Προς το περιεχόμενο

Jazz bass - προτάσεις για αλλαγή μαγνητών


Vac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dimarzio dp123- Model J ? "Σχετικα" φτηνο σετακι νομιζω σε σχεση και με το μπατζετ κ νομιζω χωρις να εχω παιξει , με οτι εχω δει στο talkbass , λιγοτερο scooped απο τους ultra jazz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Dimarzio dp123- Model J ? "Σχετικα" φτηνο σετακι νομιζω σε σχεση και με το μπατζετ κ νομιζω χωρις να εχω παιξει , με οτι εχω δει στο talkbass , λιγοτερο scooped απο τους ultra jazz.

 

Vintage προσαναταλισμου μαγνητες οι Model J και -απο οσο μπορω να καταλαβω- το vintage δε μας κανει. Οι Ultra Jazz ειναι εν προκειμενω safer bet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimarzio dp123- Model J ? "Σχετικα" φτηνο σετακι νομιζω σε σχεση και με το μπατζετ κ νομιζω χωρις να εχω παιξει , με οτι εχω δει στο talkbass , λιγοτερο scooped απο τους ultra jazz.

Καλημέρα

Τους έχω ακούσει σε ένα jazz και είναι αρκετά "ψόφιοι", λιγοστό output και κυρίως λειτουργούν στην μεσαία περιοχή.

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα, όσο ήταν δυνατόν απο utube, τους bartolini και μπορώ να πώ ότι μάλλον πλησιάζουν σε αυτό που θέλω. Αρκετά δυνατό output, σφιχτός και καθαρός ήχος, μου θύμισε λίγο active όργανα.

Για να δούμε μήπως έχουμε τπτ άλλο...

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίο…

 

Οι Fender ακούγονται πολύ ψόφιοι- σαν πρώτη ανάγνωση. Αλλά από την άλλη μπορείς να τους πεις πιο «ισορροπημένους»… Είναι πως θες να το δεις.

 

Ομολογώ ότι περίμενα τους Duncan πιο «τούμπανο»…

 

Οι Dimarzio στα αυτιά μου ηχούν σαν «σταθερή» αξία.

 

Βασικά, όλοι καλά ακούγονται… Το θέμα είναι αυτό που ακούς σόλο, να το φανταστείς πως θα ακούγεται μέσα στην μπάντα και φυσικά αν σου πάει στο χέρι.

 

Πάντως νομίζω ότι σύμφωνα με αυτό που θέλει ο Vac (και αν κατάλαβα καλά) μάλλον προς τους EMG πρέπει να κοιτάξει. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο…

 

Οι Fender ακούγονται πολύ ψόφιοι- σαν πρώτη ανάγνωση. Αλλά από την άλλη μπορείς να τους πεις πιο «ισορροπημένους»… Είναι πως θες να το δεις.

 

Ομολογώ ότι περίμενα τους Duncan πιο «τούμπανο»…

 

Οι Dimarzio στα αυτιά μου ηχούν σαν «σταθερή» αξία.

 

Βασικά, όλοι καλά ακούγονται… Το θέμα είναι αυτό που ακούς σόλο, να το φανταστείς πως θα ακούγεται μέσα στην μπάντα και φυσικά αν σου πάει στο χέρι.

 

Πάντως νομίζω ότι σύμφωνα με αυτό που θέλει ο Vac (και αν κατάλαβα καλά) μάλλον προς τους EMG πρέπει να κοιτάξει.   

 

Κι αν έχω φάει ώρες με αυτό το videaki. Η αλήθεια είναι ότι αν εξαιρέσεις τους Fender (χαμηλό Output) και τους EMG (προφανέστατα τονισμένα πρίμα-σχετικά γκάζια αλλά λίγο "άτσαλοι") στα αυτιά μου οι υπόλοιποι δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Δύσκολη εξίσωση

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Δύσκολη εξίσωση

Πραγματικά...

 

Στα αυτιά μου - λίγο ως πολύ- οι περισσότεροι από αυτούς πάνε σε μια λίγο, ως αρκετά ως πολύ πιο γκαζάτη εκδοχή των Fender.

 

Ακόμα και οι Bartolini... Οι πιο ας πούμε «out of the box»  είναι οι EMG, αλλά με αυτά που περιέγραψες.

 

θα σε παιδέψει το ζήτημα...  :)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε maple/maple μπράτσο.  ;D

(here we go, here we go, here we go.......)

 

Η λύση είναι ένας ουδέτερο passive ζευγάρι με ένα καλό (και όχι τόσο ακριβό όσο τα J-Retro) onboard preamp.

 

Για τις καμπίνες που σου πα και στο παλιότερο thread, ασχέτως αν ισχύει πλήρως η παρατήρηση, δεν θα τα ξαναπώ καθότι το σπόρ είναι ακριβό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου