Προς το περιεχόμενο

Πως συνδεω κονσολα, καρτα ηχου, υπολογιστη, κλπ


George S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους,

Θελω να γραφω πολλα καναλια μαζι και να χρησιμοποιω την κονσολα (τα εφε,τα eq...) .Τι μου προτεινετε να κανω και πως να τα συνδεσω?(balanced-unbalanced etc.)Μολις αγορασα μια κονσολα peavey 24 fx και ειμαι καινουριος στο θεμα της ηχοληψιας.τελος παντων εχω αυτα .....

 

1.καρτα ηχου m-audio 2626 profire

2.iMac 27

3.κονσολα peavey 24 fx

4.προενισχυτης universal audio solo 610 mono

5.daw logic 9,pro tools 10,cubase 5

6.mic  neumman u 87

7.studio monitor jbl lsr 4328

 

Τι μου προτεινετε να κανω και πως να γινει η συνδεσμολογια ακριβως

και αν μπορω να εχω talkback?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους,

Θελω να γραφω πολλα καναλια μαζι και να χρησιμοποιω την κονσολα (τα εφε,τα eq...) .Τι μου προτεινετε να κανω και πως να τα συνδεσω?(balanced-unbalanced etc.)Μολις αγορασα μια κονσολα peavey 24 fx και ειμαι καινουριος στο θεμα της ηχοληψιας.τελος παντων εχω αυτα .....

 

1.καρτα ηχου m-audio 2626 profire

2.iMac 27

3.κονσολα peavey 24 fx

4.προενισχυτης universal audio solo 610 mono

5.daw logic 9,pro tools 10,cubase 5

6.mic  neumman u 87

7.studio monitor jbl lsr 4328

 

Τι μου προτεινετε να κανω και πως να γινει η συνδεσμολογια ακριβως

και αν μπορω να εχω talkback?

 

m-audio-profire-2626-14964.thumb.jpg.872f192312c5de7b3d5e6ee279ff4670.jpg

jbl_4328.jpg.6921a21ca84319a693023a37da40fe60.jpg

Peavey24FX_01.thumb.jpg.bebd2e456cdde8204671c00037f7c474.jpg

solo_610.jpg.5fbbf7029960e119d26891c3297483ad.jpg

Imac-27_0.thumb.jpg.572a00076a40ff1659ba5a016313a4ad.jpg

neumman_u_87.jpg.c76fae5cb73277267a0696854e25a7b4.jpg

1197977880__57.thumb.JPG.d42f0be841b76803ee6f8483fa6a0163.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω τη λαλακια μου κι αν θελετε μου τη λετε...

 

5000€ εξοπλισμο και δεν ξερεις πως να τα συνδεσεις ???

Εκτος και αν δεν τα αγορασες ενα ενα, αλλα απλα βρεθηκαν στα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλώς ήρθες.

Νέος και άπειρος στην ηχοληψία αλλά έχεις δώσει ένα σωρό λεφτά σε σοβαρό εξοπλισμό.

Πρώτα απ'όλα κατέληξε σε ένα daw που θα χρησιμοποιείς και ψάξτο πολύ ώστε να μάθεις να χρησιμοποιείς όλες τις δυνατότητες του.

 

Μπορείς να ηχογραφείς χρησιμοποιώντας τους προενισχυτές και τα eq της κονσόλας σου (για τα FX δεν στο προτείνω ) αλλά με περιορισμό στα 8 κανάλια που μπορείς να στείλεις ανεξάρτητα στις 8 αναλογικές εισόδους της κάρτας ήχου. Για εγγραφή φωνής με ένα κανάλι και γενικά αν γράφεις 1 κανάλι τη φορά ξεχνάς την κονσόλα και χρησιμοποιείς μόνο τον προενισχυτή universal audio κατευθείαν στην κάρτα ήχου με το neumann U87.

talkback mic που θα χρησιμοποιήσεις? θες να στέλνεις ήχο σε άλλο δωμάτιο στα ηχεία-ακουστικά που χρησιμοποιούν οι μουσικοί?

 

Γενικά να ξέρεις δεν είναι εύκολο και απλό να σου πούμε ακριβώς πως θα συνδέσεις τα μηχανήματα σου και τέλος. Είναι μια διαδικασία που πρέπει να γνωρίζεις και εσυ γιατί πρέπει να πάει το τάδε καλώδιο από εδώ εκεί. Θέλει δηλαδή πολύ ψάξιμο το θέμα και μόνο έτσι θα καταφέρεις να αποκτήσεις πολύτιμες γνώσεις που θα σε βοηθήσουν να αξιοποιήσεις τον εξοπλισμό σου στο έπακρο και να κάνεις σωστή δουλειά.

 

Ξεκίνα να διαβάζεις άρθρα περί ηχοληψίας που υπάρχουν στο ΝΟΙΖ και στο νετ γενικά για να πάρεις τις πρώτες βάσεις και εννοείται κάτσε και διάβασε τα manual των μηχανημάτων σου. Η κονσόλα σου έχει manual που εξηγεί επακριβώς τι κάνει το κάθε τι και πως μπορείς να διανέμεις το σήμα σου εκεί που θες.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω αγορασει ολα ενα ενα εγω καινουρια χωρις να ειμαι επαγγελματιας ηχοληπτης εκτος απο την κονσολα που την αγορασα μολις εχθες μεταχειρισμενη.Μεχρι στιγμης εγραφα κανονικα μεσω της καρτας ηχου μου.Απο εδω και στο εξεις θελω να χρησιμοποιω και την κονσολα και επειδη δεν ειμαι ξερολας θελω να μαθαινω απο ανθρωπους που εχουνε την απαραιτητη καταρτιση στο αντικειμενο.

Αυτο που θελω ειναι προτασεις και οχι να χανω τον χρονο μου ανουσια.Οποιος δεν γνωριζει ας προσπερασει απλα το ερωτημα μου οποιος γνωριζει ας απαντηση για να ξεμπλοκαριστω.ΑΠΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loki καλως σας βρηκα,

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου,με κατατοπισες αρκετα.

Η αληθεια ειναι οτι με τα manual δεν τα παω και τοσο καλα και ενας λογος ειναι οτι δεν γνωριζω πολυ καλα αγγλικα.

Το talkback αν γινεται το θελω για τα ακουστικα των μουσικων.

Οσο αναφορα την κονσολα απο που θα στειλω στις εισοδους της καρτας ξεχωριστα τα καναλια ενα ενα και γενικως πως να χρησιμοποιησω την κονσολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Bars,

Η κονσολα εχει.....

 

2 stereo channels with dual mic/line inputs

Dual DSP engine with digital effects and output processing including Feedback Ferret®, 27-band GEQ/5-band PEQ, delay and limiter

USB "A" connection to record directly to or playback from memory stick

USB "B" connection for digital audio output and input

3-band EQ with sweepable mid-frequency and fixed low cut filters

48 volt phantom power

6 AUX sends

4 sub groups

Switching power supply

20 "Silencer™ Mic Pre" XLR inputs

 

Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Bars,

Η κονσολα εχει.....

 

2 stereo channels with dual mic/line inputs

Dual DSP engine with digital effects and output processing including Feedback Ferret®, 27-band GEQ/5-band PEQ, delay and limiter

USB "A" connection to record directly to or playback from memory stick

USB "B" connection for digital audio output and input

3-band EQ with sweepable mid-frequency and fixed low cut filters

48 volt phantom power

6 AUX sends

4 sub groups

Switching power supply

20 "Silencer™ Mic Pre" XLR inputs

 

Σε ευχαριστω

peavy_back.thumb.jpg.7f1a7ed09614b967b6fb8e2b99cfed6b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κονσόλα σου δεν έχει Direct outs οπότε θα χρειαστεί να χρησιμοποιείς τα group out η τα aux.

Μπορείς αν θες να χρησιμοποιείς και τα insert του κάθε καναλιού αλλά είναι μπελάς με παραπάνω συνδέσεις και δεν θα έχεις έλεγχο της έντασης από τα fader (όχι πως χρειάζεται αυτό στην ηχογράφηση αλλά λέμε).

 

Θα στέλνεις το κανάλι που θες να ηχογραφήσεις στο αντίστοιχο group. Οπότε πατάς το κουμπί 1/2 πάνω από το fader του πρώτου καναλιού και βάζεις το pan pot τέρμα αριστερά. Στο δεύτερο κανάλι πατάς πάλι το 1/2 και βάζεις το pan τέρμα αριστερά. Στο 3 και 4 κανάλι πατάς το 3/4 και ρυθμίζεις τα pan με τον ίδιο τρόπο. έτσι έχεις στείλει στα 4 group τα 4 πρώτα κανάλια της κονσόλας σου. Μετά συνδέεις τα Group Out 1 εώς 4 με balanced TRS καλώδια με τα 4 πρώτα line in της κάρτας σου και έχεις τα πρώτα 4 κανάλια. Αν απλά θες άλλα 2 κανάλια και δεν έχεις σκοπό να κάνεις monitoring από τον μίκτη μπορείς στα επόμενα κανάλια 5 και 6 να τα στείλεις στο main mix πατώντας το κουμπί L/R και με τα pan δεξιά και αριστερά και από το mix out της κονσόλας πάλι με balanced καλώδια στα 5 -6 input της κάρτας ήχου και έχεις 6 αυτόνομα κανάλια που περνάνε από την κονσόλα.

Αν θές παραπάνω κανάλια ή δεν θες να χρησιμοποιείς το mix μπορείς να στείλεις το σήμα απο τα aux out (νομίζω είναι pre fader χωρίς επιλογή). Απλά δίνεις ένταση από το αντίστοιχο aux στα κανάλια 5 -6 -7 -8 και συνδέεις τα aux out της κονσόλας με τις εναπομείναντες εισόδους της κάρτας (εκεί πρέπει να δεις στο manual αν είναι balanced τα aux out αν και νομίζω πως είναι).

 

Εγώ θα σταματούσα στα 6 κανάλια και θα κούμπωνα στο 7 κανάλι της κάρτας κατευθείαν τον προενισχυτή 610 και στο 8 θα κούμπωνα ένα μικροφωνό που θα είχα σε desktop βάση για να το σετάρω σαν talkback. Μπορείς να το σετάρεις αυτό μέσω του DAW που χρησιμοποιείς. Πχ. στο cubase 5 μπορείς να σετάρεις στο control room μια έισοδο να λειτουργεί ώς talkback mic και να μειώνει την ένταση του ήχου όταν μιλάς. Πρέπει να σετάρεις και που θα στέλνεις τον ήχο στις εξόδους της κάρτας και από εκεί στις εισόδους του προενισχυτή ακουστικών. Αν και νομίζω ότι μπορείς να χρησιμοποιείς τους 2 ενσωματωμένους προενισχυτές ακουστικών της κάρτας σου ανεξάρτητα σαν ξεχωριστές εξόδους.

 

Πολύ επιφανειακά αυτά έχω να σου προτείνω αλλά θέλει σωστή εκτίμηση τού τρόπου που θες να δουλεύεις ταυτόχρονα στην κονσόλα και την κάρτα ήχου σου, που θα μιξάρεις, από που θα κάνεις monitoring , τι θες να στέλνεις στους μουσικούς και πως, και πόσα κανάλια θες να ηχογραφείς ταυτόχρονα και πολλά άλλα όποτε καταλαβαίνεις το πράγμα θέλει σκέψη και αρκετό σχεδιασμό πριν αρχίσεις τις συνδέσεις για να μην ψάχνεις να τα αλλάζεις όλα πάλι όταν θες να κινηθείς αλλιώς στο μέλλον.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου