Προς το περιεχόμενο

Απλα καθημερινά αντικείμενα , γίνονται μουσικα όργανα.


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κυριος Frank Zappa επαιξε μουσικη με ενα ποδηλατο, εν ετει 1963:

(συγχωρηστε με αν το ποσταρε καποιος ηδη - δεν παιζει το YT στο γραφειο και δεν τα βλεπω...)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κλασσικοτατο video! Γενικα το concept του δισκου ηταν πολυ μπροστα για τοτε!

 

και ενα αρχειακι "πετσα" αλλα εχει αρκετα καλες ιδεες

KataskevesMO.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εξελισσεται αυτο το θεμα!

Εγω ηχογραφώντας μια ιδεα ειχα αφησει το μικροφωνο να κρεμεται λιγο πανω απ'το πατωμα (γρανιτης) κι επαιζα ρυθμικά με το ποδι μου (2 ηχοι, φτερνα/μπροστινο, φορουσα παπουτσια). Ωραια ακουγοταν.

Σ'ενα ανατολίτικο κομματι με ιρανικο σιτάρ δεν ειχαμε κουδουνακι, οπότε χτυπουσε μια φιλη ένα ποτηρι (το διαλεξαμε να εχει καλο ηχο) με ενα κουταλι .

Ειναι ενδιαφερον μουσικα και διασκεδαστικο. Καποιες ιδεες εχουν "παγιωθει" σα μουσικα οργανα/εφφέ, όπως πχ το σιδερένιο ταψί γεματο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 2 χρόνια μου ήρθε έμπνευση από τον γιό μου και έκανα μουσικούλα με πράγματα που χρησιμοποιούσε ο ίδιος παίζοντας στο home studio που είχα τότε. αν και έχει περάσει η περίοδος των γιορτών, ακούστε το.

 

 

μη ξέροντας τα βίντεο που ήδη έχετε ποστάρει παραπάνω, τα οποία είδα και είναι ενδιαφέροντα.

 

καλή συνέχεια!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικες μου πατεντες οταν δεν ειχα μια να παρω εξοπλισμο.

 

Μικροφωνο τυλιγμενο με αλουμινοχαρτο, δεμενο στο headstock κλασικης για να βγαζει distorted ηχο (και καλα). Συνδεδεμενο στο mic in ενος AIWA κασετοφωνου με το rec volume τσιτα (ναι, εχει και τετοιο) για να παραμορφωνει περισσοτερο. Δυστυχως δεν ηταν λαμπατο το κασετοφωνακι...

 

Ηχειο βγαλμενο απο τηλεοραση που βρηκα πεταμενη, βαλμενο σε χαρτονενιο κουτι. Το ηχειο συνδεδεμενο στο desk unit απο ενα παλιο ασυρματο τηλεφωνο (δεκαετιας 90κατι) το οποιο "μιλαγε" ασυρματα με το handset το οποιο ηταν συνδεδεμενο στο jack της ηλεκτρικης. Ασυρματος ενισχυτης...

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό θέμα!

Εγώ είχα δει ένα βίντεο που κάποιος είχε βάλει σφουγγάρι στον καβαλάρη στην ακουστική, και ακουγόταν πνιχτός ο ήχος της κιθάρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σακούλα super market καλή για shaker;

 

 

Οκ, ο τύπος στο βίντεο είναι λίγο γραφικός αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο στο youtube. Πάντως τα παλιά τα χρόνια που δεν είχαμε υπολογιστές (ούτε λεφτά για drum machines) είχα ηχογραφήσει σε κασέτα backing track με σακούλα και ήταν μια χαρά για αυτό που έκανε.

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου