σου συνέστησα το Γιάννη που το έχει ψάξει παραπάνω. Πάντως αν αγοράσεις ρούτερ να ξέρεις ότι είναι πολύ επικίνδυνο και θέλει αρκετή εξοικείωση πριν το χρησιμοποιήσεις σε όργανο. Δεν είναι τρυπανάκι. Να φανταστείς την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα φορούσα κράνος   ;D  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τη δική μου γνώμη έστω και αργά ;D

Δεν χρειαζεται να κάνεις κανάλι στη κιθάρα..ακόμα αν δεν σιγουρέψεις οτι το μεταλλικό σου  πλέγμα μπορεί να πάρει τη μορφή που θέλεις και να κάτσει άψογα στις δύο όψεις του σώματος, μάλλον θα χρειαστεί πρέσσα και καλούπι για να γίνει σωστη δουλεια.

 

Όπως βλέπω απο τις φωτο έχει γίνει ακριβώς το ανάποδο

Υπάρχει κομμάτι (ξύλου;) περιφερειακά που κάθεται πάνω στο μεταλλικό πλέγμα και το ακινητοποιεί στη θέση του. Για να γίνει αυτό χρειάζεται πατούρα ίση με το πάχος του πλέγματος και φυσικα το σώμα να μην έχει ρουταριστεί περιφερειακά και γίνει καμπύλο πρίν μπει το πλέγμα και το περιφερειακό τελάρο που θα το κρατήσει στη θέση του ;D

 

Αν ήσουν Πειραιά μεριά θα το βολεύαμε με κανα χυμό γιατί μπύρες και router δε λέει ;D

Αν θέλεις στείλε μου pm γνωρίζω ενα παληκάρι στα μέρη σου απο το φορουμ των εραςιτεχνών οργανοποιών που θα μπορούσε να βοηθήσει

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Σημερα παρελαβα.Ολα ωραια ολα καλα..γρηγορη αποστολη...φοβερα καλη συσκευασια...αλλα προεκυψε θεμα.(ετσι νομιζω δηλαδη...) Ο λαιμος δεν μπαινει στο σωμα...σα να ειναι γυρω στο ενα χιλιοστο πιο παχυς.Ετσι με μια πρωτη προσπαθεια που εκανα να τα ταιριαξω ειδα οτι δεν....βεβαια δεν το ζορισα και πολυ μη κανω και καμια ζημια στο σωμα...παραθετω και φωτογραφιες να μου πειτε τη γνωμη σας...εινα ολα οκ η μηπως να κανονισω να το στειλω πισω?Ο πωλητης (επειδη ειχα ρωτησει αν αυτα τα δυο ειναι συμβατα μου ειχε πει οτι φυσικα και ειναι)αν κρινω απο την γρηγορη αποστολη την πολυ προσεγμενη συσκευασια και το feedback του δεν φαινεται για αλμπανης-διακονιαρης-κλεφτοκοτας-λιμουταγαρο-τσαπατσουλης...

 

 

 

2014-03-05_17_10_03.thumb.jpg.54c5036878f4301ff1c1f38c8216737e.jpg

2014-03-05_17_10_35.thumb.jpg.5f21eefd70f0fa77e6b39921958f0457.jpg

2014-03-05_17_11_42.thumb.jpg.801bdd7d573de97c1a058cd6d6ce5125.jpg

2014-03-05_17_13_07.thumb.jpg.64e6d8fff9f7b0c05ad4a4a133559678.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις εαν ταιριάζει το μπράτσο με το pocket πρέπει να το "κουμπωσεις" απο την επανω πλευρα του σώματος, εαν το βαλεις οπως δείχνεις στην φωτογραφία θα κανεις ζημιά.

To pocket δεν είναι παραλληλόγραμμο, το ίδιο και το μπράτσο.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο καμποσο ξυσιμο με γυαλοχαρτο σε ξυλινο μπλοκ ο λαιμος τελικα πλεον καθεται.Παραθετω φωτος...

2014-03-05_20_46_54.thumb.jpg.167335d33deb8bbbc4f7a646da2dbad2.jpg

2014-03-05_20_47_10.thumb.jpg.7eed46c63d5728ad3979fa81c3e9baed.jpg

2014-03-05_20_48_47.thumb.jpg.88b7f46d582c30c9a360210e690384c0.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωμα ειναι στρογγυλοποιημενο γυρω γυρο τοσο ωστε το το binding να μην ειναι εφικτο (μπλεκω με στοκαρισματα και αλλα ρισκα που δεν νομιζω οτι θελω να παρω.Επομενο βημα "σκαψιμο" το σωμα 2 χιλιοστα μπρος-πισω μιας που το αλουμινιο ειναι ενα χιλιοστο ετσι ωστε να μεινει γυρω γυρω ενα "σκαλακι"πανω στο οποιο θα βαφτει λεπτο περιγραμμα (αφου δεν θα μπει τελικα binding) οπως δηλαδη η κιθαρα που χρησιμοποιω σαν "προτυπο" στις φωτος της πρωτης σελιδας του thread...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειναι το διατρητο πλεγμα που θα χρησιμοποιηθει για το καπακι και την πλατη της κιθαρας (ισως και το headstock...)και μαυρο και διατρητο και ματ οπως ακριβως το ηθελα δηλαδη...

2014-03-11_21_08_23.thumb.jpg.5b994d599faa097f13a0a3fc77b57240.jpg

2014-03-11_21_08_49.thumb.jpg.7c268aea4d19566ecd9c253773469e3b.jpg

2014-03-11_21_09_06.thumb.jpg.8457388d23a9ac792b09d8a3ae0a8604.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου