Προς το περιεχόμενο

Alembic Stratoblaster (θορυβος)


SillytheFaggot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αγαπητο forum..

 

Επιχείρησα να φτιαξω το booster που λεω στον τιτλο..

 

Χρησιμοποιησα αυτο το layout:

 

http://i76.photobucket.com/albums/j6/IvIark_2006/Layouts/Perf/AlembicStratoblaster.png

 

και αυτο το σχεδιαγραμμα για να συνδεσω τα καλωδια:

 

http://www.beavisaudio.com/techpages/SchematicToReality/fig8.1.gif

 

 

Αποτελεσμα..οχι το επιθυμητό..οταν ειναι κλειστο το σημα ακουγεται κανονικα(true bypass)

αλλα οταν παταω το διακοπτη για να ενεργοποιηθει..το μονο που παιρνω ειναι ενα δυνατο βουιτο..Καθολου ηχος..μονο αυτο το βουητο..

 

Σε τι μπορει να οφειλεται αυτο?Εκανα καποια λαθος επιλογη στα παραπανω λινκ ή τι αλλο?

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ευχαριστω ειλικρινα για το ενδιαφερον σου!By the way το ολο πεταλι ειναι μια προσπαθια ακομα και το κουτι να γινει με πραγματα που υπαρχουν τριγυρω..οποτε χρησιμοποιησα μεταλλικη βαση γυψοσανιδας..no money τι να κανουμε..

 

στο θεμα μας..μου ηταν καπως δυσκολο να τραβηξω την πλακετα απο την καλη ετσι οπως τα εβαλα..αλλα αν βρεις ολα τα υπολοιπα σωστα τοτε θα βγαλω κανα καλωδιο και θα τραβηξω..την εχω χιλιοελενξει την πλακετα..μαλλον κατι που δεν καταλαβαινω στο "wiring" τρεχει.αλλα οπως και να 'χει..

1dhdfh.thumb.jpg.6a0a67ef0442ec97f2678cbe3210b8a3.jpg

2zdhzdh.thumb.jpg.3d5ddcf52fa52a8afe35398ad5aaaee0.jpg

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν μπορω να καταλάβω δεν με βοηθάνε οι φωτογραφιες από κάτω, δεν έχεις πολυμετράκι να ελέγξεις τις γεφυρες που εχεις κανει?

να φανταστω δεν το ζεστανες με κανενα κολλητήρι πολλα βατ πανω από 30-40 βατ και για πολλη ωρα το τρανζιστορακι και το εκαψες?

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιάξεις αυτό

 

audio_probe.gif

 

που λέγεται Audio Probe μπορείς να googlάρεις για περισότερες πληροφορίες.

 

Θα βάλεις στο input από το πετάλι σου να ακούγεται κάτι σταθερά,εγώ π,χ έχω ένα walkman.

 

Και μετά συνδέεις το Audio Probe την γείωση του την συνδέεις σε αυτή του πεταλιού και το σήμα με τον πυκνωτή κάνεις το τεστ ξεκινώντας από την αρχή του κυκλώματος.

 

Όταν το ακουμπάς θα σου δίνει ήχο (του walkman σε μένα)εκεί που ο ήχος θα χαθεί τότε υπάρχει πρόβλημα.

 

Εγώ ξεκινούσα από "ζωτικά" σημεία,από volume pot τρανζίστορ ή τελεστικούς γιατί εκεί μου την έκανε συνήθως.

 

Καλή ευκολία  :)

 

Υ,Γ πολύ έξυπνο το κουτί σου  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν μπορω να καταλάβω δεν με βοηθάνε οι φωτογραφιες από κάτω, δεν έχεις πολυμετράκι να ελέγξεις τις γεφυρες που εχεις κανει?

να φανταστω δεν το ζεστανες με κανενα κολλητήρι πολλα βατ πανω από 30-40 βατ και για πολλη ωρα το τρανζιστορακι και το εκαψες?

 

Οχι ενταξη..30watt antex και εβαλα σοκετ για τρανζιστορα..μετα απο τοοοσηηη εξασκηση συνηθως κανω καλουτσικες κολλησεις..Σε ευχαριστω οπως και να εχει..(και πραγματικα μπραβο για τον HIWATT)

 

Θα φτιάξεις αυτό

 

audio_probe.gif

 

που λέγεται Audio Probe μπορείς να googlάρεις για περισότερες πληροφορίες.

 

Θα βάλεις στο input από το πετάλι σου να ακούγεται κάτι σταθερά,εγώ π,χ έχω ένα walkman.

 

Και μετά συνδέεις το Audio Probe την γείωση του την συνδέεις σε αυτή του πεταλιού και το σήμα με τον πυκνωτή κάνεις το τεστ ξεκινώντας από την αρχή του κυκλώματος.

 

Όταν το ακουμπάς θα σου δίνει ήχο (του walkman σε μένα)εκεί που ο ήχος θα χαθεί τότε υπάρχει πρόβλημα.

 

Εγώ ξεκινούσα από "ζωτικά" σημεία,από volume pot τρανζίστορ ή τελεστικούς γιατί εκεί μου την έκανε συνήθως.

 

Καλή ευκολία  :)

 

Υ,Γ πολύ έξυπνο το κουτί σου  ;)

 

 

Οοκ..αψογη ιδεα..και σε ευχαριστω παρα πολυ! θα κανω τα τεστ μου και θα σας ενημερωσω για την βλακεια που εκανα..

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οοκ..αψογη ιδεα..και σε ευχαριστω παρα πολυ! θα κανω τα τεστ μου και θα σας ενημερωσω για την βλακεια που εκανα..

 

Μπορείς να το κάνεις ακόμα πιό εύκολο.

Να πάρεις το καλώδιο της κιθάρας σου το ένα βύσμα κανονικά στον ενισχυτή και το άλλο με δυό κροκοδειλάκια  τοποθετιμένα πάνω του

 

Το ένα κροκοδειλάκι θα πάει γείωση βύσματος με γείωση πλακέτας και το άλλο σήμα βύσματος η μία άκρη από το κροκοδειλάκι και η άλλη θα έχει επάνω το ένα ποδαράκι από τον πυκνωτή και το άλλο ποδαράκι του πυκνωτή θα είναι η "ακίδα" σου που θα βάζεις επάνω στο κύκλωμα για να τεστάρεις.

 

Αν βάλεις ηλεκτρολυτικό πυκνωτή να θυμάσαι πως το αρνητικό πάει προς τον ενισχυτή.

 

Καλή ευκολία και ότι θέλεις εδώ είμαστε

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου