Προς το περιεχόμενο

Πως συνδεω κονσολα, καρτα ηχου, υπολογιστη, κλπ


George S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπραβο!αριστος τεχνικος :)με τα γκρουπακια μπορεις να γραψεις μεχρι 4 καναλια ταυτοχρονα και να χρησιμοποιησεις τα 4 υπολοιπα in της καρτας ηχου απευθειας.

 

Η κονσολα σου δεν ειναι και καρτα ηχου?

Αν ναι (το πιο λογικο) γιατι να μην παρακαμψεις τελειως την m-audio και να χρησιμοποιεις απλα μονο την peavy για να γραφεις απευθειας all-channels ετσι (22-24, οσα εχει..)  ? και ετσι θα εχεις και ολα τα κομφορ(eq / fx κλπ) σε ολα τα καναλια !  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To USB audio interface της κονσόλας του προσφέρει ηχογράφηση 2 καναλιών ταυτόχρονα και δεν ενδείκνυται για τη δουλειά που θέλει να κάνει, έτσι και αλλιώς οι A/D Converters της Profire είναι σίγουρα καλύτεροι από αυτούς του ενσωματωμένου USB interface της κονσόλας οπότε δεν έχει κανένα λόγο να μην τους χρησιμοποιήσει.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loki kai Bars,

Οι πληροφοριες σας ειναι πολυ ενδιαφερον και ευχαριστω για την συμμετοχη σας ,το εκτιμω ιδιαιτερα.Κι εγω θεωρω οτι πρεπει να χρησιμοποιησω τους προενισχυτες της m audio ,Οσο αναφορα τα προηγουμενα που μου ανεφερες Loki χρειαζομαι λιγο χρονο για να σκεφτω πως και τι.Με εβαλες σε ενα σωστο δρομο σκεψεως με ορθη αποψη.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To USB audio interface της κονσόλας του προσφέρει ηχογράφηση 2 καναλιών ταυτόχρονα και δεν ενδείκνυται για τη δουλειά που θέλει να κάνει, έτσι και αλλιώς οι A/D Converters της Profire είναι σίγουρα καλύτεροι από αυτούς του ενσωματωμένου USB interface της κονσόλας οπότε δεν έχει κανένα λόγο να μην τους χρησιμοποιήσει.

 

 

Γεια σου Loki,

 

Thanks για την απαντηση και την εξηγηση σου ομως μην ξεχνας οτι δεν θα γινει παλι αυτο που ρωταει ο george( full channel rec με eq και fx  ).

Να σε ρωτησω ομως πως γνωριζεις οτι μεσω USB Β connection δεν βλεπει στο pc ολα τα channels? Εισαι σιγουρος οτι δεν μπορεις να βλεπεις παραπανω απο ενα απλο L R / 2channel out ? Περιεργο..αλλα για να το λες φαινεται οτι το γνωριζεις...Απλα δεν την εχω δουλεψει και στο manual δεν λεει τι 'παιρνεις' σπο υο usb b connection της(full channel-ολα ξεχωριστα η απλα main stereo).

 

Γεια george,

Αν θελεις να χρησιμοποιεις τα eq/fx κλπ (της peavy) σε πολλα/ολα τα καναλια οπως ειπες αρχικα στο πρωτο ποστ,...δεν θα γινει με τον τροπο που σου λεει ο Loki (οπως εξηγησε θα περιοριζεσαι στα καναλια πχ max 8 pure separate channels),

 

εγω δεν ξερω πως αλλιως να μπορεις να το κανεις αυτο...με τις απαντησεις σας μου φαινεται οτι και οι δυο ξεχνατε ποιος ειναι ο στοχος και η αρχικη ερωτηση(full-πολλα καναλια , πχ πανω απο 8 με eq κονσολας ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω ομως πως γνωριζεις οτι μεσω USB Β connection δεν βλεπει στο pc ολα τα channels? Εισαι σιγουρος οτι δεν μπορεις να βλεπεις παραπανω απο ενα απλο L R / 2channel out ? Περιεργο..αλλα για να το λες φαινεται οτι το γνωριζεις...Απλα δεν την εχω δουλεψει και στο manual δεν λεει τι 'παιρνεις' σπο υο usb b connection της(full channel-ολα ξεχωριστα η απλα main stereo).

 

Ήμουν σχεδόν σίγουρος χωρίς να ξέρω την συγκεκριμένη κονσόλα. Το κοίταξα και στο νετ και σιγουρεύτηκα (στο manual δεν το λέει αλλά πίστεψε με αν είχε την συγκεκριμένη δυνατότητα θα το ανέφεραν ακόμα και στον τίτλο), αν η εν λόγω κονσόλα είχε usb interface που υποστήριζε 24 κανάλια ταυτόχρονα για εγγραφή θα κόστιζε τουλάχιστον τα διπλά λεφτά όπως συνηθίζεται σε κονσόλες τέτοιου τύπου.

 

εγω δεν ξερω πως αλλιως να μπορεις να το κανεις αυτο...με τις απαντησεις σας μου φαινεται οτι και οι δυο ξεχνατε ποιος ειναι ο στοχος και η αρχικη ερωτηση(full-πολλα καναλια , πχ πανω απο 8 με eq κονσολας ).

 

Ο στόχος είναι να κατασταλάξει ο ΟΡ στο τι ακριβώς θέλει να κάνει (πχ πολυκάναλες ηχογραφήσεις μπάντας, ηχογραφήσεις με ξεχωριστά όργανα, μίξη προηχογραφημένων καναλιών  στην κονσόλα κτλ.) και μετά να σκεφτεί τον σχεδιασμό που χρειάζεται για να το πετύχει αυτό με τον εξοπλισμό που ήδη έχει.

 

Ναι αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να γράψει ξεχωριστά πάνω από 8 κανάλια ταυτόχρονα έτσι και αλλιώς λόγω περιορισμού στις εισόδους τις κάρτας, αλλά μπορεί τελικά να μην το χρειάζεται αυτό.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  αν θες "ντε και καλα" να εχεις 24 καναλια ταυτοχρονα θα πρεπει να αγορασεις αλλες 2 m-audio και να τις συνδεσεις μεταξυ τους! ο driver θα κανει ολα τα υπολοιπα, απλα να θυμασαι οτι "οτιδηποτε εχει σημα/ηχο" χρειαζεται ενα channel για να καταληξει να το ακους! Αν γραφεις και μιξαρεις και γενικα ολη η δουλεια γινεται στο ιδιο δωματιο, το talk back ειναι περιττο! Αυτο που θα πρεπει να κατανοησεις ειναι "η ροη του σηματος"! Δηλαδη απο την "πηγη" πχ μικροφωνα, οργανα οπως πληκτρα κτλ προς την κονσολα σου, μετα στην καρτα ηχου και απο την καρτα ηχου παλι "εξω" προς την κονσολα για την μιξη...! καλο θα ηταν να ψαξεις να κατεβασεις τουτοριαλς για αυτο! εχω καποια αλλα ειναι μεγαλα ωστε να τα ανεβασω, μπορεις ομως οπως και εγω να τα κατεβασεις απο διαφορα φορα!

 

sotriani

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τον satriani για την συμμετοχη του..

Loki κατ'αρχην δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τον ορο "ΟΡ",αν θες σε παρακαλω εξηγησε μου.

Μεχρι οχτω καναλια ειμαι καλυμενος.Δυστυχως για καποιο τεχνικο προβλημα δεν δουλευουν τα usb ετσι ωστε να μπορεσω να σας πω αν γραφει και πως.

Να σας πω οτι μεχρι στιγμης εγραφα κανονικα με τα οχτω καναλια της καρτας πλην το ενα που το χρησιμοποιουσα ως talkback και δεν ειχα κανενα προβλημα.Τωρα που πηρα την κονσολα σκεφτομαι να την μονταρω μαζι με τα υπολοιπα μηχανηματα ΑΝ και εφοσων πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο ως γνωστες του αντικειμενου.

Αν πουμε οτι συνδεω........ την κονσολα με group out, στην καρτα ηχου inputs, μετα πρεπει να παρω τα out της καρτα και να τα στειλω που;;;στο media in;;;;  sto rec;;;;  σε return;;;σε δυο καναλια in της κονσολας;;;;που ειναι καλυτερα και πως θα μπορει το σημα που στελνω να μην επηρεαζεται;ωστε να μπορω να επεξεργαστω την καθαρη πηγη οπως θελω  με τα plugin μου (αν αυτο μπορει να γινει).αν δεν γινεται πως μπορει να γινει;Για tutorial επι τουτου στα ελληνικα και απλο εχεται καποιο ebook στα υποψιν σας;

Και κατι τελευταιο μπορουν να σταλουν διαφορετικες μιξεις στα δυο ακουστικα (σε μουσικους) της καρτας ηχου;;;;Αυτο το ειχα καταφερει με δυο main out στο cubase κι απο το control panel της m audio 2626 ρυθμιζα τις εντασεις και τις εστελνα.

 

σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OP = Original Poster Αυτός που ξεκίνησε να γράφει στο topic.

 

Βασικά αν σε καλύπτουν τα 8 κανάλια τότε ουσιαστικά η κονσόλα σου είναι περιττή.

Δεν ξέρω πόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις εάν δρομολογείς το σήμα σου απο εκεί στην κάρτα ήχου σε αντίθεση με το να χρησιμοποιείς κατευθείαν τους προενισχυτές της κάρτας σου. Βασικά κάνε μια δοκιμή σε ένα κανάλι και δες ποιο αποτέλεσμα σου ακούγεται καλύτερα, αν σε καλύπτει ποιοτικά η δεύτερη διαδικασία δε χρειάζεται να μπεις στον κόπο να συνδέσεις απο τα group out στην κάρτα σου.

 

Για μονοκάναλες ηχογραφήσεις εννοείται οτι χρησιμοποιείς τον universal audio προενισχυτή και από εκεί κατευθείαν στο line in της maudio.

 

Βασικά ο στόχος σου είναι να ηχογραφείς το σήμα καθαρά και χωρίς να προσθέτεις eq από πρίν οπότε στο θέμα ηχογράφηση πηγών είσαι καλυμμένος. Μετά θα επεξργαστείς τα κανάλια σου κατάλληλα στο DAW που δουλεύεις. Το ζήτημα είναι τι θες να κάνεις μετά.,

 

Που θα μιξάρεις? Στο DAW , ή θες να στέλνεις τα κανάλια σου στην κονσόλα και να τα μιξάρεις εκεί χρησιμοποιώντας αν θες το eq και τα fx της? Αν θες να μιξάρεις στην κονσόλα τότε θα πρέπει να στέλνεις όλα τα κανάλια του project σου εκεί, και θα χρησιμοποιείς τό DAW σαν πολυκάναλο όπου θα έχεις κάνει edit και προσθέσει εφέ όπου χρειάζεται. Πρέπει να βρεις τρόπο δηλαδή να στείλεις καμια 20αριά κανάλια στην κονσόλα που σημαίνει ότι θες οπωσδήποτε 2 D/A ADAT Converters που στα 48ΚΗΖ θα σου δώσουν άλλα 16 κανάλια εξόδου ωστε να φτάσεις στην κάρτα σου τα 24 analog out. Αυτά είναι έξτρα λεφτά και έξτρα μετατροπές στο σήμα σου καθώς θα πρέπει μετά το mixdown να ξαναστείλεις το stereo mix out στο DAW για τελική ηχογράφηση.

 

Δεν ξέρω κατα πόσο θα κερδίσει κάτι με αυτόν το τρόπο. Εγώ θα έμενα στην χρήση της κάρτας ώς έχει και του DAW για mixing.

 

Και τότε θα μου πεις την κονσόλα τι να την κάνω? Μπορείς να τη χρησιμοποιείς για monitoring στα ηχεία σου. Τσάμπα κόπος δηλαδή.

Η συγκεκριμένη είναι ιδανική για live και δεν κάνει τόσο για studio χρήση καθώς δεν προσφέρει ευκολίες που είναι απαραίτητες όπως direct out κτλ.

 

Αν θες οπωσδήποτε να μιξάρεις σε αναλογική κονσόλα και έχεις σκοπό να υπερβείς στο μέλλον τα 8 κανάλια ταυτόχρονης εγγραφής. θα σου έλεγα ότι η καλύτερη λύση είναι να πουλήσεις την συγκεκριμένη κονσόλα και τη κάρτα ήχου και να στραφείς σε μια τέτοια λύση.

http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=9216

 

Για τις διαφορετικές μίξεις που λές νομίζω οτι γίνεται κανονικά καθώς είναι ξεχωριστά stereo out της κάρτας και έτσι θα τα βλέπει το πρόγραμμα σου. 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου