Προς το περιεχόμενο

"Trussart Style" Guitar Project


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρηκα πλεγμα διατρητο ενα χιλιοστο γαλβανιζε 1m x 2m 35 γιουργια αλλα δεν ειναι μαυρο.Κανενα προβλημα....θα το βαψω.Αρα θα "τριψω" 1χιλιοστο 1,5-2 ποντους μεσα περιμετρικα ΟΛΟ το σωμα αλλα θα πρεπει να κανω και ενα αυλακι 1,5 χιλιοστο περιμετρικα για να μπει μεσα το αλουμινιο...εφοσον ειναι 1χιλιοστο λεω να το παρω με τη σεγα και να μη παω σε υδροκοπη παλι και μου βγει ο κουκος αηδονι.το θεμα ειναι θα στριψει στην ακρη το αλουμινιο με το μυτοτσιμπιδο για να μπει στο αυλακι η θα γινει χαλια και μετα θα παει για πεταμα...θελει φοβερη ακριβεια.ισως αν το εστριβα τελειως στη ακρη (να κανει κυκλο δηλαδη και να σταματαει πανω του) κατι το οποιο θα δημιουργει και το εφε του "χωμενου μεσα στο κσυλο" να ειναι μια λυση...κανενας εμπειρος..κανενας Trussart....κανενας αλουμινας ακουει?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να πεταχτω εγω και να πω την παπαριά μου;;; Γιατι σε καποια σημεια δεν το πιανεις στο ξυλο με ψηλα καρφακια ή ψηλες βιδουλες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω σαν αισχατη λυση αυτη απλα και μονο για λογους αισθητικης...αν βεβαια υπηρχε ενας τροπος οι βιδες να ερθουν προσωπο με το πλεγμα κανενα προβλημα αλλα δεν ξερω πως μπορει να γινει αυτο....πρεπει οι τρυπες να ανοιχτουν φαλτσα 45μοιρες και να βρω τις αντιστοιχες βιδες.Το εχω δει αλλα δεν ξερω πως μπορω να το κανω.η αληθεια ειναι οτι θα με γλυτωνε απο αρκετα ρισκα αυτο...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κυρτωσεις το πλεγμα κανε ενα template απο mdf ,στο σχημα που θα δωσεις ,κοψε και το πλεγμα βιδωσε το επανω στο template που θα ειναι μικροτερο και χτυπα σιγα σιγα το πλεγμα ωστε να ερθει "προσωπο" και να παρει 90* γωνια ,βιδες βαλε πολλες γυρω γυρω περιμετρικα και πολυ κοντα στην ακμη του mdf για να μην φουσκωση το πλεγμα ,εκτος αν κανεις "σαντουιτς" απο mdf με το πλεγμα μεσα.

Για να "φρεζαρεις" τρυπες και να κατσουν flat οι βιδες ,κανε φρεζα στην τρυπα με ενα τρυπανακι 1-2 mm μεγαλυτερο,πρεπει να βρεις φρεζατες βιδες να μετρησεις το "κεφαλι" και να βαλεις τα ιδια mm τρυπανι,πειραματισου λιγο για το βαθος μεχρι να καθεται η βιδα flat.Αν εχεις σταθερο δραπανο ειναι ευκολη δουλεια.

Τωρα για το πλεγμα ,αν ειναι αλουμινιο φοβαμαι μην σχιστη οταν πας να το γυρισεις,`η σου σπασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα...

 

http://www.ebay.com/itm/21-Fret-Telecaster-Maple-Guitar-Neck-Black-Gloss-/251399809842?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item3a8898ab32

 

http://www.ebay.com/itm/Unfinished-Telecaster-2-Piece-Guitar-Body-Alder-2090g/251437646992?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222006%26algo%3DSIC.FITP%26ao%3D1%26asc%3D20140107083349%26meid%3D5047898738866295082%26pid%3D100011%26prg%3D20140107083349%26rk%3D2%26rkt%3D10%26sd%3D251445262528

 

http://www.ebay.com/itm/1pc-New-5-Feet-Different-Colors-Guitar-Binding-Purfling-Strip-10mm-Width-/111132332624?pt=UK_Guitar_Accessories&var=410197333953&hash=item19e000d250

 

Ερωτηση guys...αν παω στον "επιπλοποιο της γειτονιας" υπαρχει περιπτωση να μου ρουταρει τα καναλια σε unfinished tele body να περασω binding η απαιτει "εξειδικευμενα" μπιτακια και μηχανισμο στο ρουτερ?Γιατι γνωστο κιθαρομαγαζο μου ειπε απο 100-120 euros και πανω να υπολογιζω!!!!!! (κατι που το θεωρω το λιγοτερο αστειο για μια τετοια δουλεια)

 

και....αν περασω το binding μετα πως το προστατευω να μη "λερωθει" κατα το βαψιμο της κιθαρας ? (απλα το περναω απο πανω μια ταινια η γινεται και αλλιως γιατι ακομα και αν πχ  περασω με ταινια στην εντελεια το πλατος του binding (οτι θα βλεπαμε δηλαδη σε μια προσοψη της κιθαρας) ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να υπαρχει και ακριβεια σχετικα και με το παχος του (οτι θα βλεπαμε δηλαδη σε μια κατοψη της κιθαρας)Any ideas?

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα χρειαστεί να βρεις κοπτικό για ρούτερ με μικρό ρουλεμάν σε σχέση με την διάμετρο του κοπτικού . νομίζω μπορείς και να αλλάξεις αυτό  που έχει πάνω . Kάτι τέτοιο είχε κάνει και ένα παιδί από τα Χανιά μέλος του luthier.gr μπορείς να τον ρωτήσεις.  http://www.luthier.gr/index.php?topic=930.75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο μαραγκο της γειτονιας, μαλλον δε θα σου κανει τη δουλεια που θελεις. Χρειαζεσαι κοπτικο με αντιγραφικο ρουλεμαν μικροτερης διαμετρου, ωστε η διαφορα να σου δωσει το binding chanell. Αν εχεις ρουτερ και θελεις να συνεχισεις τις κατασκευες, δεν ειναι κακη ιδεα να επενδυσεις σε ενα σετ κοπτικου με διαφορα ρουλεμαν σαν κι αυτα που πουλαει ο Stewmac η το ebay. Προσεξε στην αγορα του σωματος, εφ' οσον θελεις να βαλεις binding, ιδανικο ειναι να βρεις ενα χωρις στρογγυλεμενες ακμες, η ενα με πολυ ελαφρια καμπυλη στην ακρη, αλλιως θα μπλεξεις. Εφ' οσον τοποθετησεις στο τελος το binding, θα μασκαρεις μονο το πλαινο του μερος που θα εχει πλατος 5-6 χιλ. Το προσωπο θα το καθαρισεις αφου βαψεις, με ενα ξυραφι, που θα το κρατας με τετοιο τροπο, ωστε με οδηγο το δεικτη σου,  να ξυσεις μονο το πλατος του binding. Ειναι πιο εκολο να το κανεις παρα να το περιγραψεις, ελπιζω να καταλαβες. Τελος καλο ειναι το υλικο του binding να ειναι celluloyd παρα abs. Καλη επιτυχια και τα ξαναλεμε.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.Φιλε BuddyL αν αγορασω τα ρουλεμαν και το σετακι απο stewmac ξεφευγει αρκετα το προτζεκτ...εξαλλου δεν νομιζω οτι η χρηση τους θα αποτελεσει μερος της καθημερινοτητας μου στο μελλον...αν ειναι να δωσω το κατοσταρικο στον Stewmac τοτε τα δινω και στο "γνωστο κιθαρομαγαζο" και μου τα περναει κιολλας και αποφυγω και καθε ρισκο ετσι...αν μπορεσω να βρω καποιον επιπλοποιο η οργανοποιο που να μπορει να ανοιξει ΜΟΝΟ τα καναλια (παω για διπλο φιλετο) σε λογικη τιμη τοτε its ok...το υπολοιπο νομιζω μπορω να το κανω μονος μου (γενικα ειμαι της λογικης οτι τα εργαλεια κανουν τον μαστορα!)Ασε που αν το σωμα μου ερθει και το δω αρκετα στρογγυλεμενο μαλλον το binding θα μεινει στην ακρη και θα το φτιαξω "ζωγραφιστο" (αερογραφος να υποθεσω) ΑΠΟ ΠΑΝΩ και οχι στο πλαι...οπως αλλωστε και η κιθαρα που χρησιμοποιω σαν προτυπο στην πρωτη σελιδα του thread.Γλυτωνω και αρκετα ρισκα ετσι...θελω να πω...αν δεν ειμαι 100/100 σιγουρος για το binding (αν και μ αρεσει πολυ και θα το ηθελα) δεν το ξεκιναω καν...

 

υγ.Το abs που παρηγγειλα ειναι 1εκατοστο πλατος 2χιλιοστα παχος αρα το καναλι που θα ανοιξω πρεπει να ειναι 1 εκατοστο πλατος η μπορω αν θελω να το κανω 5-6 χιλιοστα οπως λες και μετα να κοψω με καποιο τροπο (και αν ναι πως?)οτι περισσευει απο πανω?

 

ευχαριστω για τον χρονο σου.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα project που σκεφτεσαι και ξεκινας μην εισαι σιγουρος για την καθημερινοτητα σου στο μελλον. ;D Οποτε το σετακι ξανασκεψου το. Το προφιλ του binding στο πλαινο του οργανου ειναι γενικα 5-6 χιλ. Μεγαλυτερο η μικροτερο απο αυτο αλλαζει την αισθητικη του οργανου, προς το χειροτερο κατα τη γνωμη μου. Το 10 χιλ. abs που εχεις πρεπει να το σκισεις 1χιλ. μεγαλυτερο απο το προφιλ που θα αποφασισεις, ετσι αφου το κολλησεις θα το κουρεψεις με μια ξυστρα η ενα τακο με γυαλοχαρτο, προσωπο με το σωμα. Προχωρα...

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το Thread σου είναι σε λάθος  forum, έπρεπε να είναι στο DΙY και δεύτερων όλες σου οι απαντήσεις βρίσκονται εκεί.

Διάβασε τα threads που έχουν ανεβάσει τα παιδια.

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου