Προς το περιεχόμενο

Η χειρότερη αγορά gear που έχουμε κάνει


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LINE 6 MINI POD μακράν το χειρότερο, το πούλησα σε ένα παλικάρι που είχε λυσσάξει να το πάρει για 40 ευρο και είπα και ευχαριστώ.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Line6 POD HD 500.-

 

Ισως πολλοί θα διαφωνήσουν αλλά έπαιζα με λάμπα τα τελευταία 12 χρόνια.

 

Με τι ενισχυτή έπαιζες αυτά τα χρόνια; Φαντάζομαι στα live έβγαινες με τον ενισχυτή σε καμπίνα και από την καμπίνα σε μικρόφωνο>κονσόλα>pa έτσι;

 

Δε συγκρίνεται με λάμπα το μηχάνημα αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό. Eίμαι σίγουρος πως κάτι λάθος θα έκανες. Και απ'ότι κατάλαβα δεν την πολυέψαξες και πολύ για να στρώσεις τους ήχους και να φτιάξεις δικούς σου καλούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το "χειρότερη" είναι βέβαια υποκειμενικό.

 

Μπορεί κάποιο κομμάτι του εξοπλισμού μου να μη μου κάθισε/ταίριαξε και να το χαρακτηρίζω ως "χειρότερη αγορά" ενώ κάποιος άλλος να πίνει νερό στ' όνομά του.  ;)

 

+1. Οπως εγώ με τον orange ad30 που εγραψα πιο πανω: υπεροχος ηχος, αλλα δεν εκανε αυτο που χρειαζομουν να κανει (ευελιξία). Ειναι και θεμα timing: η πετυχημενη αγορά πρεπει να καλυπτει μια συγκεκριμενη αναγκη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ενισχυτή έπαιζες αυτά τα χρόνια; Φαντάζομαι στα live έβγαινες με τον ενισχυτή σε καμπίνα και από την καμπίνα σε μικρόφωνο>κονσόλα>pa έτσι;

 

Δε συγκρίνεται με λάμπα το μηχάνημα αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό. Eίμαι σίγουρος πως κάτι λάθος θα έκανες. Και απ'ότι κατάλαβα δεν την πολυέψαξες και πολύ για να στρώσεις τους ήχους και να φτιάξεις δικούς σου καλούς!

 

Άκου φίλε μου

τα εφφέ ήταν καλά. Ιδιαίτερα σε 4 cable method είχα πολύ ωραίο ήχο.

Γκάζια από το Marshall μου και εφφέ από τη Line6 μια χαρά.

Εκτός από το chorus που για μένα δεν ήταν καλό.

Αλλά για τον κυριότερο λόγο που το πήρα, δλδ παίξιμο κατευθείαν

σε κονσόλα, δεν ήταν στις προσδοκίες μου.

 

Πολλές φορές ένιωσα κουλός/άσχετος γιατί άκουγα όλα αυτά τα

βιντεάκια στο youtube με τυπάδες να βγάζουν καλό ήχο και γω

τίποτα. Μπορεί να φταίω και γω αλλά αν σου δίνουν κοτζάμ θηρίο

με ένα manual της πλάκας και στο site μόνο έχουν ένα κάπώς καλύτερο

manual αλλά και αυτό λειψό...ε τι να πώ...πίσσα και πούπουλα...

 

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά για τον κυριότερο λόγο που το πήρα, δλδ παίξιμο κατευθείαν

σε κονσόλα, δεν ήταν στις προσδοκίες μου.

 

 

αυτο που εχω καταλαβει πλεον μετα απο πολυ καιρο μελετης για το πως δουλευει αυτος ο διαολος ειναι οτι καθε preset σου πρεπει να το γεμισεις με ενα σωρο eq. ακομα και για να το στειλεις απλα στην κονσολα.

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσα προανέφεραν οι συνάδελφοι, οι χειρότερές μου ήταν ο κομπρέσσορας της Digitech Main Squeeze και όλα τα Behringer πετάλια (όχι τα Joyo - Behringer, τα άλλα τα πλαστικα/γερμανικά, τρομάρα τους)...

Μέχρι και το κουρδιστήρι της Behringer άχρηστο μου βγήκε. Το πήρα με τη λογική ότι θα το βγάλω με δική του έξοδο από το Volume Pedal κι ούτε τον ήχο θα μου επηρεάζει ούτε τίποτα) και ενώ δούλευε κανονικά (θέλω να πω έδειχνε τις νότες ως όφειλε) όταν το έβγαζα όπως είπα, έδειχνε άλλα αντί άλλων! Έγραψα στο Thomann με σκοπό να τους το επιστρέψω και να μου κάνουν refund -που σιγά τα λεφτά δηλαδή (τότε)- και μου απάντησαν "μην μπείτε καν στον κόπο να το στείλετε! Κρατήστε το παλιό 6 μήνες just in case μην σας το ζητήσουμε, θα σας στείλουμε ένα καινούριο!"  

Εκτοτε δεν ξαναπλησίασα Behringer ούτε καν περνάω από πάνω τους έτσι και τα πετύχω σε κανένα στούντιο, έχω γίνει προληπτικός.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο αποτυχημενη αγορα ενος roctron delay pedal

 

υγ: η πιο αποτυχημενη πώληση ,,ενας rockerverb 50 τον οποίο πουλησα και το μετανιωνω ακόμα

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Line 6 Spider  II.

Το δοκιμασα στο μαγαζι και με κοροϊδεψαν τα εφε του. Μετα απο λιγο, στο σπιτι, καταλαβα πως εκανα μεγαλο λαθος. Καλα, ο ενισχυτης δεν τρωγεται με τιποτα, ειναι περιπτωση που κανει πολλα αλλα τιποτα απ'αυτα καλα. Νεκρα καθαρα, βρωμικα απ'το Τζιτζικισταν. Τι να σου κανουν τα εφε αφου το κομπιουτερ φροντισε να να σου πολτοποιησει το σημα της κιθαρας? Το μονο καπως καλο που εχει ειναι το καναλι του Plexi αλλα και αυτο μονο με καινουργιες χορδες... Βαλ' του να ενισχυσει παλιες (εστω και μηνα) χορδες και σου βγαζει οχι απλα τζιτζικια, αλλα μεθυσμενα, απ'αυτα που ειναι θαμωνες μπυροποσιων.

Κλασικη περιπτωση ψηφιακιλας, οσο πιο δυνατα το παιζεις τοσο πιο θελεις να αφησεις την κιθαρα στην ακρη και να πας να κανεις αλλα πραγματα, πιο εποικοδομητικα, οπως να φτιαξεις  τα κουμπια του "ενισχυτη" που χαλαρωσαν και ειναι ετοιμα να πεσουν.

 

Ειναι ειρωνικο πως αν και το εχω 6 χρονια, και μεχρι να ασχοληθω με το Guitar Rig 5 ηταν ο βασικος μου ενισχυτης, δεν εχει χαλασει κατι εκτος απο μερικα κουμπια που εχουν χαλαρωσει αλλα εχει πεσει το logo και το εχω χασει... ανωνυμος ειναι πλεον. Επιπλεον ειναι ντροπη πως το Laney HM 10Watt που εχω και το πηρα στο 1/3 της τιμης ειναι καλυτερο και το μονο σημειο στο οποιο ο ανωνυμ... εννοω ο Line6 τον εχει ειναι στην ενταση και στα μπασα, αφου ειναι 30Watt.

 

Η καλυτερη αγορα μου ειναι το Dunlop Crybaby. Στην προβα σε συνδυασμο με τον Engl κελαηδαει.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου